جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

نکته های مهم اخلاقي در 20 جمله آموزنده براي بهتر زندگي کردن

نکته های مهم اخلاقی ، زندگی کردن یعنی بودن نفس کشیدن زنده ماندن، خوردن ، نوشیدن ، آشامیدن ، نیازهای جسمی و نفسانی را بر طرف کردن ! اما چگونه زندگی کردن و زنده ماندن خیلی مهم است ، مهم است که چگونه زندگی کنیم.؟ چکونه باشیم ؟ و چگونه در جامعه ای انسانی ظاهر شویم؟ آیا باید زندگی حیوانی داشته باشیم؟ یا زندگی انسانی؟
خیلی از فاکتورها برای بهتر زندگی کردن و انسان کامل بودن وجود دارد که ما در این نوشته فقط به 20 تا از این نکته های مهم اخلاقی اشاره می کنیم ، که انشاالله در نوشته های بعدی به تعداد دیگری نیز خواهیم پرداخت.

نکته های مهم اخلاقي در 20 جمله آموزنده براي بهتر زندگي کردن

1- درجه كمال و شخصيت كمالات براي هر شخص زيباست . كلام و اعمال نيك ، به دنبال خود ، اعتماد و اطمينان دوستان را در پي دارد . براي رسيدن به اين درجه ، تلاش كنيد.
2- دنيا محل گذر است و چه بي دليل ما انسانها دنيا پرستيم و تجملات را دوست مي داريم و براي داشتن آنها از هر کاري دريغ نمي کنيم کماکان که اينها همه روزي باز سهم خاکند ، روزي اين مکانها جاي زندگي بود و خدا مي داند که چه کساني اينجا بودند ، عاشق شدند ، غمگين شدند ، تشکيل زندگي دادند ، فرزنداني متولد شدند ، افرادي براي داشتن يک تکه زمين برهم شوريده اند و…. که در حال حاضر آنها نيستند ولي خرابه هاي بودن آنها هست رفتند ما هم مي رويم و ديگري جاي ما را ميگيرد

3- به غير از خودتان ، هيچ كس ديگر نمي تواند شما را راضي كند ! رضايت و راحتي ذهن شما تنها به عهده خودتان است ! بله ، روابط اجتماعي ، زندگيمان را پر بار تر مي كند ، اما خوب ، شايد اين روابط به تنهايي باعث شادكامي و رضايت شما نشود.
4- انسانيت مهم تر از ماديات است . اهميت روابط اجتماعي بسيار مهم تر از درجات مادي است كه هر كدام از ما درمسير آرزوها به آنها مي رسيم. بدون محبت و عشق و حمايت خانواده و دوستان در زندگي ، موفقيت هاي مادي ، خيلي لذت بخش نخواهد بود. با ايجاد تعادل در ملاك هاي برتري و ارزش هاي خود ، از ثبات زندگي بيشتري بهره خواهيد برد.

5- زندگي قبل از ما هم جريان داشته و ما را هم مانند ديگران در مسيرش با خود مي برد و اين در حالي است كه ما تازه در ابتداي يادگيري و كسب معلومات لازم براي زندگي هستيم و تنها اميدواريم كه روزي به همه ي جوانب دست پيدا كنيم ، پس بطور منطقي دانش ما هميشه عقب تر از زندگي است.

6- خنده داروي هر درد است . با خوشرويي و تبسم ، دردهاي خود را درمان كنيد.

7- عشق باز باشيد اما هوس باز نه. عشق بازي انسان را به آينده اميد مي دهد. هوس بازي انسان را خارو ذليل مي کند. و اما عشق بازي مراحلي دارد که بايد آنها را خوب شناخت.

نکته های مهم اخلاقی ، امام علی علیه السلام فرمود: هیچ دشمنی برای انسان ، ستمگرتر از نفس او نیست.

8- عمر بالاتر و ارزشمندتر از طلاست. در هزينه کردن آن بخيل باشيم. مديريت زمان را فراموش نکنيم. مديريت زمان موجب مديريت ذهني و زبان و زندگي خواهد شد.
9- اگه دوستي قلبت رو شکست، سعي کن فراموش کني و باهاش خوب رفتار کني… چون شايد تو هم يه زماني يکيو که فکر ميکرد دوستته همينجوري ناراحت کردي…
10- اگه دوستي قلبت رو شکست، سعي کن فراموش کني و باهاش خوب رفتار کني… چون شايد تو هم يه زماني يکيو که فکر ميکرد دوستته همينجوري ناراحت کردي…
11- امام علي عليه السلام فرمودند: کسي که کرامت و ارزش خود را بشناسد ، شهوت نمي تواند بر او غلبه کند.
12- فضاي مجازي مثل جنگل است . همانطور که در جنگل همه به دنبال علايق خودشان هستند. در فضاي مجازي هم کاربران آن اکثراً به دنبال علايق خود مي باشند. يه کمي هواست جمع نباشد لحت مي کنند. پس مواظب باش به دام خطر نيفتي!
13- عشق درواقع رسيدن به يک تعهد است. اين تعهد مي‌تواند باعث شود که فرد عاشق در برابر عشقِ خود به کارهايي دست بزند که در واقع از خود گذشتگي است. به اين معني است که بخواهيد ميزان سلامتي، رفاه و خوشبختي فرد مقابلتان بيشتر از سلامتي، رفاه و خوشبختي شما باشد.
14- در اخلاق و خودسازي تابع اکثريت نباشيم. از اکثريت خط نگيريم. همواره خوبان در اقليت اندازه مدل ها و الگوهاي تمام نماي خود، ائمه اطهار (عليهم السلام) الگو برداري مي کنيم. براي رسيدن به قلّه بايد حرکت کرد. و به آنان نزديک شد.

نکته های مهم اخلاقی ،امام علی علیه السلام فرمودند:الدُّنیا حُلمٌ ، وَالاِغتِرارُ بِها نَدَمٌ ؛ دنیا یک رؤیاست و فریفته شدن به آن ، مایه پشیمانى است.

15- معاشرت با ديگران را به افراط و تفريط نکشانيم. معاشرت و مراوده زياد، فرصت و فضاي خودسازي را محدود، و حساسيت ها و حسادت ها و دخالت هاي ديگران در زندگي را افزايش داده و همين ها سد بزرگي در بستر خودسازي خواهد شد.
16- چه خوب فرموده حضرت علي (عليه السلام) که براي رسيدن به سرنوشت متعالي و مطلوب، بايد افکار خود را متعالي کنيم يعني اين فرآيند را طي کنيم: افکار – گفتار – رفتار – عادت – شخصيت – سرنوشت بنابراين اولين اقدام خالي افکار از بدي ها و پر کردن آن از خوبي هاست.
17- امام حسن عليه السّلام فرمودند: بهترين دوست نزديك به انسان، آن كسي است كه در تمام حالات دلسوز و با محبّت باشد گرچه خويشاوندي نزديكي هم نداشته باشد. و بيگانه ترين افراد كسي است كه از محبّت و دلسوزي بيگانه باشد گرچه از نزديك ترين خويشاوندان باشد.( بحارالانوار جلد 75)
18- امام علي عليه السلام خطاب به مالك اشتر مي فرمايد: قلب خويش را از مِهر مردم و دوستي و لطف آنان سرشار كن. مبادا هرگز كه درندة خون آشام باشي كه خوردن مردم را غنيمت بشماري، چرا كه مردم دو گروه اند: يا برادران ديني تو بوده يا در آفرينش همانند تو هستند.(نهج البلاغه نامه 53)
19- کلمات بال و پر دارند، همين که قفسشان يعني دهان باز مي‌شود، از آن بيرون مي‌پرند و از دسترس ما خارج مي‌شوند و در کوچک‌ترين شکاف‌ها راه مي‌يابند و بعضي اوقات در ضخيم‌ترين ديوارها نفوذ مي‌کنند.( آلفرد نويل)
20- روشن‌تر از خاموشي چراغي نديدم و سخني به از بي‌سخني نشنيدم تا ساکن سراي سکوت شدم.( بايزيد بسطامي

موفق باشید

بازدیدها: 21

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه