جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

اهداف ازدواج

اهداف ازدواج : ازدواج از کلمه زوج به معنی جفت ساخته شده است. و معنی آن جفت یا دو تا شدن است. در اصل فردی که تا زمان عقد مجرد و تنها بوده بعد از ازدواج تشکیل یک جامعه کوچکتری را با نام خانواده میدهند،این اولین و اساسی ترین از اهداف ازدواج است.
و دیگر از اهداف ازدواج از تنهائی گریزی بشر به گروهی بودن آن است که این از غرایز انسانی و یا تمامی اهل آفرینش می باشد.و به سامان رساندن غرایز جنسی از راه عقل پسند یکی دیگر از اهداف ازدواج می باشد.
همزمان با بلوغ جنسی تلاطم روحی و روانی دختر و پسر را فرا می گیرد. و در این تلاطمات بر طبق غریزه ای که بر تناسل و تکاثر ، ازز طرف خداوند در آنها به ودئیه نهاده شده است ، این دو به طرف یکدیگر تمایل پیدا کرده و مقدمات تداوم نسل از همینجا پیش می آید.

اهداف ازدواج تشکیل خانواده

 اهداف ازدواج.
اهداف ازدواج.

یکی دیگر از اساسی ترین اهداف ازدواج، تشکیل خانواده است این هدف بیان می کند که تمام علل و چرائیهای ازدواج مانند پاسخ به نیاز روحی ، روانی ، شناختی و جسمی و حفظ نوع بشر و تولید نسل سالم و پاک و…باید در چهار چوبی تعریف شده و در قالب کانونی به نام خانواده تأمین و فراهم شود.پس خانواده کانون محبت ، عاطفه و لطفی است که با ازدواج پیریزی می شود.

اگر ازدواجی انجام پذیرد ولی به تشکیل این کانون مهر و محبت منتهی نشود ، چنین ازدواجی شاید از دید گاه عرفی و حقوقی یک ازدواج صحیح باشد اما ازدواج مطلوب و مورد پسند نیست ، هرچند به تولید مثل و برآوردن برخی نیازهای جسمی و… بینجامد. با این بیان مشخص میشود که چرا این هدف از اولین و اساسیترین اهداف ازدواج است. بدون این هدف، یا تأمین اهداف دیگر ناممکن نیست و یا بهصورت ناقص فراهم میشود. مثلاً تأمین مودت و محبت تنها از طریق این قرارداد و پیمان بهدست میآید و محل ارزانی کردن محبت و مودت تنها کانون گرم خانواده است.
ازدواج فقط برای رفع نیازهای جسمی انسانها نیست، بلکه به رفع نیازهای روحی، روانی و معنوی انسانها نیز توجه دارد. یکی از این نیازها، نیاز به محبت و مهربانی است. تأمین محبت و مهربانی همسران و فرزندان نسبت به یکدیگر فقط در فضای خانواده فراهم میشود. اگر خانواده به برآوردن این نیاز اقدام کند جامعه لبریز از محبت میشود و هرگز دچار کمبود و کاستی در محبت نخواهد شد. بنابراین، شرایطی که در آن فرد بتواند محبت و عشق خود را به جنس مخالف ابراز کند، چیزی غیر از ازدواج نیست. تنها ازدواج است که عاشقان را به هم پیوند میدهد و محبت کردن به یکدیگر را مجاز میشمارد. و به وسیله ازدواج است که محل مناسبی برای انسانها جهت بروز عواطفشان فراهم میشود اگر به اتحاد زن و شوهر و عواطف صمیمانه آنها توجه کنیم، به نقش ازدواج (مودت و محبت) بیشتر پی میبریم. خانواده میتواند جایگاه مناسبی برای تولد و پرورش فرزندان صالح و شایسته باشد پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در این باره فرمودند: «چه مانعی دارد که مؤمن زنی بگیرد؛ باشد که خداوند فرزندی نصیبش کند که با کلمه لا اله الا الله، زمین را گرانبار کند.»

دو انسان پس از بررسی شرایط طرف مقابل و تأئید آنها همسر خود را انتخاب و باهم ازدواج می کنند.

ازدواج میکنند تا ؟

به سنت پیامبران خدا عمل کنند
به امواج متلاطم روحی خویش پایان بدهند و طغیان های جنسی را آرام کنند.
نیروی بالقوه خود را به فعلیت رسانده و تولید مثل کنند.
در کنار یکدیگر با آرامش موجود به تربیت و تزکیه خویش بپردازند.
با احساس مسئولیت به دنبال کسب معاش باشند و سربار کسی نباشند.
ازخیلی صدمات روحی و جسمی دور باشند.
با جلوگیری از انحرافات اخلاقی اجتماع را آری از هرگونه فساد و بیربندباری سازند.
با پناه بردن به کانون عفاف ، خانواده از فحشاء و امراضی مربوطه پیشگیری کنند.
برای یکدیگر کانون محبّت و صفا بسازند.
و از همه مهمتر اینکه به طور شرعی و طبیعی کامجوئی کنند.
و این همه وقتی به عمل می نشیند.که در انتخاب همسر با دید بازتر و هوشیار وارد شوند. و زوج زوجه یکدیگر را دریابند،و بطور منطقی حرفهای یکدیگر را بدقت بررسی نموده و به هیچ وقت تصمیم عجولانه در پیش نگیرند. و از ازدواجهای عاشقانه و خیابانی که به هیچ وجه منطقی نیست خود داری نمایند.

حرف آخر

توصیه میشود در انتخاب همسر آنچه هستند همان گویند و جز حقیقت در زندگی یکدیگر چیزی نجویند!

دختر و پسر وقتی به امر ازدواج تصمیم میگیرند،با دید باز و هوشیارانه و با منطق و متفکرانه وارد شوند.

که چنین وارد شدن از اختلافات بعدی جلوگیری نموده و باعث خوشبختی و پیروزی در زندگی آینده و خانواده خواهد شد.انشاالله.

بازدیدها: ۱۰۸

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود از تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه