جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

فضیلت امام علی ابن ابیطالب علیه السلام

فضیلت امام علی ابن ابیطالب علیه السلام در علم، تقوا، ایمان: سخن گفتن و مطلب نوشتن در باره برتری امام علی علیه السلام بر دیگران کار آسان و ساده ای نیست. در مقام و فضائل آنروح ملکوتی، امیرمومنان، مولای متقیان اگر که تمامی نویسندگان تاریخ می خواستند از آن امام همام مطالبی را بنویسند حتماٌ هم کم آوردند.

امام علیه السلام به تنهائی علم مطلق است. یعنی همهء دانشها و علم های جهان هستی در وجود مبارک حضرت علی علیه السلام جمع شده است که خداوند متعال در آخرین آیه سوره رعد می فرماید: وَ مَنْ عِندَهُ عِلْمُ الْکِتَاب ؛ به نظر مفسرین قرآن کریم و علمای اسلام آیه فوق در فضیلت علم حضرت علی علیه السلام نازل شده است.

من به حدیثی که در فضیلت علی علیه السلام از مرحوم آیت الله شیخ لطف اله صافی گلپایگانی (ره) در کتاب پرتوی از فضائل امیرمومنان علیه السلام آورده است بسنده میکنم. قال ابوسعید الخدری: سألت رسول الله صلی الله علیه وآله قولِ الله تعالی : { وَ مَنْ عِندَهُ عِلْمُ الْکِتَاب}؟ قال : ذاک أخی علی ابن ابی طالب. از ابوسعید خدری روایت شده که گفت: من درباره آیه شریفه { و من عنده علم الکتاب} (و کسی که علم کتاب نزد اوست) از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم سوال کردم حضرت فرمود: آن شخص برادرم علی ابن ابیطالب است.

همچنین بخوانید: امام علی علیه السلام وارث علوم انبیاء

و در کتاب شواهد التنزیل روایتی از رسول اکرم نقل می کند که حضرت فرمود: أنا دار العلم و علی بابها، فمن اراد العلم فلیات الباب ؛ «من شهر علم هستم و علی علیه السلام در آن است پس هرکس طالب علم است باید از در علم وارد شود».

در فضیلت امام علی علی علیه السلام به تفسیر و تأویل قرآن کریم نسبت به سایرین در همان کتاب است که : ابی طفیل از انس ابن مالک روایت کرده است که حضرت رسول محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: علىّ  یعلّم النّاس بعدى من تأویل القرآن ما لا یعلمون ‏؛« على علیه السّلام پس از وفات من تعلیم دهنده تأویل قرآن به مردم است، در آنچه نمى‏دانند »(۱).

و در حدیث دیگر عمیر بن بشر خثعمی از قول عبدالله بن عمر چنین نقل کرده است: علىّ اعلم النّاس بما انزل اللَّه على محمّد و آله ‏صلى اللَّه علیه :على بن ابى طالب علیه السّلام عالم ‏ترین و عارف ‏ترین مردم به قرآن است.(۲)

ابن عباس که از شاگردان و از نزدیکان حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بود. و یکی از راویان حدیث نبوی می باشد می گوید: بارها شنیده ام که علی علیه السلام میگفت: در سینهِ من علم کثیر و معلومات فراوانی جمع است.

در کتاب حدیقه الشیعه مقدس اردبیلی به نقل از کتاب مناقب ائمه طاهرین علیه السلام مسطور است که حضرت رسالت پناه صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: بدرستی که گردانیده است حق تعالی از جهت برادر من علی ابن ابیطالب آنقدر از کمالات و زیادتیها که او را بر مردمان است، که بشمار در نمی آید. پس اگر کسی توفیق یابد یاد کند یک فضیلت از فضایل او را در مجلسی و  اقرار به آن داشته باشد و اعتقادش باشد می آموزد حق تعالی گناهان او را، و اگر شخصی توفیق یابد بنویسد فضیلتی از فضایل او را تا از آن نوشته اثری و نشانی باشد ملائکه آسمانها و زمین ها از برای او طلب آمرزش از حق تعالی می کنند، و کسی که بشنود یک فضیلتی از فضایل او را حق تعالی می آمرزد هر گناهی را که بسبب شنیدن به هم رسانیده، و کسی که نظر کند به کتابی از فضایل او حق تعالی می آمرزد هر گناهی را که دیدن سبب آن شده باشد.(۳)

قَالَ  رَسولُ اللهِ صَلّى الله علَیه و آله و سلّم: حُبُّ عَلِىٍّ حَسَنَهٌ لا تَضر مَعَها سَیِّئَهٌ، وَ بُغْضُهُ سَیِّئَهٌ لَاتَنْفَعُ مَعَهَا حَسَنَهٌ. « رسول اکرم صلّى الله علیه و آله و سلّم فرموند:« محبّت علی علیه السّلام حسنه ‏اى است که با آن هیچ گناهى ضرر نمی رساند، و بغض آن حضرت سیئه ‏اى است که با آن هیچ حسنه ‏اى نفع نمى ‏بخشد.»(۴)

 منابع ومآخذ

۱و۲= ترجمه شواهدالتنزیل عبیدالله ابن احمد حسکانی
۳-حدیقه الشیعه، مقدس اردبیلی.
۴- رساله مودت، محمدحسین حسینی تهرانی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود از تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه