جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

اخلاق چیست؟ جایکاه و مراتب آن در اسلام چگونه است؟

اخلاق چیست: اخلاق به صفات درونی انسان گفته می شود که در درون نهادینه می باشد و در حالات مختلف انسانها خود را ظاهر می کند، و کسب  و پالایش آن نیز به جامعه ، مکان ، موقعیت ، خانواده و طرز زندگی کردن یا تفکر آدمها بستگی دارد.

امروزه باکسترش زندگی ماشینی در جامعه ای که انسانها اغلب در فکر پول و ثروت می باشند، و در تلاش و کوششند تا برای اینکه از همدیگر عقب نمانند.  حس ثروت اندوز ی انسانها را از پالایش و یادگیری اخلاق نیک و پسندیده انسانی باز می دارد. جامعه ای که اخلاق انسانی آن کم یا در حدَ صفر باشد، فساد اخلاقی ، سیاسی و اجتماعی در آن جامعه بشتر دیده می شود.

خانواده های که پایبند به مکارم اخلاق انسانی باشند، اگر در جامعه ای که اخلاق در آن نباشد، زندگی کنند برای همیشه زندگی آنها در نگرانی و احساس نا امنی می باشد. عمل به دستورات اخلاقی، اجتماعی و سیاسی دین مبین اسلام، احادیث و گفتارهای  رسول اکرم صلی الله علیه و آل و سلم و ائمه معصومین علیهم السلام ، دواء و داروی چنین جامعه ای است.

جایکاه و مراتب اخلاق در اسلام چگونه است؟

پیامبر اسلام فرمود: « إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ  الْأَخْلَاقِ » البته من مبعوث شدم که مکارم اخلاق را تمام کنم‏. و در حدیث دیگر فرمود: « ادبنى ربى  فاحسن تأدیبى‏ » پروردگار من مرا ادب فرمود، و نیکو کرد ادب مرا.

دین مبین اسلام مشتمل بر تمامی اوصاف و خصال نیک انسانی می باشد که درصورت عمل به همه ای آنها آدمی را در تربیت به عنوان یک انسان کامل جهت رسیدن به مراتب عالی انسانی راهنما خواهد بود.
جامعه ای که آدمهای آن دارای خصائص عالی انسانی نباشند، البته که مردم آن جامعه به گرفتاری های چون: فساد اخلاقی، فساد اجتماعی و فساد سیاسی گرفتار خواهند شد.

در چنین جامعه ای زندگی کردن برای انسانهای که دارای فضائل اخلاق الهی هستند بسیار دشوار و مشکل خواهد بود. و اما در تربیت اخلاق نیک انسانی آموختن و عمل کردن به بسیاری از آداب شاخص اسلامی و آن اخلاقی که در سایر ادیان به خوبی شناخته می شوند لازم و ضروری می باشد.
امید است در تربیت چنین آداب و اعمال خوب انسانی در وجود خود، که از طرف پیامبران الهی و ائمه معصومین صلوات الله علیهم، و علمای بزرگ بشریت می باشند کوشا و فعال باشیم.
بدان که در اخلاق نیک و در آداب پسندیده پیامبر اعظم اسلام حضرت محمد مصطفی صل الله علیه و آله و سلم را رقیبی نیست، که خدای عزوجل فرماید: وَ إِنَّکَ لَعَلى‏ََ خُلُقٍ عَظِیمٍ‏: و راستی که تو را خُلق عظیم و والاست! (۱)

منابع و مآخذ

  1. سوره قلم آیه ۴
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.