جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

در اوج آسمانها

در اوج آسمانها : الصلوه معراج المؤمن ،نماز معراج مومن است،وقتی نمازگزار در محضر خالق یکتا به قیام برای اجرای امر خداوند سبحان می نماید، یعنی اینکه از تمام موجودیت زمین دل می کند و خود را به توسط ریسمان نماز به خدای حی و رحمان متصل می نماید، و بوسیله نماز در آسمانها اوج میگیرد و در عالم عرفانی به معراج معنوی می رود.

گفته اند که اگر خواستی با خدای متعال صحبت کنی نماز و دعا بخوان، و اگر خواستی خدای مهربان با تو سخن گوید،قرآن بخوان،و اگر خواستی خدای خود را بهتر بشناسی در موجودات عالم و جهان خلقت تفکر کن و به کمک عقل که بهترین از آفرینش خالق سبحان است ، در درگ و فهم آفرینش و اهداف آن بشتر مشغول باش،که اینهم عین عبادت است.و توفیق انجام هر سه مورد رحمت الهی است برای انسان دانا.

نماز راه رسیدن به وصال معشوق است.

در اوج آسمانها :نماز رسیدن به وصال معشوق است ،آیا تا بحال فکر کرده اید چگونه میشود به خدای متعال عشق ورزید و عاشق شد!و در محضر دوست که خدای مهربان است به اوج انسانیت، شرافت،کرامت،عزّت و عظمت رسید که ملائکه آسمانها هم به حالت غبطه خورند و تو را در پیشگاه حضرت حق تعریف و به بزرگواری یاد نمایند.

حتماً تا به حال عاشق شده اید و برای اینکه معشوق از عشق شما نسبت به خود مطلع گردد چه کارهای که نمی کنید، عشق و محبت اگر از حد خود خارج شود چه کارهای عجیب و باور نکردنی از او صادر می شود،بعضی وقتها کسانی پیدا میشوند که بخاطر علاقه ای که به فرد دیگر دارند رقیب دیگر را از سر راه خود بر میدارند! و نام خود را از عاشقی به قاتلی تغییر میدهند، با آنکه این یک عشق مجازی است و قابل اتمام ، ولی خیلی ها خودشان را عاشق پیشه نشان میدهند و تا پای رسوایی نیز می روند.

ولی عاشق خدا شدن رسوائی ندارد و راهش نیز به بیراهه نمی رسد و در دوران عاشقی قتل و قاتلی هم ندارد،و اگر هم قتلی صورت گیرد و قاتل هم باشد،قاتل نفس عماره ای است که چموشی میکند تا صاحبش را به بیراهه ها بکشاند تا رسوای خاص و عام نماید.اگر انسان بتواند نفس چموش و صلطه طلب خود را زنجیر کند و از عشق مجازی به عشق حقیقی رجوع کند یعنی عاشق به معشوق حقیقی خداوند متال باشد،نه تنها رسواع نمیشود ، بلکه صاحب عزت،کرامت،شجاعت و نیروی بلقوه ای بنام ایمان است که اگر در هرکسی موجود باشد شکرش واجب و صاحبش قابل اعتماد است.

اعتماد خدا را طلب کنید.

در اوج آسمانها :اعتماد خدا را طلب کنید. آیا تا به حال فکر کرده اید چگونه می شود انسان اعتماد خدای متعال را نسبت به خود جلب کند.؟ با قیام به وسیله نماز و خواندن قرآن ، دعا و با درگ مفاهیم آنها اعتماد انسان را به خداوند یکتا و به بندگان صالحش { یعنی، به پیامبران و ائمه اطهار علیهم السلام } بالا می برد و انسان را عاشق به خدای متعال می گردانند. و آنوقت است که آدمی همان کاری را میکند که عاشق در راه معشوق انجام میدهد، و آن از سر راه برداشتن رقیب است و این بار رقیب جز نفس عماره و سرکش انسانی،کسی دیگر نیست.

انسان با بجا آوردن امال عبادی و الهی از جمله قیام به نماز اعتماد خداوند متعال را نسبت به خود طلب می نماید.یعنی با رفتن به سجود و سائیدن پیشانی خود به خاک ، به معبود خود اظمینان میدهد که خود را در مقابل عظمت و بزرگی خالق هستی ،کوچک و ذلیل میشمارد و خالق خود را به بزرگی یاد می نماید،و این همان اعتماد خالق است به بنده خود.

بسم الله سرلوحه عمل انبیاء الهی.

در اوج آسمانها : کلمه بسم الله سرلوحه عمل همۀ انبیاء الهی بوده است.انسان نمازگزار روزانه چندین بار این ذکر عظیم انبیاء و اولیای الهی راتکرار مینمایند.و با این عمل خود را در صف و مقام اولیای الهی قرار می دهد، زمانی را که انسان در مقام یک نماز گزار در برابر عظمت و قدرت بیکران خدا قرار میگیرد،آنوقت است که همۀ کمال ها و زیبائی ها را از او می یابد،و او را پروردگار مدبّر همه هستی و آفرینش می شناسد.و زبان به حمد و ستایش می گشاید،حمد و ستایشی که در آن معنای پرستش و عاشقی نهفته است.

عزّت نفس در نماز.

در اوج آسمانها :عزّت نفس در نماز. نماز حقیقی به انسان عزّت نفس،استواری و پایداری در برابر ناملایمات دنیوی،خوشی و ناخوشی در زندگی و جامعه ای بشری را یاد میدهد و انسان را متواضع در برابر دیگر انسانها و همنوعانش راه بری مینماید.

نماز حقیقی و با خشوع در برابر خالق هستی ، منیّت ها،خودخواهی ها و خود بینی های شخص را از بین می برد.آداب بد و زشت انسان را به اخلاق ستوده و آداب نیکو رهبری میکند،خواندن قرآن و دعا، ادای نماز به صاحبش عزّت و عظمت بیکران عنایت میکند،همانا عزّت و کرامت از آن خداست.که خداوند در سوره فاطر آیه ۱۰فرمود:مَنْ کَانَ یُرِیدُ الْعِزَّهَ فَلِلَّهِ الْعِزَّهُ جَمِیعًا .هر که خواهان عزت است بداند که عزت، همگى از آن خداست. در این آیه نورانی خداوند متعال عزّت را از آن خود میداند و برای کسانی که در مقابلش بندگی نمی کنند سهمی قائل نیست. و کسانی که در محضر خدای تبارک و تعالی به عبادت می پردازند صاحب عزّت و عظمتی هستند که از طرف خدا به آنها عنایت شده است.

حرف آخر

در اوج آسمانها : و اما حرف آخر در اوج آسمانها را از حضرت امام رضا علیه السلام می آوریم که حضرت فرموده است:

  • نماز ،اقرار به ربوبیّت خداوند عزیز و بلند مرتبه است و هر گونه مثل و مانندی را از او نفی میکند.
  • نماز ،ایستادن در پیشگاه خداوند است،با ذلّت و مسکنت و حضوع و اعتراف.
  • نماز ،پشیمان شدن از گناهان گذشته و در خواست بخشیدن آنها از سوی خداست.
  • نماز ،گذاشتن چهره بر زمین است برای بزرگداشت خداوند.
  • با نماز ،فروتن هستی و افزونی در دین و دنیا را خواهانی.
  • با نماز ،از گناهان بیزار میشوی و مدام به یا خداهستی.
  • با نماز ،آقا مدبّر و آفرینندۀ خود را فراموش نمیکنی،در نتیجه در عیش و خوشگذرانیها فرو نمی روی و طغیان نمی کنی.
  • با یاد خدا و ایستادن در مقابل او از گناهان و انواع فسادها و آلودگی ها باز داشته می شوی.(۱)

منابع و مآخذ

۱-برگرفته از بهارالانوار

 

بازدیدها: ۱۰۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود از تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه