جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

نماز بزرگترین فرایض واجب دینی

نماز بزرگترین فرایض واجب دینی :یکی از فرایض بزرگ اسلام و ارکان دین الهی نماز است که بوسیلۀ آیه های روشن و سریح در قرآن کریم ، که بوسیلۀ جبرئیل امین بر رسول امین و از جانب خداوند امین و حکیم و صاحب حکمت نازل گردید، فریضۀ واجب دینی و الهی نماز است.
نماز یک فریضۀ انسان ساز است که از طرف خداوند متعال به عنوان یک فریضۀ واجب الهی برای بشر گاهاً به صورت دستوری که میفرماید: وَ أَقِیمُوا اَلصَّلاََهَ وَ آتُوا اَلزَّکََاهَ وَ اِرْکَعُوا مَعَ اَلرََّاکِعِینَ‏ (۱)« و نماز را بر پا دارید ، و زکات را بدهید ، و با رکوع‏ کنندگان رکوع کنید.
و گاهی نیز بصورت توصیۀ دوستانه میفرماید: إِنَّنِی أَنَا اَللََّهُ لاََ إِلََهَ إِلاََّ أَنَا فَاعْبُدْنِی وَ أَقِمِ اَلصَّلاََهَ لِذِکْرِی(۲)‏ منم خدای یکتا که هیچ خدایی جز من نیست، پس مرا (به یگانگی) بپرست و نماز را مخصوصا برای یاد من به پادار.
و گاهی نیز نماز را خط قرمزی بین مشرکین و مسلمانان قرار داده و میفرماید: مُنِیبِینَ إِلَیْهِ وَاتَّقُوهُ وَأَقِیمُوا الصَّلَاهَ وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ (۳)(شما اهل ایمان با پیروی همین دین فطرت) به درگاه خدا باز آیید و خدا ترس باشید و نماز به پا دارید و هرگز از فرقه مشرکان نباشید.
و گاهی نیز رحمت و لطف بیکران خود را نسبت به بندگان نمازگزارش مورد توجه قرار میدهد در آنجائی که میفرماید:وَأَقِیمُوا الصَّلَاهَ وَآتُوا الزَّکَاهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ (۴) و نماز را به پا دارید و زکات بدهید و رسول ما را اطاعت کنید، باشد که مورد لطف و رحمت شوید.
نماز بزرگترین و با فضیلت ترین تقوای الهی است که هر کس خود را آراسته به آن فریضۀ بزرگ الهی نماید از گرفتاریهای بزرگ دنیا و زندگی شخصی و بسیاری از گناهانی که انسان را در لبۀ پرتگاه قرار میدهند تا حدود زیادی رهایی می نماید و نجات می دهد.که در قرآن مجیدش فرمود: اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاهَ إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ وَلَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُون (۵) (ای رسول ما) آنچه را که از کتاب (آسمانی قرآن) بر تو وحی شد (بر خلق) تلاوت کن و نماز را (که بزرگ عبادت خداست) به جای آر، که همانا نماز است که (اهل نماز را) از هر کار زشت و منکر باز می‌دارد و همانا ذکر خدا بزرگتر (و برتر از حدّ اندیشه خلق) است، و خدا به هر چه (برای خشنودی او و به یاد او) کنید آگاه است.
نمازکه به عنوان بزرگترین فریضۀ الهی و یک واجب شرعی از جانب خداوند متعال به توسط رسول گرامش حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآلِ وسلم برای مسلمانان به عنوان تکلیف بزرگ الهی معرفی گردید، تا آدمی به توسط آن روح جوانمردی و اخلاق نیک انسانی را در وجود خود تربیت نماید تا بوسیلۀ آن خود را از تمامی آفرینش های الهی حتی از ملائکه مقربین درگاه خداوندی که تماماً در نماز و عبودیت الهی مشکول می باشند برتری یابد.آری انسان می تواند با پاره ای از عبادات و اعمالی که در دین مقدس اسلام از طرف خداوند متعال مشخص و تعیین شده است خود را از ملائکه مقربین الهی نیز به بالاتر برساند.

نماز در حساب روز قیامت

نخستین سوالی که در روز قیامت از یک مسلمان خواهند پرسید در باره نماز است. که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: اَوَّلُ ما یُحاسَبُ ‌بِهِ ‌الصَّلوهُ‌. نخستین چیزى که از آن حساب‌رسى مى‌کنند، نماز است.
و امام صادق علیه السلام نیز فرموند:اوَّلُ ما یُحاسَبُ بِهِ الْعَبْدُالصَّلاهُ، فَإ نْ قُبِلَتْ قُبِلَ سائِرُ عَمَلِهِ، وَ إ ذا رُدَّتْ، رُدَّ عَلَیْهِ سائِرُ عَمَلِهِ؛(۶)اوّلین محاسبه انسان در پیشگاه خداوند پیرامون نماز است، پس اگر نمازش قبول شود بقیه عبادات و اعمالش نیز پذیرفته مى گردد وگرنه مردود خواهد شد.

نماز کلید گنج خداوند است.

نماز کلید گنج خداوند صبحان و یا به زبان ساده کلید خواسته ها و نیازهای ما از درگاه خداوند متعال است ، نماز بهانه ایست برای مخلوق که بتواند با خالق خود به راز و نیاز بپردازد.انسان وقتی در موقع نماز از هر نوع کار و مشغولیتی که داشته باشد به خاطر خدا همۀ آنها را کنار میگذارد و با تمام وجود به قیام و سجود در مقابل خالق بی نیاز مشغول می باشد ، یعنی از همۀ بندهای دنیوی خود را رها می نماید و فقط به ریسمان الهی چنگ می زند، و آن لحظه از بهترین لحظات عمر یک عاشق به معشوق خود می باشد.
انسان آن لحظاتی که با معشوق و آشنای خود در تماس است بهترین موقعی است که حوائج و خواسته های خود را از خداوند متعال بخواهد، امام صادق علیه السلام فرمودند: إنَّ اللّهَ فَرَضَ عَلَیْکُمُ الصَّلَواتِ الْخَمْسِ فى افْضَلِ السّاعاتِ، فَعَلَیْکُمْ بِالدُّعا فى إدْبارِ الصَّلَواتِ؛(۷) خداوند متعال پنج نماز در بهترین اوقات را بر شما واجب گرداند، پس سعى کنید حوایج و خواسته هاى خود را پس از هر نماز با خداوند مطرح و درخواست کنید.

روز محشر که جان گداز بود           اولین پرسش از نماز بود

حرف آخر

نماز کلید خانه تقوی است.
نماز ستون دین پیغمبر است.
نماز لبیک به دعوت حق است.
نماز شنا در اقیانوس نور است.
نماز ستارۀ در اقیانوس نور است.
نماز پاگیزه ترین آئینۀ ایمان است.
جدا کننده مومن از کافر نماز است.
نماز رمزی است بین خالق و مخلوق.
نماز زیبنده ترین هدیه به معبود است.
در خلوت شب دل را دلبر سجاده کن.
نماز نمودارکامل خضوع و خشوع است.
محبوب ترین کارها نزد خداوند نماز است.
از باران نماز جان تشنه خود را سیراب کنید.
اصلاه معراج المومن ، نماز معراج مومن است.
هیچ چیز مانند نماز بینی شیطان را به زمین نمی ساید.
بیحالی انسان درنماز نشانه ضعف و سستی ایمان است.

منابع و مآخذ
۱- قرآن کریم سوره بقرۀ آیه ۴۳
۲- قرآن کریم سوره طه آیه ۱۴
۳- قرآن کریم سوره روم آیه ۳۱
۴- قرآن کریم سوره نور آیه ۵۶
۵- قرآن کریم سوره عنکبوت آیه ۴۵
۶-وسائل الشیعه : ج ۴ ص ۳۴ ح ۴۴۴۲٫
۷- مستدرک الوسائل : ج ۶ ص ۴۳۱ ح ۶٫

بازدیدها: 97

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه