جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

روز غدیرخم برترین روز و برترین عید برای مسلمانان

اروز غدیرخم در ميان ديگر روزهاي سال قمري از ارزش و جايگاه خاصّي بر خوردار است . در اين روز مبارک که تکليف اسلام و امامت روشن و آشکار گرديد، به دستور خداوند متعال حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه وآله وسلم ، امام علي بن ابيطالب عليه السلام را به عنوان امام ، وصي ، و جانشين خود ، و مولاي مومنان معرفي نمودند.
پيامبر اکرم صلّي لله عليه و آله فرمودند: يَومُ غَديرِ خُمٍّ أفضَلُ أعيادِ اُمَّتي وهُوَ اليَومُ الَّذي أمَرَنِي اللّه ُ تَعالى ذِكرُهُ فيهِ بِنَصبِ أخي عَلِيِّ بنِ أبي طالِبٍ عَلَما لِاُمَّتي ، يَهتَدونَ بِهِ مِن بَعدي؛ روز غدیرخم ، برترين عيد امّت من است و آن، روزى است كه خداوند متعال به من فرمان داد تا برادرم على بن ابى طالب را نشانه اى براى امّتم قرار دهم تا پس از من، بدان، راه يابند.(1)

به امام صادق عليه السّلام گفته شد: آيا مؤمنان غير از عيد فطر و قربان و جمعه عيد ديگرى دارند؟ حضرت فرمودند: نعم لهم ما هو اعظم من هذا، يوم اقيم اميرالمؤمنينعليه السّلام فعقد له رسول الله الولاية فى اعناق الرجال والنساء بغدير خم.آرى، آنان عيد بزرگتر از اينها هم دارند و آن روزى است كه اميرالمؤمنين(عليه السّلام) در روز غدیرخم بالا برده شد و رسول خدا مساله ولايت را بر گردن زنان و مردان قرار داد.(2)

روز غدیرخم و ارزش آن در کلام امام صادق عليه السلام.

امام صادق عليه السّلام فرمودند: … و يوم غدير بين الفطر والاضحى و يوم الجمعة كالقمر بين الكواكب. … روز غدیرخم در ميان روزهاى عيد فطر و قربان و جمعه همانند ماه در ميان ستارگان است.(3)
امام صادق عليه السلام فرمودند: اذا كان يوم القيامة زفت اربعة ايام الى الله عز و جل كما تزف العروس الى خدرها: يوم الفطر و يوم الاضحى و يوم الجمعة و يوم غدير خم.هنگامى كه روز قيامت برپا شود چهار روز بسرعت به سوى خدا مى شتابند همان طور كه عروس به حجله اش بسرعت مى رود. آن روزها عبارتند از: روز عيد فطر و قربان و جمعه و روز غدیرخم .(4)

صواب نماز و گرفتن دست مومن در روز غدیرخم

امام صادق عليه السلام فرمودند: و من صلى فيه ركعتين اى وقت شاء و افضله قرب الزوال و هى الساعة التى اقيم فيها اميرالمؤمنين(عليه السّلام) بغدير خم علما للناس و… كان كمن حضر ذلك اليوم… كسى كه در روز غدیرخم هر ساعتى كه خواست، دو ركعت نماز بخواند و بهتر اينست كه نزديك ظهر باشد كه آن ساعتى است كه اميرالمؤمنين(عليه السّلام) در آن ساعت در غدير خم به امامت منصوب شد، (هر كه چنين كند) همانند كسى است كه در آن روز حضور پيدا كرده است…(5)

امام صادق عليه السلام فرمودند: انه تستحب الصلوة فى مسجد الغديرلان النبى(صلي الله عليه و آله و سلم) اقام فيه امير المؤمنين(عليه السّلام) و هو موضع اظهرالله عزوجل فيه الحق.نماز خواندن در مسجد غدير مستحب است، چون پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله و سلم) در آنجا اميرمؤمنان(عليه السّلام) را معرفى و منصوب كرد. و آنجايى است كه خداى بزرگ، حق را آشكار كرد.(6)

امام صادق عليه السلام فرمودند: … و لدرهم فيه بالف درهم لاخوانك العارفين،فافضل على اخوانك فى هذا اليوم و سر فيه كل مؤمن و مؤمنة. يك درهم به برادران با ايمان و با معرفت، دادن { کمک کردن } در روز غدیرخم برابر هزار درهم است، بنابراين در اين روز به برادرانت انفاق كن و هر مرد و زن مؤمن را شاد گردان.(7)

حرف آخر

و حديثي از امام باقر عليه السلام که حضرت فرمودند: بنى الاسلام على خمس: الصلوة و الزكوة و الصوم و الحج و الولاية و لم يناد بشى ء ما نودى بالولاية يوم الغدير. اسلام بر پنج پايه استوار شده است: نماز، زكات، روزه، حج و ولايت و به هيچ چيز به اندازه آنچه در روز غدير خم به ولايت تاكيد شده، ندا نشده است.(8)

منابع و مآخذ
1 – امالي صدوق : ص 188 ح 197.
2 – وسائل الشيعه،7: 325،ح5.
3 – اقبال سيد بن طاووس: 466.
4 – اقبال سيد بن طاووس:466.
5 – وسائل الشيعه 5: 225 ، 2.
6 – وسائل الشيعه3: 549.
7 – مصباح المتهجد:737.
8 – کافي 2، 21،ح 8.

انتخاب احاديث از نرم افزار زلال نور

بازدیدها: 3

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه