جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

استمناء یا خود ارضایی چیست؟ آسیب ها و درمان آن کدامند؟

استمناء یا خود ارضایی یک عادت انحرافی و یکی از روش های خود ارضایی میل جنسی است، که شخص بوسیله دست یا آلات مصنوعی به انجام سکس خیالی در ذهن خود برای آن می پردازد، و معمولا تا رسیدن به اوج لذت جنسی به این کار خود ادامه می دهد.
خود ارضایی از نظر علم پزشکی ضررهای جسمی و روانی برای فرد به همراه دارد، افرادی که در انجام این کار زیاده روی می کنند یا به نوع معتاد به آن می شوند نیز در زندگی خود دچار مشکلات و ناهنجاریهای روحی و روانی شده و در زندگی زناشویی نیز احتمال طلاق آنها بیشتر از سایرین است.
به دلیل اینکه در موقع خود ارضایی فرد طرف مقابلی وجود ندارد و تمام کارهای این عمل به تنهایی انجام می پذیرد، بنابر این شخص هر زمانی که اراده نماید ، محل مناسبی را در نظر می گیرد و در محیط خلوت به انجام آن می پردازد.
البته که محیا بودن محیط و شرایط آنجام آن و وجود امنیت خاطر و سهولت انجام عمل استمناء ، موجب اعتیاد آوری محسوب می شود، اگر خود ارضایی باعث اختلال درکارها ، بی ارادگی در امور روز مره ، و به مختل شدن در فعالیت های روزانه و جلوگیری کند از ارتباط زناشویی سالم ، نشانگر اعتیاد به آن است، پس این خطر بزرگی برای افرادی که دچار این نوع از انحرافات بد اخلاقی هستند بوجود می آورد ، و ترک آن نیز به لحاظ همین اعتیاد ذکر شده مشکل خواهد بود.

عوارض و ضررهای خود ارضایی؟

خود ارضایی یا استمناء یک نوع عمل غیر اخلاقی و غیر طبیعی است که از طریق دست یا آلات مصنوعی در آلت تناسلی انجام می گیرد و موجب بیرون آمدن منی و خاموش شدن آتش شهوت ، از طرف شخص دچار به این عمل شیطانی و غیر اخلاقی صورت می گیرد.
از پیامدهای جسمانی آن این است که شخص دچار به : ضعف قوای جسمانی ، ضعف بینایی ، عقیم شدن ، ضعف مفاصل ، لرزش دست و عوارض دیگری نیز ممکن است داشته باشد.
از عوارض و پیامدهای روحی و روانی نیز می توان به این گزینه ها اشاره کرد : ضعف حافظه و حواص پرتی ، اضطراب ، انزوا و کوشه نشینی ، دوری از مردم و خانواده ، افسردگی ، بی نشاطی در اجتماع ،پرخاشگری در خوانواده ، کسالت دائمی جسمی و ضعف اراده از جمله ضررهای این افراد می باشد.

آثار زیان بار آن از نظر جسمی:

اکثر ناراحتى‏ هاى مربوط به دستگاه تناسلى، در بزرگ سالان از آثار استمناء است. و نیز ناراحتى‏هاى شبکیه چشم و مشیمیه از آن سرچشمه مى‏گیرد. آثار عادت به این کار شنیع: شخص گرفتار به این بیماری صورت، رنگ اصلى خود را از دست مى‏دهد و پژمرده مى‏شود. حالت گرفتگى در سیماى آنها ظاهر مى‏گردد. چشم‏هاى آنها با حلقه‏هاى کبود رنگى احاطه مى‏شود. بعد از آن سستى و تنبلى در اعضاى مختلف مشاهده مى‏گردد که: نقصان حافظه، خرابى اشتها، مشکل شدن هضم، تنگى نفس، است.
از اثرات و نشانه‏هاى دیگر این عمل : کم‏خونى و ضایع شدن قواى جسمانى، روحى، دوران سر، صداى گوشها، کمردرد، سختى تنفس، کم شدن حافظه، لاغرى و ضعف و سستى است.
اشخاصى که سن آنها از چهل سال کمتر باشد استمناء نور چشم آنها را کم و ضعیف مى‏کند و صداى آنها را منخفض مى‏نماید و طراوت جوانى و حسن صورت را کم‏ مى‏کند و مداومت آن موجب عنین شدن (از کار افتادن نیروى جنسى) مى‏گردد. مویها را سفید و به پیرى زودرس مبتلا مى‏گردند. و سرعت انزال (برماتسم) از عوارض حتمى آن خواهد بود.

آثار زیان‏بار اجتماعى و اخلاقی:

یکى از صاحب‏نظران با نقل نوشته‏ هاى کتاب « ناتوانى‏ هاى جنسى » این‏گونه مى ‏نویسد: عمل استمناء یا خود ارضایی، مبتلایان را به ضعف قواى شهوانى دچار مى‏کند، جبون (ترسو) و بى‏حال بار مى‏ آیند، شهامت و درستى از آنان سلب مى ‏شود چه بسا اشخاصى هستند که در عنفوان جوانى در أثر مبتلا شدن به جلق چنان دچار ضعف قواى روحى و جسمى مى‏شوند که معتادین به تریاک و شیره در مقابل آنان شیر نرى به شمار مى‏آیند، و تاثیر آن در اخلاق می توان به تغییر اخلاق و مزاج به طور غیر قابل توضیح، حسادت، غم و کدورت، مالیخولیا و فکر گوشه‏گیرى، از نتایج شوم ابتلاى به این انحراف جنسى اشاره کرد.

زمینه بوجود آمدن خود ارضایی در نوجوانان؟

مهمترین عامل و زمینه برای استمناء و خود ارضایی در نوجوانان و جوانان ، نبود اوصاف و خصال اخلاق نیکو در چنین خانواده ها می باشد ، مهمترین عواملی که در زمینه سازی خود ارضایی در نوجوانان و جوانان است به عنوان نمونه به چند تای آنها اشاره می کنیم.
اولین آنها نوع روابط والدین با فرزندان خود ، مثلا نوع لباس پوشیدن والدین در حضور فرزندان ، نوع صحبت و کلام والدین در حضور فرزندان ، نوع لباس پوشیدن پدر در حضور دختر ، یا نوع لباس پوشیدن مادر در حضور پسر ، نوع صحبت و کلام والدین در حضور فرزندان نباید چنان هوس آلود و عاشقانه ای بیان شود که منجر به تحریک شهوات فرزندان شود ، و یا نوع پوشش برادر و خواهر در حضور یکدیگر نباید طوری باشد که قوای جنسی همدیگر را بر انگیخته کنند.
سخن و اشاره های والدین در قرار گذاشتن برای روابط جنسی و زناشویی حرکاتهای شهوت آلود آنها از چشم بچه ها دور نمی ماند ، دیدن چنین صحنه ها در خانواده برای نوجوانان و جوانان نوعی زمینه سازی برای استمناء و حرکت به طرف خود ارضایی می باشد، عکسها و فیلم های موجود در گوشی همراه فرزند و یا در دیوار و قفسه های اتاق خلوت نوجوان یا جوان که نگاه و تماشا به آنها می تواند در تحریک شهوات آنها کار ساز باشد ، و شخص در آن زمان رو به خود ارضایی یا استمناء بیاورد.

استمناء یا خود ارضایی از نگاه اسلام؟

اسلام همواره برای ازدواج و تشکیل خانواده ارزش و مراتب بسیار بلندی را مورد توجه قرار می دهد و برای همین هم ارضاء جنسی را به غیر از راه شرعی ، عمل ناثواب و حرام شرعی می داند و در این راستا عمل استمناء یا خود ارضایی را از گناهان بزرگ می شمارد و به عمل کننده به آن نیز وعده عذاب داده شده است، که گفتیم آن بیرون آوردن منی خود است از راه غیر طبیعی ، مانند مالیدن آلت تناسلی به دست یا سایر اعضاء دیگری غیر از همسر.
از حضرت امام صادق علیه السلام در باره استمناء سوال می پرسند و حضرت می فرماید: آن حضرت می فرماید: گناه بزرگی است که خداوند در قرآن مجید از آن نهی فرموده است و استمنا کننده مثل این است که با خودش نکاح کرده و اگر کسی که چنین کاری می کند بشناسم ، با او همخوراک نخواهم شد، روای حدیث می پرسد: از کجای قرآن حکم آن فهمیده می شود؟، حضرت فرمود: از این آیه که می فرماید: هر کس با غیر از همسر و کنیزش شهوتش را دفع کند ایشان تجاوز کارانند». راوی پرسید: گناه زنا بزرگتر است یا استمنا؟، حضرت فرمود: «استمنا گناه بزرگی است.
هر کس با دست و اعضاء دیگرش استمناء نماید باید مجازات و آن این است که حاکم شرع به دست او آنقدر ضربه بزند که دست او سرخ شود، آورده ند که حضرت امیر المومنین علی علیه السلام مردی را که استمناء کرده بود تازیانه به کف دستش زد تا تا دستش سرخ شد و پس از آن از پول بیت المال برایش زن گرفت، و در احادیث وارد شده است که استمناء کننده یکی از سه نفر است ، و خداوند متعال در روز قیامت به آنها نظر رحمت نفرماید، و با ایشان سخن نگوید، و با ایشان سخن نگوید ، و عمل گناه ایشان را از نامه اعمالشان پاک نگرداند و بر ایشان است عذاب الیم.
و در حدیثی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است که حضرت فرمودند: « ناکح الکف معلعون » هر کسی که با دست شهوتش را بیرون کند معلون است، از امام علیه السلام حکم استمنا را می پرسند، می فرماید: از گناهان بزرگ و بسیار زشت است، و از حکم کسی که با حیوانی آمیزش کند یا به وسیله مالیدن، شهوتش را دفع می کند، پرسیدند، فرمود: هر کس شهوت خود را به این وسیله و مانند آن دفع کند، در حکم زنا کردن است (یعنی با گناه زنا برابر می باشد).

راه های درمان استمناء یا خود ارضایی:

هیچ وقت به افرادی که به عمل استمناء یا خود ارضایی وابسته شده اند و بارها تصمیم گرفتند که دست به این عمل نزنند، اما بعد از ترک آن، چندی دیگر دوباره به انجام آن پرداختند، پیشنهاد ترک فوری نمی دهم ، چون این یک عمل اعتیادی است که با روح و جسم او در آمیخته شده است ، و غریزه جنسی قوی ترین غریزه انسان است، پس به آسانی نمی توان با آن مبارزه کرد، ترک این عمل با کنترل خواسته های جسمی و روحی و با روی آوردن به برنامه های مذهبی و اجتماعی قابل درمان است، افرادی را می شناختم که بیان می کردند روزانه سه یا چهار مرتبه این عمل را انجام می دادند و امروز ترک کرده اند، راه درمان این بیماری احتیاج به صبر و مقاومت دارد، برای ترک و رهایی از دست این بیماری پیشنهاد می کنم روشهای زیر را به به کار بندید.

 • از تنها بودن در اطاق های خلوت و در بسته خودداری کنید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ و جذب کننده شهوت که با آلات تناسلی شما تماس مستقیم دارند پرهیز کنید.
 • از ماندن به مدت زیاد در زیر دوش حمام، و در موقع شستشوی بدن از نوازش آلت تناسلی خود بپرهیزید.
 • سعی کنید هیچگاه تنها نباشید و با خود خلوت نکنید و در صورت امکان شخص دومی نیز در کنارتان حاضر باشد.
 • با ورزش کردن قسمتی از انرژی بدن خود را صرف کنید، و به وسیله ورزش اعتماد به نفس خود را گسترش دهید.
 • یک دوره یادگیری را در زمینه دین و مذهب خود شروع کنید، و شرکت در کلاس های مورد علاقه خود را فراموش نکنید.
 • در حضور خانواده و در محیط های باز جامعه بیشتر بیشتر حضور داشته باشید، و با خستگی کامل به رختخواب خود بروید تا زودتر خوابتان بگیرد.
 • از پرخوری بپرهیزید و در موقع استراحت و خواب معده تان هیچگاه کاملاً پر نباشد، و استفاده از غذاهای محرک و پرانرژی را از رژیم غذای خود حذف و یا محدود کنید.
 • از دیدن عکس ، فیلم ، تصاویر و خواندن مظالب تحریک کننده بپرهیزید، و تماشا کردن فیلم های شاد و طنز را به جای فیلم های محرک و تحریک کننده قوای شهوانی برگزینید.
 • اگر با نگاه کردن به اندام جنس مخالف شهوات شما تحریک می شود از نگاه کردن به اشخاصی که لباس نازک و تنگی را می پوشند پرهیز کنید، و بلا فاصله روی خود را برگردانید.
 • در کارهای روزانه اوقات خود را با برنامه های که شما را به یاد خدا نکه می دارد برنامه ریزی کیند، و عنان افکار خود را در اختیار بگیرید و نگذارید هر که دوست دارد بکند، یا به هر کجا که می خواهد برود.
 • و نکته بسیار مهم در رابطه با ترک استمناء یا خود ارضایی این است که: شخص معتاد به این کار نمی تواند در یک هفته و یا حتی یک ماه نمی تواند این عادت را ترک کنید، که اگر فرد مبتلا به این کار اگر روزانه یک بار این عمل را انجام می دهد در ابتدا به جای آنکه هر روز یک بار این کار را بکند در دوران ترک، هر دو روز یکبار این عمل را انجام دهد، و پس از مدت ۱۰ روز بجای انجام این عمل هر دو روز یک بار، آنرا به هر سه روز یک بار کاهش دهد، و بعد از این مدت، این بار پس از مدت ۱۵ روز سه روز را به چهار روز و بعد از مدت ۳ هفته ۴ روز را به یک هفته برساند، و به مراتب پس از مدت زمان حدود ۳ ماه از این روش می اتواند به ترک کامل برسد.
حرف آخر

در جمع بندی این مقاله به چند نکته مهم اشاره می کنیم:

۱- ممنوعیت استمناء یکى از خدمات دین اسلام به بشریت به ویژه جوانان می باشد. در زمانى که بشر اطلاع کافی و لازم را از ضررهاى بهداشتى و روحى استمناء نداشت اسلام این عمل شنیع و انحراف اخلاقی را حرام اعلام کرد. و این مطلب انطباق احکام اسلام با پیشرفت‏هاى علوم پزشکى را نشان مى‏دهد.
۲ – آثار و ضررهای که دانشمندان علوم پزشکی و علمای اسلام براى استمناء یا خود ارضایی شمرده‏اند، می تواند قسمتی از آثار سوء آن را برای بشریت بیان نماید و قسمت دیگری از آنها هنوز هم ناشناخته باقی بمانند، مراعات احکام اسلامی و تربیت مکارم اخلاق فردی و گروهی در خانواده و جامعه می توانند در درمان و مبازه با این نوع بیماری در نوجوانان و جوانان مفید باشند.
۳ – استمناء مى‏تواند یکى از علل و عوامل مؤثر در بیمارى‏ها و آثار زیان‏بار روحى و جسمى باشد که ذکر شد. برخى از این موارد علل و عامل دیگرى نیز دارد و ممکن است همه اینها در یک فرد مبتلا به این بیماری وجود نداشته باشد، و در هر فرد نوعی آثار و زیانهای خود را نشان بدهد، پس جمع بندی همه مطالب فوق نشانگر آن است که استمناء یا خود ارضایی بیماری خطر ناکی است که باید فرد مبتلا در درمان آن کوشا باشد.

همچنین بخوانید »

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.