جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

مرد دل در هوای زلف دختری مشک عذار سیاه گیسو دچار داشت!

مرد دل در هوای زلف دختری مشک عذار سیاه گیسو دچار داشت ، و بر مراد خود فرصت نمی جست . اتفاقاً در شب لیله القدر رمضان که شب عاشقان می باشد که بهم رسیدند ، و در آن شب برات آن مرد به آن آب حیات و شاخه نبات دست یافت ! و بر آن اندیشه بر آمد که با آن دختر عمل منافی عفت انجام دهند! تا اینکه به خواستهء ناروای خود برسد. تا اینکه :

یا جان رسد به جانان            یا جان زتن بر آید

در آن حال بود که آن دختر سیم تن و سیاه گیسو گفت: ای مرد از جوانمردی بدور است که جمله مردمان در این شب با معبود خود آشنا باشند ، و ما بر گناه و عصیان آلوده باشیم و با خدای خود بیگانه ، آن مرد به حرفهای دختر سیاه گیسو بیاندیشید و گفت : راست گفتی ، مرا نیز همین معنی در خاطر خطور نمود.

پس هر دو تن ، مرد و دختر پای بر نفس اماره  نهادند ، و از هم دیگر جدائی گرفتند و به حضرت کبریائی روی آوردند و تا بامداد در طاعت و عبادت و به راز و نیاز با خداوند بی قیاس که تمامی عشق های اصیل و عاشقانه به درگاه پاکش بر می گردد ، بگذرانیدند.

مرد عارف گفتگو را در ببست      مست خود گردید و از عالم گسست

چون روشنی روز روی بنمود ، پدر آن دختر سیاه گیسو ، آن ماه دیدار و دلربا را گرفته نزد آن مرد بیاورد و گفت : در این شب قدر رسول خدای صلی الله علیه و آله را در عالم خواب دیدم فرمود : ای فلانی دخترت را نزد فلان کس برده و با وی عقد نمای.

پس آن مرد و دختر از برکت و میمنت عبادت این شب ، به دولت وصال بر خوردار شدند ، و در آن جهان نیز از آتش سوزان رستکار ، و به برکت شب  قدر و خاک کردن نفس اماره خود  در شبی که نزول و رحمت فرشتگان بر ما زمینیان است و تقدیر اعمال از روضه رضوان کام کار شدند.

حرف آخر

چند توصیه برای مردان و زنان جهت تقویت ایمان و تقوای الهی در وجود خود: پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: هرکس چشم خود را از حرام پر کند،در قیامت چشم او از آتش پر خواهد شد مگر اینکه توبه کند. ۱

۱- لازمه‌ى ایمان،حفظ‍‌ نگاه از حرام است. قُلْ‌ لِلْمُؤْمِنِینَ‌ یَغُضُّوا

۲- جاذبه‌هاى غریزى را باید کنترل کرد. « یَغُضُّوا مِنْ‌ أَبْصٰارِهِمْ‌ »

۳- گناه را از سرچشمه جلوگیرى کنیم و تقوا را از چشم شروع کنیم. « مِنْ‌ أَبْصٰارِهِمْ‌ »

۴- چشم پاک،مقدّمه‌ى پاکدامنى است. « یَغُضُّوا مِنْ‌ أَبْصٰارِهِمْ‌ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ‌ »

۵-پاکدامنى، براى مرد ان نیز لازم است. « یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ‌ »

۶- چشم‌ چرانى و بى‌عفّتى، مانع رشد معنوى انسان است. « یَغُضُّوا – یَحْفَظُوا – أَزْکىٰ‌ »

۷- همواره در محضر خدا هستیم. در محضر خدا معصیت نکنیم. یَغُضُّوا … إِنَّ‌ اللّٰهَ‌ خَبِیرٌ بِمٰا یَصْنَعُون 

منابع و مآخذ

۱ بحار،۷۶،ص۳۳۶.

۱٫۲٫۳٫۴٫۵٫۶٫۷-تفسیر نور جلد ۶ ص ۱۷۳

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود از تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه