جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

رقص دختران و زنان در جشن عروسی

رقص دختران و زنان در جشن عروسی : رقص دختران و زنان در برابر دید نامحرمان ، و تماشای رقص پسران و مردان را عمل خلاف و حرام شرعی است.که  متأسفانه از طرف بعضی از دختران و زنانی که زیاد به اخلاق پسندیده انسانی بهاء نمی دهند صورت می گیرد.

این طایفه از زنان و دخترانی که دچار کم بود تربیت شخصیتی هستند، در واقع می خواهند به این روش جایی خالی خود را در جامعه پرکنند صورت می گیرد،اگر رقص و آوازخوانی زنان در مجلس زنانه باشد که خصوص برای زنان است،و از دید نامحرمان هم دور است جای اشکالی نیست که آنوقت رقص زنان برای زنان است که از نظر اخلاقی نیز زنان می توانند در برابر دید هم جنسان خود ، آندسته از اعمالی را که نمی توانند در برابر مردان انجام دهند، را می تواند در برابر زنان انجامش داد.
در کتاب ازدواج در اسلام مشکینی ، از رسول اکرم است که : خداوند دف را تجویز نکرده جز در عروسی دوشیزگان.که آنهم به شرط عدم ورود مردان به محفل زنان.و در همان کتاب به حدیثی از رسول اکرم اشاره کرده می نویسد.خداوند دف و نای را حرام کرده و از آن است، دف زدن ، رقص ، بازیگریها و شرکت در این گونه جلسات و گوش دادن به این نغمه ها را حرام کرده.
از حضرت امام صادق علیه السلام نیز نقل شده که فرمود:زن آوازه خوان ملعون است و کسی که از کسب او بخورد ملعون است.و امام موسی بن جعفر علیه السلام فرمود: کسب زن آوازه خوان حرام است.
اگر رقص دختران و زنان در جشن عروسی یا غیر عروسی همراه با جنس مخالف {مردان} باشد آخر کار حتماً به فساد می انجامد و حرمت امر پروردگار که انسان را به پرهیزکاری دعوت نموده است شکسته خواهد شد که این خود گناه کبیره است.پس بهتر است رقص دختران و زنان در جشن عروسی در جای خلوت که مخصوص به زنان است انجام گیرد و از رفت آمد مردان نیز به آن محل جداً جلوگیری شود تا خدا نکرده موجب فساد و مشکلات بعدی نیز نگردد.

پیدایش آلات طرب

در پیدایش آلات طرب آمده است،وقتی حضرت ع آدم وفات کرد به مرگ او ابلیس و قابیل خوشحال شدند و در زمین باهم اجتماع کرده آلات طرب را برای شادی و سرور ساختند.و هر چه در زمین از اینگونه آلاتی که در استفاده برای کارهای خلاف بکار می گیرد و مردم از آن لذت میبرند از آنجا پیدا شده است و در کارهای خوب ، مفید و معنوی اشکالی نیست.
ناگفته نماند موسقی هم ابزاریست مثل زبان این با سخن و آن با مسائلی که به دست بشر ساخته شده است، پس تا وقتی زبان در هدایت بشر است یا در تسبیح گوی خدای یکتا در راه خیر است و ثواب. اما اگر در امر بشر به منکرات است یا در غیبت دیگران که آنگاه در کار خلاف است و جمع آوری گناه.
پس موسیقی نیز ابزاریست برای بیان احساسات که اگر در راه بد باشد گناه است و اگر برای خیر است اجریست برای سازنده و نوازنده ، آواز غناء در موسیقی آنست که زننده و شنونده را به تحریک احساسات شهوانی بر انگیزد و یا به رقص در آورد.که اگر رقض و موسقی را در بزم عروسی جائز دانسته اند برای اینست که آواز مردان برای مردان و رقص زنان برای زنان باشد، و به شرط اینکه حرمت مجلس شکسته نشود! که حرمت مجلس نیز همان حرام و حلال است، که رقص دختران و زنان در جشن عروسی یکی از آن است که شخص با ایمان و معتقد به خدا و روز قیامت باید رعایت نماید.

بازدیدها: ۲۷۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود از تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه