جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

حاجات مردم از خداوند متعال مختلف است

حاجات انسانها از خالق خود در یک زمان می تواند به میلیونها خواسته متفاوت از همدیگر برسد ، که هر کدام از ما نسبت به حال و منفعت خود ، حاجات خود را از خدای قاضی الحاجات تقاضا نماییم . و تک تک ما انتظار داریم که خواسته های ما مورد پذیرش و توجه خدای خود واقع گردد.

نیازمندیهای انسانها نسبت به شرائط محیط زندگیشان معلوم می شود ، ممکن است همزمان در یک شهر یا روستا و حتی در یک محله دو نفر خواسته متفاوت تر از یکدیگر داشته باشند مثلاً یکی خواهان بارش باران باشد و آن دیگری خواهان تابش نور آفتاب باشد ، یا یکی دیگر از مردم به دلایل شخصی خواهان مرگ شخص دیگری باشد ، یا یک فرد دیگر خواهان نجات یک شخص از گرفتاری معلومی باشد که مصلحت خدای متعال در گرفتاری او می باشد.

در زمانهای مشخص به دلایلی که برای ما انسانها روشن نیست! خدای متعال اراده می نماید بعضی از افراد را به مرضی یا گرفتاری دیگری دچار سازد. تا شخص به انجام کاری که در نظر خود برایش مفید است نتواند انجام دهد.

گاهی مواقع اتفاق افتاده است که ما تمامی مراحل خواسته ها و حاجات خود را از طریق دعا و راز و نیاز از خدای متعال طلب نموده ایم اما باز هم خواسته های ما به اجابت نمی رسد ، و بعد از گذشت مدت زمانی برای ما معلوم می شود که خواسته های ما به مصلحت ما نبوده است. پس حکمت و مصلحت خدای متعال در این بود که دعا و خواسته های ما مستجاب نشود.

خداوند متعال در آیه ۲۱۶ سوره بقره می فرماید:  « کتِبَ عَلَیکمُ الْقِتَالُ وَهُوَ کرْهٌ لَّکمْ وَعَسَی أَن تَکرَهُواْ شَیئًا وَهُوَ خَیرٌ لَّکمْ وَعَسَی أَن تُحِبُّواْ شَیئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّکمْ وَاللّهُ یعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ؛ بر شما کارزار نوشته شد و حال آنکه برای شما ناخوشایند است و بسا چیزی را خوش ندارید و آن برای شما بهتر است و بسا چیزی را دوست دارید و آن برای شما بدتر است و خدا می داند و شما نمی دانید.»

حاجات مردم از خداوند متعال مختلف است

در خبر آمده است که: روزی حضرت موسی کلیم در مناجات با خداوند کریم گفت: اِلهی اَرِنی مِن سَرائِرِ حِکمَتِکَ ؛ خدایا از اسرار حکمتت چیزی به من نشان بده . از طرف خداوند ندا رسید که: از این کوه پایین برو ، در راه دهی است و به آن ده وارد شو ، در آن ده چهار خانه را روبروی هم خواهی دید ، درب هر چهار خانه را بزن و از ساکنان آنها در باره کسب و کارهایشان و صنعتشان سوال کن و ببین نیاز و حاجات شان از من در چیست؟

موسی علیه السلام از کوه پایین آمد ، و چون به دهی که قرار بود برود رسید ، به اولین خانه نزدیک شد و دَر بزد چون صاحب خانه به در آمد موسی کلیم از وی پرسید : ای ساکنان این خانه ! چه کسانی هستید؟ کار و پیشه شما چیست؟ و در خواست شما از خدا چیست؟ ایشان گفتند : ما مردمان کشاورز هستیم ، که کار ما کشت و برداشت حبوبات و غلات است که نیاز به آب و باران فراوان داریم ، حاجات و خواسته ما از خدا باران است. که اگر امسال باران بسیار آید ما غنی شویم که تخم بسیار کاشته ایم.

موسی علیه السلام از آنجا برفت و دَرِ دیگری را زد و از صاحبان این خانه هم سوال خود را پرسید. و آنها گفتند: ما مردمانی هستیم که پیشه و شغل ما سفال کاری است که از قضا کوزه و دیگر کارهای سفالی بیشتر درست کرده ایم. که نیاز ما به خشکی و تابش خورشید بسیار است ، و اگر باران کم ببارد ما در کار خود موفق خواهیم بود.

رسول خدا دَرِ دیگری را کوبید ، و سوال خود را چنین مطرح کرد که ، شما چه مردمانی هستید و شغل شما چیست؟ گفتند: ما مردمانی هستیم که کشاورزیم و خرمن ها بسیار کوبیده ایم و خرمنهای ما آماده درو کردن هستند ، که اگر باد بسیار آید ما غلّه های خود را پاک کنیم و محصول خود را بدست آوریم.

پیغمبر خدا از آنجا باز گشت و چهارمین دَر را کوبید ، و از صاحبان خانه پرسید : شما کیستید و چه شغلی دارید؟ گفتند: ما مردمانی هستیم که در شغل باغداری و میوه جات هستیم ، که خدا را شکر که امسال درختان ما میوه فراوان دارند ، که اگر امسال باد نباشد یا کم باشد تا میوه های ما را از درخت نریزد و خراب نکند ، آنزمان ما سود بسیار می کنیم و غنی می شویم.

موسی علیه السلام از آن ده بازگشت و متعجب از خواسته های گوناگون مردمان. گفت: بار خدایا! یکی باران می خواهد و یکی آفتاب می خواهد ، یکی باد می خواهد و آن دیگری هوای ساکن ، مردمان حاجات و خواسته های مختلفی دارند ، بر احوال آنها فقط تو مطّلعی و آگاه ، فقط تو می توانی هر کدام از بندگان خود را بر وفق و مصلحت خود خشنود کنی و روزی شان برسانی.

آری حمد و سپاس بیکران خداوندی را سزاوار است که از قدرت بی پایان خود تک تک حاجات بندگان را به مصلحت آنها اجابت یا رد می کند ، و تمام نیازهای مخلوقات را می داند ، و از اندیشه و فکر آنها که در قلب خود می گذرانند آگاه است.

همچنین بخوانید »

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.