جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

به چه کسی خدمت کنیم تا مورد توجه خداوند سبحان قرار گیریم؛

به کسی خدمت و نیکویی کنیم که بیشترین سود از راه حلال و بیشترین خدمت را بدون مزد و بدون منت بر ما انجام می دهند، و در انجام خدمات خود هیچ کوتاهی نمی کنند، و در برابر خدمت و زحمات خود هیچ پاداش و مزدی را طلب نمی کنند.

و گروهی هم هستند با آنکه خدمت و خدمات خود را برای گرفتن مزد و در طلب بهائی انجام می دهند، اما باز هم خدمت و خدمات آنها در طلب خدمت و نیکویی می طلبد، که از آن جمله : پزشکان، پرستاران، معلمان، استادان دانشگاه، علما، و آن دسته از مسئولان که به حقیقت برای مردم تلاش می کنند از این گروه هستند.

 خدمت به خانواده هایی که برای آبادی کشورشان عضوی از افراد آن را داده ند، یا اشخاصی که بیشتر اوقات عمر خود را در راه خدمت به مردم جامعه اش ، شهرش، طائفه اش یا خانواده ش می گذارند، لازم و ضروری می باشد، و در انجام آن نباید از هیچ گونه خدمات و نیکویی کم گذاشت.

و یکی دیگر از بهترین و نیکوترین خدمت مرد به پدر و مادر، خانواده و همسرش می باشد، که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: یا علی خدمت به خانواده گفاره گناهان کبیره است و مایه فرو نشاندن غضب پروردگار و مهریه حوریان بهشتی خواهد بود.(۱) و در حدیث دیگر فرمود: به زن خود خدمت نکند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خداوند خیر دنیا و آخرت او را بخواهد.(۲) 

به چه کسی نیکویی و خدمت باید کرد؟

پرسش این سوال را پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی صل الله علیه و آله و سلم چنین جواب می دهد: روایت شده از ( بهربن ابى حکیم) و او از پدرش نقل مى‏کند که بحضور رسول خدا (ص) شرف یاب شدم و از حضرتش پرسیدم: به چه کسى نیکویى و خدمت کنم؟ حضرت پاسخ داد بمادرت، بار دوم پرسیدم بعد از مادر به چه کسى؟ پاسخ داد بمادرت، بار سوم پرسیدم بعد از آن به چه کسى؟ پاسخ فرمود بمادرت، مرتبه چهارم سؤال کردم پس از آن به چه کسى خدمت کنم؟ پیامبر فرمود: به پدر و بعد از او به نزدیکان خود.(۳)
در مجمع البیان از انس بن مالک روایت کرده که رسول خدا (ص) فرمود: الجنه تحت اقدام الامهات: بهشت برین زیر پاى مادران است. چرا خداوند متعال و ائمه معصومین سلام الله و سلام علیها، این همه نیکی به پدر و مادر را تأکید کرده اند، احسان ، احترام ، نیکی و خدمت بوالدین در کنار ایمان بوحدانیت خداوند سبحان آمده و واجب شرعی میدانند. و سفارش بسیار کرده اند.
مادر میتواند فرزند را بنحوى تربیت کند که در آینده جامعه اش، مفید و کارساز باشد. و با برنامه ‏هاى خود و خدمت به جامعه چهره درخشنده ‏اى بخاندان خویش داده و آنان را سعادتمند سازد، و خودش افتخاری باشد بر قوم و عشیره اش، و یا اینکه با برنامه ‏هاى غلط تربیت نموده و در آینده، چهره ننگینى براى خانواده و جامعه باشد.

به چه دلیل بوالدین خود خدمت کنیم؟

والدین انسان، معلم اولیه او می باشند. که در تربیت او نقش اساسی دارند. خانواده جامعه ای کوچکی است که تربیت شده گان خود را به جامعه ای بزرگتری تحویل میدهد. در این جامعه ای که هر لحظه امکان زمین خوردن برای هر کس ممکن است به پیش آید، بنابر این انسانی پیروز است که از جامعه اولیه یعنی همان خانواده، بوسیله والدینش یک انسان راه بلد، و جاده شناس تربیت شده باشد.
پس آنهایی که تربیت شان با اصول و روش اسلامی، و اقلانی انجام شده باشد ارزش بیشتری نیزخواهد داشت. از همین مختصر توضیح و اشاره میتوان به اهمیت وجود پدر و مادر پی برد. و چرائی احترام، نیکی، احسان و خوبی کردن به آنها معلوم میشود.

از حضرت امام صادق علیه السلام روایت شده است: من احب ان یخفف الله عزوجل عنه سکرات الموت فلیکن لقرابته وصولا وبوالدیه باراً فاذا کان کذلک هون الله علیه سکرات الموت ولم یصبه فى حیاته فقر ا داً ؛(۴) کسیکه دوست دارد خداى عزوجل سکرات مرگ را بر او آسان کند به خویشانش بسیار عطا و بخشش و پیوند داشته باشد و به پدر و مادرش نیکوکار باشد چون این گونه باشد خدا سکرات مرگ را بر او آسان مى کند و در حیاتش فقر و تهیدستى باو نمى رسد.
ازحضرت امام صادق علیه السلام روایت شده است: اذا کان یوم القیامه کشف غطاء من اغطیه الجنه فوجد ریحها من کانت له روح من مسیره خمس ماه عام الاصنفاً واحداً قلت من هم قال العاق لوالدیه ؛(۵) چون قیامت فرا رسد، پرده اى از پرده ‏هاى بهشت کنار رود، هر زنده اى بوى بهشت را از مسیر پانصد سال فاصله استشمام مى کند مگر یک طایفه، راوى می گوید: عرضه داشتم آن طایفه کیانند؟ فرمود: عاق پدر و مادر.

پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: مَنْ سَرَّهُ أَنْ یُمَدَّ لَهُ فِی عُمُرِهِ وَ یُبْسَطَ لَهُ فِی‏ رِزْقِهِ‏ فَلْیَصِلْ‏ أَبَوَیْهِ‏ فَإِنَّ صِلَتَهُمَا مِنْ طَاعَهِ اللَّهِ ؛(۶) کسی که از طول عمر و وسعت رزق مسرور و خوشنود میگردد. باید با پدر و مادر نیکی کند، زیرا نیکی به آنان از طاعتهای پروردگاراست.

منابع و مآخذ

۱ – بحارالانوار ج،۱۰۴

۲ – جامع السعادات ج،۲

۳ – ترجمه مجمع البیان ج۱۹

۴.۵ –  تفسیر حکیم ج۳

۶ – بحارالانوارج۷۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.