جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

توجه دانشمندان غیر مسلمان به حقایق قرآن

حقایق ، عظمت و اعجاز قرآن کریم چیزی نیست که در سایتهای اینترنتی و کتابها به دنبال آن باشیم ، در این کتاب سراسر علم ، عرفان ، اخلاق ، معنویت ، احکام ، پند ، موعظه ، داستان ، حکمت و مطالب بی شمار وجود دارد که در آیه های مختلف نسبت به عظمت و حقایق خود بیان نموده است ، و بهترین روش در شناخت از آن، مطالعه ، تفکر و اندیشیدن در آیه های این کتاب مقدس است.

قرآن کریم در بیان حقایق ، عظمت و شناساندن خود می گوید: « قَدْ جاءَکمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ کتابٌ مُبِینٌ ». (مائده، ۱۵)از طرف خدا، نور و کتاب آشکاری به سوی شما آمد. و در آیه دیگر فرمود: « الر تِلْک آیاتُ الْکتابِ وَ قُرْآنٍ مُبِینٍ ». (حجر، ۱)الرـ این است آیات کتاب خدا و قرآنی که راه حق و باطل را روشن و آشکار می گرداند. و همچنین فرمود: « لَقَدْ أَنْزَلْنا آیاتٍ مُبَیناتٍ وَ اللَّهُ یهْدِی مَنْ یشاءُ إِلی صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ ». (نور، ۴۶)همانا آیات و ادله بسیار روشن (برای هدایت عموم خلق) فرستادیم و خدا هر که را خواهد به راه راست هدایت می کند.

آیات سراسر نور ، سرشار از حکمت الهی در این کتاب مقدس فراوان و بی شمار است که عظمت خود را بیان می نماید ، این کتاب الهی بارها به زبانهای مختلف دنیا ترجمه و از طریق دانشمندان آشنا به زبان و لغات عربی  و ماهر در ادبیات عرب ، برای آن تفاسیر بزرگ و مختلفی را تحریر نموده اند.

قرآن کریم خودش را راهنما و هدایتگر انسانها می داند، و بشر را همواره امر به معروف و نهی از منکرات دعوت نموده و آدمی را به حقیقت جویی در یکتا پرستی طلب می کند ، و به دوری جستن از پلیدیها و شرارتهای نفس عماره، احترام به همنوعان خود سفارش کرده است.

توجه دانشمندان غیر مسلمان به حقایق قرآن

دانشمندان بسیاری با آنکه در دین اسلام نبوده اند ، اما با این کتاب مقدس و حقایق آن آشنائی لازم و کافی را دارند ، و در رابطه با آن مطالب جالب و نظرات بسیار ارزشمند و پر اهمیتی را به نگارش در آورده ، و در برابر عظمت آن سر تعظیم فرود آورده اند ، ما در این بخش از جامع العلوم به تعدادی از آنها اشاره می نماییم.

۱- توماس کارلایل دانشمند معروف و مورخ مشهور اسکاتلندی ( متولد ۱۷۹۵- متوفی ۱۸۸۱) میگوید: این نکته واضح است که هر کلام درست و حقیقی در دلها نفوذ مخصوص دارد و حق آن است که تمام کتب اعم از آسمانی و غیر آن در برابر قرآن ، کوچک و حقیرند.

۲- گوستاولوبون فیلسوف بزرگ فرانسوی ( متولد ۱۸۴۱ متوفی ۱۹۳۱ میلادی) می گوید: تعالیم اخلاقی که قرآن آورده است چکیده آداب عالیه و خلاصه مبادی اخلاق فاضله است و بسیاری از آداب انجیل برتری دارد.

۳- لئون تولستوی فیلسوف بزرگ روسی (متولد ۱۸۲۸ متوفی ۱۹۱۰) میگوید: قرآن مشتمل بر تعلیمات و حقایق روشن و آشکار و سهل است و عموم افراد بشر از هر طبقه میتواند از آن بهره مند گردد.

۴-جرج برنارد شاو فیلسوف بزرگ و معروف انگلیسی ( متولد ۱۸۵۶ متوفی ۱۹۵۰) حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله را به حدی ستایش می کند که آن حضرت را نجات دهنده جهان می داند و میگوید: حضرت محمد صلی الله علیه و آله از بزرگترین پیامبران است و چنانچه بر دنیای کنونی حکومت می کرد تمام عقده ها و مشکلات بشریت را یکی پس از دیگری با سر انگشت حکمت و دِرایت خود می گشود ، معتقدم که دین محمد صلی الله علیه و آله یکانه دینی است که با تمام ادوار زندگی بشری مناسب می باشد ، و قابلیت آن را دارد که هر نسلی را بخود جلب کند و پیش بینی می کنم که اورپا در آینده دین و کتاب آن پیامبر بزرگ اسلام را قبول خواهد کرد و آثار آنهم اکنون نمایان است.

۵- گوته شاعر معروف آلمانی ( متولد ۱۷۴۹- متوفی ۱۸۳۲ میلادی ) می گوید: سالیان دراز کشیشان ، ما را از پی بردن حقایق قرآن مقدس و عظمت آورنده آن محروم و دور نگهداشتند لیکن در اثر پیشرفت علم و دانش پرده جهل و تعصب نابجا برداشته شده و عنقریب این کتاب توصیف ناپذیر توجه افراد بشر را به خود جلب کرده و محور افکار مردم جهان می گردد. و می گوید: قرآن اثری است که خوانندگان در ابتدای امر به موجب سنگینی عبارات آن رمیده می شود و سپس مفتول جاذبه آن و بالاخره بی اختیار مجذوب زیبایهای بی پایان آن می گردد.

۶- اچ . جی . ولز نویسنده بزرگ انگلیسی ( متولد ۱۸۶۶ متوفی ۱۹۴۶) می گوید: دیانت حقه ای که من این را با مدنیت همدوش و همراه یافتم تنها دین اسلام است و اگر کسی بخواهد آنرا بشناسد باید قرآن و نظرات علمی و قوانین و نظامات اجتماعی آن را بخواند، و میگوید: در قرآن بهترین عبارات و عالی ترین جملات نازل گردید و اسلوب فصاحت و بلاغت آن به حدی زیباست که عقول عقلا را حیران ساخته است. قرآن کتابی است ابدی و جهانی.

۷- تئودور نلدکه دانشمند و خاورشناس مشهور آلمانی و نویسنده کتاب (تاریخ قرآن)( متولد ۱۸۳۶ موفی ۱۹۳۰) می گوید: قرآن با منطق علمی و روش اطمینان بخش وقانع کنندهای که دارد دلهای شنوندگان خود را به سوی خویش توجه داد و آنها را طرف خطاب قرار میدهد.همواره بر دلهای کسانی که از دور با آن مخالفت میورزند تسلط یافته و آنها را به خود میپیوندد.فضیلت قرآن با داشتن سادگی و بلاغت خاص خود به اوج کمال رسیده است.این کتاب توانست از مردمی وحشی و بیتربیت، ملتی متمدن ایجاد کند که تعلیم و تربیت دنیای خویش را بر عهده گرفتند.
۸- جان مدوس رادول کشیش مسیحی در عظمت و حقایق قرآن می نویسد: این حقیقت را باید شناخت که قرآن شایسته بزرگترین مدح و منقبت است.چرا که فکر خداشناسی را به طرزی مناسب و با توجه به قدرت و علم و تقدیر عمومی و وحدت الهی در میان مینهد.اعتماد و اطمینانی که قرآن به خداوند یکتای آسمان و زمین تلقین مینمایند، عمیق و پر حرارت است.در این کتاب اشتیاق اخلاقی عالی و ژرف و خرد و هوشمندی مغزدار وجود دارد و در عمل به اثبات رسانیده که در آن عوامل و عناصری است که میتوان ملل قدرتمند و امپراتوری با عظمت را بر پایهاش بنا نهاد.

البته حقایق و عظمت قرآن کریم آنقدر بزرگ و پرنور است که برای شناخت آن احتیاجی نیست که دست به دامن نویسندگان داشته باشد ، که آنها قرآن را برای ملتها بشناسانند ، یا بزرگ نشان دهند ، بر عکس این دانشمندان و صاحبان علم هستند که برای بزرگ شدن و دیده شدن خود، دست به دامن قرآن می کنند ، تا بدین طریق از میان سایر علما و صاحب نظران علوم و فنون خودی نشان دهند و اثری را از خود بیادگار گذارند ، و این از حقایق و طبیعت قرآن کریم است که هر فردی با آن همنشین شود بی چون و چرا مشهور خواهد شد.

اما یک نکته مهم و اساسی را نباید در شناساندن پیامبران و کتب آنها نادیده گرفت ، و آن این است که دانشمندان مردمان را همواره باید در شناخت از دین ، احکام و شریعت آنها آشنا سازند، و حقیقت هر دینی را بدون هیچ تعصب برای مردمان خود بشناسانند ، و آنها را در شناختن و گرایش به دین و مذهب برتر راهنما باشند.

  • منابع نظرات دانشمندان
  • چهل داستان از عظمت قرآن کریم/ تألیف مصطفی محمدی اهوازی
  • سر البیان فی علم القرآن / تألیف حسن بیگلری

همچنین بخوانید »

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.