جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

نکته های مهم اخلاقی در ۲۰ جمله آموزنده برای بهتر زندگی کردن

نکته های مهم اخلاقی ، زندگی کردن یعنی بودن نفس کشیدن زنده ماندن، خوردن ، نوشیدن ، آشامیدن ، نیازهای جسمی و نفسانی را بر طرف کردن ! اما چگونه زندگی کردن و زنده ماندن خیلی مهم است ، مهم است که چگونه زندگی کنیم.؟ چکونه باشیم ؟ و چگونه در جامعه ای انسانی ظاهر شویم؟ آیا باید زندگی حیوانی داشته باشیم؟ یا زندگی انسانی؟
خیلی از فاکتورها برای بهتر زندگی کردن و انسان کامل بودن وجود دارد که ما در این نوشته فقط به ۲۰ تا از این نکته های مهم اخلاقی اشاره می کنیم ، که انشاالله در نوشته های بعدی به تعداد دیگری نیز خواهیم پرداخت.

نکته های مهم اخلاقی در ۲۰ جمله آموزنده برای بهتر زندگی کردن

۱- درجه کمال و شخصیت کمالات برای هر شخص زیباست . کلام و اعمال نیک ، به دنبال خود ، اعتماد و اطمینان دوستان را در پی دارد . برای رسیدن به این درجه ، تلاش کنید.
۲- دنیا محل گذر است و چه بی دلیل ما انسانها دنیا پرستیم و تجملات را دوست می داریم و برای داشتن آنها از هر کاری دریغ نمی کنیم کماکان که اینها همه روزی باز سهم خاکند ، روزی این مکانها جای زندگی بود و خدا می داند که چه کسانی اینجا بودند ، عاشق شدند ، غمگین شدند ، تشکیل زندگی دادند ، فرزندانی متولد شدند ، افرادی برای داشتن یک تکه زمین برهم شوریده اند و…. که در حال حاضر آنها نیستند ولی خرابه های بودن آنها هست رفتند ما هم می رویم و دیگری جای ما را میگیرد

۳- به غیر از خودتان ، هیچ کس دیگر نمی تواند شما را راضی کند ! رضایت و راحتی ذهن شما تنها به عهده خودتان است ! بله ، روابط اجتماعی ، زندگیمان را پر بار تر می کند ، اما خوب ، شاید این روابط به تنهایی باعث شادکامی و رضایت شما نشود.
۴- انسانیت مهم تر از مادیات است . اهمیت روابط اجتماعی بسیار مهم تر از درجات مادی است که هر کدام از ما درمسیر آرزوها به آنها می رسیم. بدون محبت و عشق و حمایت خانواده و دوستان در زندگی ، موفقیت های مادی ، خیلی لذت بخش نخواهد بود. با ایجاد تعادل در ملاک های برتری و ارزش های خود ، از ثبات زندگی بیشتری بهره خواهید برد.

۵- زندگی قبل از ما هم جریان داشته و ما را هم مانند دیگران در مسیرش با خود می برد و این در حالی است که ما تازه در ابتدای یادگیری و کسب معلومات لازم برای زندگی هستیم و تنها امیدواریم که روزی به همه ی جوانب دست پیدا کنیم ، پس بطور منطقی دانش ما همیشه عقب تر از زندگی است.

۶- خنده داروی هر درد است . با خوشرویی و تبسم ، دردهای خود را درمان کنید.

۷- عشق باز باشید اما هوس باز نه. عشق بازی انسان را به آینده امید می دهد. هوس بازی انسان را خارو ذلیل می کند. و اما عشق بازی مراحلی دارد که باید آنها را خوب شناخت.

نکته های مهم اخلاقی ، امام علی علیه السلام فرمود: هیچ دشمنی برای انسان ، ستمگرتر از نفس او نیست.

۸- عمر بالاتر و ارزشمندتر از طلاست. در هزینه کردن آن بخیل باشیم. مدیریت زمان را فراموش نکنیم. مدیریت زمان موجب مدیریت ذهنی و زبان و زندگی خواهد شد.
۹- اگه دوستی قلبت رو شکست، سعی کن فراموش کنی و باهاش خوب رفتار کنی… چون شاید تو هم یه زمانی یکیو که فکر میکرد دوستته همینجوری ناراحت کردی…
۱۰- اگه دوستی قلبت رو شکست، سعی کن فراموش کنی و باهاش خوب رفتار کنی… چون شاید تو هم یه زمانی یکیو که فکر میکرد دوستته همینجوری ناراحت کردی…
۱۱- امام علی علیه السلام فرمودند: کسی که کرامت و ارزش خود را بشناسد ، شهوت نمی تواند بر او غلبه کند.
۱۲- فضای مجازی مثل جنگل است . همانطور که در جنگل همه به دنبال علایق خودشان هستند. در فضای مجازی هم کاربران آن اکثراً به دنبال علایق خود می باشند. یه کمی هواست جمع نباشد لحت می کنند. پس مواظب باش به دام خطر نیفتی!
۱۳- عشق درواقع رسیدن به یک تعهد است. این تعهد می‌تواند باعث شود که فرد عاشق در برابر عشقِ خود به کارهایی دست بزند که در واقع از خود گذشتگی است. به این معنی است که بخواهید میزان سلامتی، رفاه و خوشبختی فرد مقابلتان بیشتر از سلامتی، رفاه و خوشبختی شما باشد.
۱۴- در اخلاق و خودسازی تابع اکثریت نباشیم. از اکثریت خط نگیریم. همواره خوبان در اقلیت اندازه مدل ها و الگوهای تمام نمای خود، ائمه اطهار (علیهم السلام) الگو برداری می کنیم. برای رسیدن به قلّه باید حرکت کرد. و به آنان نزدیک شد.

نکته های مهم اخلاقی ،امام علی علیه السلام فرمودند:الدُّنیا حُلمٌ ، وَالاِغتِرارُ بِها نَدَمٌ ؛ دنیا یک رؤیاست و فریفته شدن به آن ، مایه پشیمانى است.

۱۵- معاشرت با دیگران را به افراط و تفریط نکشانیم. معاشرت و مراوده زیاد، فرصت و فضای خودسازی را محدود، و حساسیت ها و حسادت ها و دخالت های دیگران در زندگی را افزایش داده و همین ها سد بزرگی در بستر خودسازی خواهد شد.
۱۶- چه خوب فرموده حضرت علی (علیه السلام) که برای رسیدن به سرنوشت متعالی و مطلوب، باید افکار خود را متعالی کنیم یعنی این فرآیند را طی کنیم: افکار – گفتار – رفتار – عادت – شخصیت – سرنوشت بنابراین اولین اقدام خالی افکار از بدی ها و پر کردن آن از خوبی هاست.
۱۷- امام حسن علیه السّلام فرمودند: بهترین دوست نزدیک به انسان، آن کسی است که در تمام حالات دلسوز و با محبّت باشد گرچه خویشاوندی نزدیکی هم نداشته باشد. و بیگانه ترین افراد کسی است که از محبّت و دلسوزی بیگانه باشد گرچه از نزدیک ترین خویشاوندان باشد.( بحارالانوار جلد ۷۵)
۱۸- امام علی علیه السلام خطاب به مالک اشتر می فرماید: قلب خویش را از مِهر مردم و دوستی و لطف آنان سرشار کن. مبادا هرگز که درنده خون آشام باشی که خوردن مردم را غنیمت بشماری، چرا که مردم دو گروه اند: یا برادران دینی تو بوده یا در آفرینش همانند تو هستند.(نهج البلاغه نامه ۵۳)
۱۹- کلمات بال و پر دارند، همین که قفسشان یعنی دهان باز می‌شود، از آن بیرون می‌پرند و از دسترس ما خارج می‌شوند و در کوچک‌ترین شکاف‌ها راه می‌یابند و بعضی اوقات در ضخیم‌ترین دیوارها نفوذ می‌کنند.( آلفرد نویل)
۲۰- روشن‌تر از خاموشی چراغی ندیدم و سخنی به از بی‌سخنی نشنیدم تا ساکن سرای سکوت شدم.( بایزید بسطامی

موفق باشید

بازدیدها: ۵۵

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود از تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه