جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

بهترین زنان از نگاه اسلام؟

بهترین زنان از نگاه دین و صاحبان احکام و شریعت ( پیامبران الهی ) زنانی هستند که: حیاء دارند، پاکدامن هستند، مهربان هستند، با حجاب هستند، امانتدار حجاب و دارای همسرشان می باشند، آرایش را به خاطر شوهرانشان انجام می دهند، در برابر خانواده و شوهرانشان متواضع می باشند، کم مهریه هستند، خانه دار هستند، با تقوا و با ایمان می باشند، از فحشاء و منکر دوری می جویند، حریم زن بودن خود را حفظ می کنند، در خرج خانواده حسابگر هستند و قناعت پیشه می باشند، تا حد نیاز خود و خانواده اش با سواد و آگاهی دارند.

موارد فوق قسمتی از خصوصیات و صفات اخلاقی زنانی هستند که جامعه امروز برای تربیت نسل با ایمان و قناعت پیشه در دخل و خرج خانواده و اجتماع به این گونه زنان نیکو سیرت نیاز دارد، و باید دست تک تک این گونه بانوان مسلمان ، غیر مسلمان را بوسید، و در برابرشان با تمام تواضع و احترام خم شد و خاک زیر پایشان را لمس نمود، که گفته اند: الجنه تحت اقدام الامهات ؛ بهشت زیر پای مادران است.

برترین  مردان و بهترین زنان تاریخ در خانواده هائی تربیت و رشد کرده اند که در آن خانواده زن با ایمان و با تقوا  به نام مادر وجود داشته است، که با پرورش و تربیت مکارم اخلاق انسانی در وجود فرزند خود توانسته است فرزند خود را به عنوان یک انسان کامل و آری از هر گونه اوصاف مذمومه به خانواده و جامعه بشری تحویل دهد، آری مقام چنین مادرانی قابل احترام و ستودنی است.

آرایش در اسلام.

اسلام پاکیزگی ظاهری و باطنی انسانها را دوست دارد، تا جایی که نظافت را قسمتی از ایمان می داند، که صاحب شریعت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمود: النظافه من الایمان ؛ از نشانه های ایمان پاگیزگی است. اسلام آرایش، تمیزی و زیبایی زنان  را ستوده و سفارش کرده که زنان خود را برای شوهرانشان آرایش و زیور نمایند، در داخل خانه و در پیش شوهرانشان از لباسهای زیبا و آزاد استفاده کنند، اما در موقع خروج از خانه از لباسهایی که اندام آنها را در دید دیگران و نامحرمان نشان می دهند استفاده نکنند.

آرایش  بیش از معمول و لباس نا متناسب قوای جنسی و شهوت دیگران را نسبت به شخص تحریک می نماید، و میل جنسی طرف مقابل را جذب می کند، که اگر این به یک مد در جامعه تبدیل شود دختران و زنان آن جامعه در معرض آسیب جسمی و جنسی قرار می گیرند و منجر به وجود آمدن فرهنگ نا ثواب و غیر انسانی می گردد، آن موقع است که در آن جامعه بجای بهترین زنان بدترین زنان خود نمایی می کنند، آن زمان ارزش و مقام  زن به کلی گرفتار خطرات فراوان می شود.

زنانی که در هر حالی عفت و حجاب خود را حفظ نمایند و با هر کسی و ناکسی غیر از محرمان خود هم کلام و همنشین نباشند، اعتماد و محبّت همسر خود را نسبت به خود جلب نموده و باعث امنیت روحی و روانی خود و شوهر خود نیز می باشد، اعتماد شوهر به همسر خود مساوی است با عزت و آزادی زن در خانواده، این یعنی شیرین شدن زندگی زناشویی و داشتن فرزندان صالح و سالم.

حجاب در اسلام.

حجاب بهترین و برترین صلاح به دست زنان است جهت مبارزه و جلو گیری از مزاحمت و تجاوز مردان هوسران و ناپاک به حریم زنانه آنها، چه بخواهیم، چه نخواهیم غریزه جنسی در وجود آدمها هست و اگر کنترل نشود می تواند آدمی را به دردسر بیندازد، مردانی که نسبت به شهوتشان مسئول نیستند یا به دلیل ضعف ایمان در دل آنها غریزه جنسی سرکشی دارند، و در پی ارضاء آن از طریق غیر اخلاقی هستند، زنان بی حجاب بیشتر از سایر زنان گرفتار چنین مردانی هستند.

بهترین زنان مسلح ترین به صلاح ایمان ، تقوا ، حجاب و عفاف می باشند، و در طول زندگی زناشویی به شوهرانشان خیانت نمی کنند، حجاب دیواری است بین زن و مردی است که با یکدیگر به هیچ گونه محرمیتی ندارند، حجاب در ابعاد مختلفی قابل بررسی است: حجاب در پوشش ، حجاب در گفتار ، حجاب در خنده ، حجاب در نگاه ، حجاب در راه رفتن و خیلی از گزینه های دیگری که می توانند مورد بحث و بررسی باشند، و مهمترین اینها همان حجاب پوشش است که بهتر است هم از طرف زن و هم از طرف مرد مورد توجه قرار گیرد.

چهار زن برگزیده تاریخ از جمع بهترین زنان بهشتی؛

برای درست کردن هر چیزی به الگویی دقیق و محاسبه شده ای نیاز هست، مثلا یک معمار برای ساخت یک ساختمان به نقشه ای که از طرف یک مهندس با سواد طراحی شد باشد نیاز دارد، یا یک خیاط برای دوختن یک پیراهن یا شلوار به الگوی از پیش طراحی شده ای احتیاج دارد، علما برای عالم بودن احتیاج به الگوی چون انبیاء و اولیاء دارند و زنان نیز برای الگو گرفتن نیاز دارند که زندگی و سیره دیگر زنان برتر تاریخ را مطالعه نمایند.

برای اینکار مطالعه و خواندن احوالات و حالات این چهار زن که به عنوان بهترین زنان تاریخ لقب گرفته اند به عنوان الگوی خوب و مفید مورد توجه بیشتری قرار گرفته ند، صاحب بحارالانوار در حدیثی از حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله آورده است که حضرت فرمودند: خیر نساء الجنه ، مریم بنت عمران ، خدیجه بنت خویلد ، فاطمه بنت محمد و آسیه مزاحم امراه فرعون ، زندگی نامه این چهار زن و زنان دیگر از تاریخ می توانند به عنوان الگو در مکارم اخلاق قرار گیرند.

البته زنان برتری در تاریخ هستند که زندگی و حالات آنها برای الگو بودن کمتر از این چهار زن نیستند ، مثلا زنانی چون حضرت زینب کبرا (س) در بفاداری ، مهربانی ، شجاعت ، حجاب در پوشش ، حجاب در گفتار ، مبارزه با طاغوت ، سر تسلیم نیاوردن در برابر ظلم و ستم ، می تواند در جمع بهترین زنان برگزیده تاریخ به عنوان الگو برای بانوان قرار گیرد.

بهترین زنان از نگاه اسلام و ائمه معصومین علیهم السلام؛

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: أفضَلُ نِساءِ اُمَّتِی أصبَحُهُنَّ وَجها وأقَلُّهُنَّ مَهرا ؛ پرفضیلت‌ترین زنان امّت من زنانى هستند که چهره آنها زیبا و مهریه آنها اندک است.(۱)
امام صادق علیه السلام فرمودند: خیُر اولادِنا الاَبَلَهُ العقولُ و خیرُ النساءِ البَلُهاءُ الخَجولُ ؛ بهترین فرزندان ما عاقلان خیراندیش و بهترین زنان ما عاقلان باحیا و خجالت پیشه اند.(۲)
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: اِنَّ مِنْ خَیْرِ نِسائِکُمْ الْوَلودَ الْوَدودَ السَّتیرَهَ الْعَفیفَهَ الْعَزیزَهَ فى اَهْلِهَا الذَّلیلَهَ مَعَ بَعْلِهَا الْمُتَبَرِّجَهَ مَعَ زَوْجِهَا الْحَصانَ مَعَ غَیْرِهِ الَّتى تَسْمَعُ قَوْلَهُ وَ تُطیعُ اَمْرَهُ وَ اِذا خَلا بِها بَذَلَتْ لَهُ ما اَرادَ مِنْها ؛ بهترین زنان شما، زنى است زایا، بسیار مهربان، باحجاب، پاکدامن، در میان خویشاوندان خود عزیز و در برابر شوهرش متواضع باشد، خودش را براى شوهرش بیاراید و از دیگران حفظ کند، از شوهرش حرف شنوى داشته باشد و امر او را اطاعت نماید و در خلوت خواسته شوهرش را برآورده نماید.(۳)
حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: اِنَّ مِن خَیرِ نِسَائَکُم اَلمُتَبَرَّجَهَ مِن زَوجِها الحصَانَ عَن غَیرِه ؛ بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند.(۴)
از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: خَیْرُ نِسَائِکُمُ اَلطَّیِّبَهُ اَلطَّعَامِ اَلطَّیِّبَهُ اَلرِّیحِ اَلَّتِی إِنْ أَنْفَقَتْ أَنْفَقَتْ بِمَعْرُوفٍ وَ إِنْ أَمْسَکَتْ أَمْسَکَتْ بِمَعْرُوفٍ فَتِلْکَ عَامِلٌ مِنْ عُمَّالِ اَللَّهِ وَ عَامِلُ اَللَّهِ لاَ یَخِیبُ ؛ بهترین زنان شما کسى است که غذاى نیکو بپزد، خوشبو باشد. آن‌گاه که انفاق مى‌کند به شایستگى انفاق کند، و وقت خوددارى به نیکى خوددارى کند. چنین زنى، از کارگزاران الهى است و کارگزار الهى شکست نمى‌خورد.(۵)
سلیمان جعفرى گوید: امام صادق علیه السّلام فرمود: امیر المؤمنین علیه السّلام فرمود: خَیْرُ نِسَائِکُمُ اَلْخَمْسُ قِیلَ یَا أَمِیرَ اَلْمُؤْمِنِینَ وَ مَا اَلْخَمْسُ قَالَ اَلْهَیِّنَهُ اَللَّیِّنَهُ اَلْمُؤَاتِیَهُ اَلَّتِی إِذَا غَضِبَ زَوْجُهَا لَمْ تَکْتَحِلْ بِغُمْضٍ حَتَّى یَرْضَى وَ إِذَا غَابَ عَنْهَا زَوْجُهَا حَفِظَتْهُ فِی غَیْبَتِهِ فَتِلْکَ عَامِلٌ مِنْ عُمَّالِ اَللَّهِ وَ عَامِلُ اَللَّهِ لاَ یَخِیبُ ؛ بهترین زنان شما، زنى است که پنج ویژگى داشته باشد: عرض شد: اى امیر مؤمنان! آن پنج ویژگى کدامند؟
فرمود: فروتن و آرام، نرم‌خوى، فرمان‌بردار شوهرش باشد، اگر همسرش خشمگین شد پلک برهم ننهد تا او راضى شود، و هنگامى که شوهرش نزد او نیست نسبت به او سخت نگیرد؛ چنین زنى کارگزارى از کارگزاران الهى است، و کارگزار الهى هرگز شکست نمى‌خورد.(۶)

  • منابع و مآخذ این مقاله »———————————————————————————–
  1.  ترجمه فروغ کافی ،ج۶ ص ۹۶
  2. وسائل الشیعه ، ج ۷ ص ۳۱۱
  3. من لا یحضره الفقیه ، ج ۳ ص ۳۸۹
  4. بحار الانوار ، ج ۱۰۳ ص ۲۳۵
  5. ترجمه فروغ کافی ، ج ۶ ص ۹۷
  6. ترجمه فروغ کافی ،ج۶ ص ۹۶

برای مطالعه بیشتر به سایت پایگاه تخصصی نهج البلاغه مراجعه کنید.

همچنین بخوانید »———————————————————————————————–

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.