جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

بدترین صفات اخلاقی یک فرد ضعیف الایمان کدمها هستند؟

بدترین صفات اخلاقی در وجود کسانی جمع می شوند که از نظر ایمان ، یا به هیچ دینی ایمان نمی آورند! و یا اگر که ایمان داشته باشند در دین خود به درجه کمال ضعیفتری دست یافته اند، در باره گروه اول سخنی جدا باید گفت که کار با این گروه شاید کمی دشوار باشد، اما در رابطه با گروه دوم که در ایمان خود سُست یا ضیف الایمان می باشند کار آسان است، افرادی که دچار چنین بد اخلاقیها هستند می توانند با مطالعه و عمل به سیره اخلاقی بزرگان دین، علما و حکما در اصلاح صفات بد خود کوشا باشند و با تمرین در اوصاف پسندیده و عمل نمودن به آنها خود را از کمند اخلاق ناپسند آزاد نمایند.

بدترین صفات اخلاقی را باید در وجود انسانهایی که همه چیز آفرینش را برای خود می خواهند جستجو کرد، این گونه آدمها برای بدست آوردن خواسته های خود از انجام هیچ کار غیر اخلاقی دریغ نمی کنند! حاضرند به هر کاری دست بزنند تا خواسته های خود را به هر نحوی که لازم باشد فراهم نمایند، این گروه از آدمها از نظر اخلاق بسیار شرور و خطر ناک هستند و اغلب از نوع گروه اول می باشند، که کار های همچون آدم کشی ، تجاوز به نوامیس دیگران ، ایجاد وحشت در جامعه ، به بردگی در آوردن ضعیفان از مردم ، ایجاد فساد خانه ها و قمارخانه ها از جمله کار این گروه است.

بدترین صفات اخلاقی که ترک آنها آسان است!

حسادت ، عیب جویی ، کم فروشی در وزن ، بد زبانی و فحاشی ، دشمن داشتن مومن ، ایمن بودن از مکر شیطان ، طمع داشتن در مال و ناموس مردم ، سخن چینی ، سخت گیری به خانواده ، اسراف ،  اسرار بر گناه و خیلی از اخلاق و صفات ناپسند دیگری  که در رده دوم بدترین صفات اخلاقی هستند که در وجود یک فرد ضعیف الایمان جمع می باشند، که ترک آنها به مرور زمان و جای گزین نمودن آنها با اوصاف و خصال پسندیده اخلاقی نیک، که در وجود و سیره انسانهای برجسته آفرینش بوده اند، برای خیلی از آدمها سهل و آسان است.

روزه گرفتن ، نماز خواندن ، کتابهای مقدس از جمله قرآن کریم را قرائت کردن ، زندگی و سیره انبیاء و بزرگان دین را مطالعه کردن ، از سرگذشت انسانهای پیشین عبرت گرفتن ، در کارهای خیر علی الخصوص در کارهای گروهی شرکت نمودن ، اگر مرد هستی در کارهای خانه ، و اگر زن هستی در کارهای مرد کمک نمودن ، در کارهای خیر و شرّ مردم شرکت کردن و صله رحم با هم خویشان  دور و نزدیک و همسایگان داشتن ، البته که صله رحم یکی از بزرگترین و برترین صلاح و قویترین عامل برای درون کشی انسان از کبر و خود خواهی ها می باشند که عمل به انجام آنها می تواند بدترین صفات اعمالی انسان را به بهترین صفات اخلاقی تبدیل نماید، و درون باطنی انسان را دگر گون سازند.

امام علی بن ابی طالب علیه السلام در رابطه با بدترین صفات اخلاقی می فرماید:

 • بدترین مردم کسی است که خود را بهترین مردم می شمارد.
 • بدترین مردم کسی است که عذر نپذیرد و عفو گناه نکند.
 • بدترین برادران تو کسی است که با تو در کارها سرکاری دارد اما عیب و خصلتهای بد تو را از تو پنهان نماید.
 • بدترین برادران تو کسی است که در انجام کارهای خیر درنگ کند و تو را هم مانع شود در انجام آنها.
 • بدترین مردم کسی است که بترسد از مردم در راضی کردن خدا ، و نترسد از خدا در راضی بودن مردم.
 • یکی از بدترین صفات  ، بد اخلاقی مردم آن است که در گناه کردن از مردم شرم نکند و از خدا نترسد.
 • و فرمود : بدترین حکمرانان کسانی هستند که مردم بی گناه از آنها در هراس باشند.
 • بدترین مردم کسی است که باک ندارد از اینکه مردم او را در فسق و فجور دیدار کنند.
 • بدترین دوستان کسانی هستند که در دولت و نعمت دوست در کنارش باشند و در سختی و تنگدستی از وی دوری جویند.
 • بدترین از مردم کسی است که در معایب مردم تفتیش و جستجو نماید و از معایب خود کور باشد.
 • و فرمود: از بدترین صفات مردم آن است که جواب نیکویی را به زشتی بدهند، و بهترین مردم نیز کسی است که جواد زشتی را به نیکویی بدهد.

  همچنین بخوانید »

بهترین صفات اخلاقی یک فرد مومن و دیندار کدامها هستند؟

اولاد آدم در عمل بر دو قسم است: یا کافر است یا مومن!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.