جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

پیدایش جهان

پیدایش جهان از شگفتیهای خلقت بوده و قدرت پروردگار خالق هستی را بی چون و چرا به رخ آدمیان می کشاند و به تنهایی دلیل یکتا پرستان بر یکتایی خالق تمام هستی جهان می باشد، در خصوص چگونه بوجود آمدن زمین ، آسمانها و تمامی موجوداتی که در زمین و کره های بیشمار جهان هستی وجود دارند، در اعتقاد و باور ادیان گذشته چون یهودیان ، مسیحیان و مسلمانان بطور خلاصه و اشاره ای چیزهایی آمده است.

 پیدایش جهان در قرآن

قرآن کریم به طوری که مردم با پیدایش جهان ،آسمانها،زمین،سیاره ها و با خلقت انسان آشنا و آگاهی پیدا کنند آیه هایی را به طور اختصار و با روشنی تمام بیان فرموده است، و ما به عنوان نمونه به چند آیۀ قرآن مجید که در این باب نازل شده است اشاره می کنیم.

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَهِیَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعًا أَوْ کَرْهًا قَالَتَا أَتَیْنَا طَائِعِینَ . و آن گاه به خلقت آسمانها توجه کامل فرمود که آسمانها دودی بود، پس (به امر نافذ تکوینی) به آسمان و زمین فرمود که همه (به سوی خدا و اطاعت فرمان حق) به شوق و رغبت یا به جبر و کراهت بشتابید. آنها عرضه داشتند: ما با کمال شوق و میل می‌شتابیم. ﴿۱﴾
فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِی یَوْمَیْنِ وَأَوْحَى فِی کُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَیَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَحِفْظًا ذَلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ . آن گاه نظم هفت آسمان را در دو روز استوار فرمود و در هر آسمانی (نظم) امرش را وحی فرمود، و آسمان (محسوس) دنیا را به چراغهای رخشنده (مهر و ماه و انجم) زیب و زیور دادیم و آن را (از ورود شیاطین) حفظ کردیم. این (نظام آسمان و زمین) تقدیر خدای مقتدر داناست. (۱)
پیدایش جهان در سوره یونس :إِنَّ رَبَّکُمُ اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ یُدَبِّرُ الْأَمْرَ مَا مِنْ شَفِیعٍ إِلَّا مِنْ بَعْدِ إِذْنِهِ ذَلِکُمُ اللَّهُ رَبُّکُمْ فَاعْبُدُوهُ أَفَلَا تَذَکَّرُونَ .خالق و پروردگار شما به حقیقت خداست که جهان را از آسمانها و زمین در شش روز (یعنی مقدار زمان شش روز یا شش مرتبه وجودی) خلق فرمود. آن گاه ذات مقدسش بر عرش فرمانروایی قرار گرفت، امر آفرینش را نیکو ترتیب می‌دهد، هیچ کس شفیع و واسطه جز به رخصت او نخواهد بود، چنین خدایی به حقیقت پروردگار شماست، او را به یگانگی پرستید، چرا متذکر نمی‌شوید؟{سوره یونس آیه ۳}
أَوَلَمْ یَرَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ کَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ أَفَلَا یُؤْمِنُونَ .آیا کافران ندیدند که آسمانها و زمین بسته بود ما آنها را بشکافتیم و از آب هر چیز زنده‌ای را آفریدیم؟ پس چرا باز (مردم طبیعت و ماده‌پرست) به خدا ایمان نمی‌آورند؟ (۳)
وَجَعَلْنَا فِی الْأَرْضِ رَوَاسِیَ أَنْ تَمِیدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِیهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ یَهْتَدُونَ . و در روی زمین کوههای استوار قرار دادیم تا خلق را از اضطراب زمین حفظ کند، و نیز راهها در کوه و جاده‌های پهناور در زمین برای هدایت و راهیابی مردم مقرر فرمودیم. (۴)

 

وَجَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفًا مَحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آیَاتِهَا مُعْرِضُونَ . و آسمان را سقفی محفوظ و طاقی محکم آفریدیم، و این کافران از مشاهده آیات آن اعراض می‌کنند. (۵)
وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ کُلٌّ فِی فَلَکٍ یَسْبَحُونَ .و اوست خدایی که شب و روز و خورشید و ماه را بیافرید که هر یک در مدار معینی سیر می‌کنند. (۶)

پیدایش جهان ازنظرعلمی

طبق آخرین نظریه دانشمندان پیدایش جهان با یک انفجار بزرگ در پانزده میلیارد سال قبل شروع شد. در آن هنگام چگالی جهان بی نهایت بوده و فاصله میان کهکشانهای صفر بوده است.پس از این انفجار اولیه مادۀ تشکیل دهنده جهان شروع به انبساط کرده است و این انبساط همچنان ادامه دارد.

کهکشانی که منظومه شمسی در آن واقع شده است راه شیری نامیده می شود.این کهکشان خود جزئی از مجموعۀ بیست کهکشان می باشد، که خوشه محلی نام دارد.مجموعۀ چندین خوشۀ کهکشان را ابر خوشه می نامند.خوشۀ محلی ما جزئی از ابر خوشۀ سنبله محسوب می شود.شعاع تقریبی خوشۀ محلی تقریباً پنج میلیون سال نوری است.دانشمندان طول جهان را در حدود بیست میلیارد سال نوری می دانند.

منظومۀ شمسی که در کهکشان راه شیری قرار گرفته است شامل خورشید،نه سیاره و اقمار این سیارات و صدها هزار سیّارک {سیاره کوچک} و ستارگان دنباله دار می باشدکه همگی این اجرام سماوی به دور خورشید می گردند.مدار گردش این سیارات به درجات مختلف بیضی شکل است،گردش سیارات به دور خورشید را حرکت انتقالی می گویند و گردش آنان به دور خود را حرکت وضعی نامند.

حرکت انتقالی زمین ۳۶۵روز و ۶ساعت و ۸دقیقه و ۳۸سانیه طول می کشد.فاصله خورشید از زمین ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰کیلومتر می باشد.حرارت سطحی خورشید۶۰۰۰تا۷۰۰۰ درجه سانتیگراد و دمای درونی آن ۱۵.۰۰۰.۰۰۰درجه سانتیگراد می باشد.نور خورشید در نتیجۀ تبدیل اتم های نیدروژن به هلیوم بوجود می آید.

نه سیارۀ منظومه شمسی به ترتیب نزدیکی به خورشید عبارتند از.

عطارد : 

ادامه دارد.

منابع و مآخذ

۱.۲- قرآن کریم سورۀ فصلت،آیه های ۱۱.۱۲ ترجمه الهی قمشه ای

۳.۴.۵.۶- قرآن کریم سورۀ انبیاء، آیه های ۳۰.۳۱.۳۲.۳۳ ترجمه الهی قمشه ای

بازدیدها: ۴۸

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود از تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه