جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

ابن سیرین و چگونگی فرار او از دست یک زن هوس باز

ابن سیرین و چگونگي فرار او از يک هوس شيطاني : خداوند متعال در قرآن مجيدش سوره يوسف داستاني را از زنان هوس باز نقل مي کند ، چگونگي نقشه شيطاني زليخا و ايمان يوسف پيامبر را به ما بندگان جهت عبرت گرفتن بيان مي نمايد ، و با اين داستان به ما مي فهماند که طرف مقابلي که با هر جنسيتي و به هر گونه نقشه براي به دام انداختن طرف مقابل آماده باشد ! يک ايمان قوي و با تقواي الهي مي تواند از خطرات شيطاني رهايي يابد.

قرآن نمونه مي آورد و اين هم براي آن است که بگويد در هر جنسيتي که باشي هميشه انسانهاي هوس باز با نقشه هاي شيطاني امکان اينکه بر سر راهت قرار بگيرند و بخواهند تو و ايمان تو را محک بزنند هستند، و اين انسان خطر ساز مي تواند زن باشد يا مرد ، جوان باشد يا پير ، هر که باشد با نقشه هاي قبلي آمده است و تو از نقشه او هيچ نمي داني.

در معني هوس در فرهنگ معين آمده است : هوس يعني،( ميل ، آرزو ، شهوت و خواهش نفساني ) زماني که هوس انسان به انسان مسلط شود و خواهش نفساني بيجا و بي موردي را از انسان طلب نمايد. و انسان نتواند به خواهشهاي بي مورد وي جواب منفي دهد آنوقت است که هواي نفس و غريزه جنسي او طغيان مي کند و صاحبش را به بيراهه مي رساند.

در زمان و مکاني که زندگي مي کنيم احتمال اينکه برسر راهمان انسانهايي قرار گيرند که بخواهند از ما يا از خانواده ما بر خلاف انسانيت و به خواهش هواي نفس خود سوء استفاده را بکنند زياد است. که در اين موقع تقوا و ايمان به حضور و ناظر بودن خداوند متعال بر اعمال بندگان تنها نگهبانيست که مانع از اعمال خلاف انساني مي شود.

ابن سیرین و حکايت او با يک زن هوس باز

دانشمند محترم حاج شيخ علي قرني گلپايگاني ، در کتاب اصرار معراج پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله به نقل از کتاب سفينة البحار نقل شده که ابوبکر محمد بن سيرين بصري معروف به ابن سیرین جواني بود که در بازار مدينه اشتغال به بزازي داشت ، که از بوي خوش بدن او بازار مدينه معطر بود.

اهل بازار از او پرسيدند که اين بوي خوش چيست؟ که تو بکار مي بري و بازار را از بوي خوش خود معطر نموده اي؟ فرمود من بوي خوش استعمال نمي کنم و اين بوي خوشي است که خداوند به لطف خود در بدن من قرار داده است.

چون سبب آن را سوال کردند و پس از اسرار زياد از طرف بازاريان فرمودند: روزي در بازار مشغول به بزازي بودم تا اينکه زن بسيار وجية درب دکان من آمد و چندي از قباره هاي بسيار پر قيمت مرا خريد و در ميان دستمال پيچيد و گفت فراموش کردم که پول از منزل به همراه بياورم ! تو خود دستمال پارچه ها را بردار و همراه من به منزل برسان و درب منزل پول آنها را از من بگير و باز گرد.

امام علي ابن ابيطالب عليه السلام فرمودند:اقوي الناس ، اعظمهم سلطاناً علي نفسه؛ در بين مردم آن کس از همه قوي تر است که تسلطش بر هواي نفس خويش، بيشتر باشد. غررالحکم 2/436

من به ناچار تا درب منزل او رفتم و چون ميان خانه قدم گذاشتم ناگاه ديدم آن زن چادر از سر خود دور نمود و اظهار داشت که من مدتي است فريفتة جمال تو ميباشم و راه کاميابي از تو را منحصر به بدين وسيله ديدم که تو را به خانه آورده تا کام خود را از تو بر آورم.

من به او گفتم از خدا بترس و دامن خود و من را آلوده باين معصيت مگردان ، هر چند او را موعظه و نصيحت نمودم فائده نکرد تا اينکه ناچار شدم خود را به بيت الخلا رسانيدم و از براي حفظ دين خود خود را به نجاسات آلوده کردم ، چون از مستراح بيرون آمدم و آن زن مرا با آن حالت ديد درب منزل باز نمود و من خود را به آبي رسانيدم ، و بدن خود را تنظيف نمودم .

خداوند متعال بفضل خود در عوض آنکه من ساعتي خود را ببوي بد آلوده نمودم اين بوي خوش را به من عطا کرد ، که مادام الحياة دماغم معطر باشد.و به علاوه علم تعبير خواب هم بمن افاضا شده است.

بازدیدها: 1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه