جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

بندگان مومن خدا به وسیله نماز به تواضع می رسند

بندگان مومن و دین مدار در خلوت گزینی های خود به راز و نیاز با خالق بی نیاز می پردازند، بوسیله نماز با معبود خود سخن می گویند، رخسار خوب و یکی از زیباترین عضو بدن را که در بالای سر دارند به خاک می گذارد تا غرور خود را به وسیله تواضع و احساس کوچکی در برابر خدا به خاک بمالد.
انسان بوسیله انجام واجبات الهی، شیطان درونی را که بنام نفس اماره شناخته می شود، و شیطان بیرونی که ابلیس رجیم است را به وسیله یک یا چند اعمال الهی و فریضه واجب به نام نماز از خود دور می کند، تا با این کار خودش را در آرامش و در پناه خدا قرار دهد.
آری تماز چه صلاح عجیب و نیروی باز دارنده است که انسان را از افتادن به گناه باز می دارد، ستونی محکم برای حفظ دین است، نردبانی است که پایه های آن از جنس نور بوده و مسافران خود را سالم به مقصد می رساند.
بندگان صالح و با اخلاص بوسیله نماز دل و روح خود را از هر گونه آلودگی ها و دل بستگی ها به دنیا و تمامی زیر مجموعه های آن پاک می کنند، در کارهای مهم زندگانی خود به خداوند متعال توجه دارند و با توکل به خالق خود را در مسیر راستی ها و در صراط مستقیم الهی رها می کنند.
اگر انسان نماز خود را در زمان معلوم شده بخواند، آنوقت تمام برنامه های زندگی اش را هم از روی آن برنامه ریزی می کند و در تمام امور زندگی خود و کارهایش تابع نمازش می باشد.
دیگر از آثار نماز بر انسان مومن نظافت است، کسانی که نماز می خوانند همیشه طهارت کامله دارند و خودشان را از نجاسات باطنی و ظاهری حفظ می کنند، به آرایش و نظافت بدن خود اهمیت می دهند و چون در مقابل خداوند قرار می گیرند آراسته و منظم هستند. و چون در موقع سخن گفتن با خدا کمال ادب و معرفت را مراعات کرده اند، پس ادب سخن گفتن با مردم را نیز آموخته اند و با مردم نیز به ادب و رفتار به نیکویی می کنند.
بندگان مومن به خدا، در مکتب اخلاق و راز و نیاز در پیشگاه خداوند یکتا، بوسیله نماز در تواضع و بندگی می آموزند، بنده خوب و آشنا به اهداف و هدف خلق عالم از طرف خداوند، به کارهای بیهوده مشغول نمیشود، از کارها و روش های شیطان پسند دوری می گزینند، در آداب و سنت های پسندیده دین قدم بر می دارند، به راه و روشی که انبیاء و اولیای خدا سفارش نموده اند معتقد بوده و همواره خانواده خود را با آن روش تربیت می نمایند.
فرزندی که در چنین خانواده و زیر نظر چنین والدین تربیت شوند، به اوصاف حمیده و اخلاق پسندیده پیامبران خدا دست خواهند یافت، در طول زندگانی خود به کارهای حلال مشغول می شوند و از کارهای حرام دوری می کنند، جامعه ای که با چنین خانواده ها به وجود آید در آن جامعه نیز زندگی کردن برای مردمان همراه با عشق و شادی روح گشا خواهد بود، و مردمانی از جنس بندگان صالح و با اخلاق نیکو تربیت خواهند شد.

  • همچنین بخوانید »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.