جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

در انتخاب همسر

در انتخاب همسر : اگر متوسط عمر انسان را هفتاد سال حساب کنیم و سن ازدواج جوانها را بیست سال ، معلوم می شود که انسان در حدود بیست سال زندگی مجردی هر غذائی که دوست دارد می خورد ، به دلخواه خود می خوابد ، هر نوع لباسی را که دلش می خواهد می پوشد ، و به طور کلی با بینش و عقائد خواص خود زندگی می کنند.

اما بعد از اینکه شریکی برای زندگی خود انتخاب کرد ، مسئله ای دیگر رخ داده و او دیگر به تنهائی تصمیم گیرنده نیست ! به جهت اینکه نظر و پیشنهاد و انتقاد دیگری که تا به حال نبوده اینک هست ، و دیگری هم در این زندگی حق رای و انتخاب  را دارد.

نا گفته نماند که ما منکر نظریات پدر و مادر یا سایر اقوام  را در زندگی جوان را نبوده و اعتقاد داریم که همیشه باید در زندگی اولاد حق رای والدین، و سایر اقوام تا جائی که دور از دخالتها باشد محفوظ بماند. حتماً هم نظر شما هم مثل ما ، در اینکه حق رای زن و مرد در زندگی مشترک جدا از والدین می باشد هست! یعنی اصلی ترین تعیین کننده سرنوشت یک زندگی مشرک  مرد و زن می باشند ، والدین و سایر اقوام تنها حق نظر و رای دارند.

درانتخاب همسر دقت کنید

درانتخاب همسر : زمانی که دو جوان میخواهند پیمان زناشویی یک عمر تقریبی پنجاه ساله را ببندند ، مهم است که در انتخاب همسر هوشیارانه و با دقت بیشتر ، و از همه مهمتر با آشنائی در مسائل انتخاب و شناخت همسر وارد شوند. یعنی پسر دختر مناسبی را برای زندگی خود انتخاب کند و دختر هم پسر مناسبی را برای زندگی خود بشناسد ، که این عمر مهم احتیاج به مطالعات بیشتر در باب انتخاب و شناخت همسر نیازمند است.

الحمدوالله احادیثی که در این باب از جانب چهارده معصوم علیهم السلام در این باب نقل شده است موجود و بسیار است که می تواند جوانانی را که در آستانه ازدواج و در انتخاب همسر هستند  راهنمای خوبی باشند. البته هر یک از ائمه اطهار علیهم السلام می توانند الگوی خوبی باشند در شناخت زوج و زوجه یکدیگر را ، که عالمان دین و شریعت زندگانی آنها را که در کتابهای مفصلی ذکر نموده ند ، خواندن آنها می تواند راه گشای خوبی برای جوانان باشند.

و اما چون هدف از تألیف در این مطالب بیشتر مسائلی است که در باب آمیزش می باشد ، به همین خاطر ما از آوردن مطالب در باب انتخاب همسر صرف نظر کرده و خواننده گان گرامی جامع العلوم را بخصوص جوانانی را که در آستانه ازدواج می باشند را سفارش می کنیم کتابها و سایتهائی که در این باب تنظیم شده اند را مطالعه نمایند.کا ما به عنوان نمونه به چند نقطه اصلی اشاره می نمائیم .

حدیثی از رسول مکرم اسلام (ص) که در کتاب { ازدواج در اسلام } ایت الله علی مشکینی ره آمده است که حضرت محمد مصطفی پیامبر اسلام فرمود: با دوشیزه گان ازدواج کنید که ، دهانهای گواراتر ، و رحمهای جمع تر دارند. یادگیری آنها سریع تر و محبت شان پایدارترند.

در کتاب مکارم الاخلاق طبرسی نیز روایتی از امام زین العابدین (ع) آمده است. که حضرت فرمود: هر که خواهد زن بگیرد از موی او سوال شود همان گونه که از زیبا ئیش نیز می پرسد که موی یکی از دو قسمت زیبائی است.

و در کتاب مکارم الاخلاق طبرسی ره آمده است که پیامبر اسلام (ص) فرمودند: مردم ، از گلها و سبزه های مزبله ها بپرهیزید ، پرسیدند مراد چیست؟فرمود : زن خشکل در خانوده بد . یعنی تربیت در ظاهر انسانها نیست که بتوان در صورت زیبا یا در  سیاهی چشمان پیدا کرد . تربیت در شخصیت انسان است و خانواده نیز در شخصیت سازی انسانها تأثیر مستقیم و مأثری را دارند.

چنانکه پیامبر اسلام  زن خوشکل را که در خانواده بد تربیت یافته است را با گلها و سبزه تشبیح می نماید برای آن است که گلها و سبزه ها در برابر تغییرات جوی حالت و شکل خود را از دست می دهند. زن خوشکل نیز که در خانواده بد تربیت یافته باشد ، می تواند خصایص درونی را بروز داده و به مرد خیانت نماید البته این خود بستگی به موقعیت و جایگاه خانواده ها نیز دارد. زمانی که فردوسی آن شاعر بزرگ داستان سیاوش و نامادریش را می سراید به نصیحت می کوید.

به گیتی بجز پارسا زن مجوی       زن بد کنش خاری آید به روی

همانا که زن بد خوی و بد حجاب در شخصیت مرد دخالت دارد ، مرد ولگرد و وظیفه نشناس نیز می تواند تأثیری بدی بر روی زن بگذارد که اگر زن نیز در انتخاب همسر خود دچار اشتباهی بشود ، در زندگی خود با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد و این در جامعه کوچک خانواده چالش بر انگیز خواهد بود.  مثال اینکه اگر دختر مردی را برای زناشوئی مشترک انتخاب کند که همیشه در شهوترانی و دنبال نوامیس دیگران است ، جز  خود به کسی دیگری ظلم نکرده است. که ساعر می سراید.

هرکه باشد پی ناموس کسان          پی ناموس وی افتد نظر بولهوسان

آری مردی که چشم بد با نوامیس مردم داشته باشد به عبارت دیگر مثل حیوانات زندگی می کند حریم نوامیس دیگران را حفظ نمی کند به قوانینی که اسلام در رابطه با زنان و مردان بیان می کند احترام نمی گذارد. پس چنین مردی چکونه حریم نوامیس و خانواده خود را حفظ خواهد کرد.

در انتخاب  یک همسر ایده آل ، دختر و پسر به این نکته باید توجه داشته باشند که با دیدن یک دیکر در خیابانها ، پارکها ، متروها ، و گردشکاه ها با ظاهر آراسته و لباسهای شیک و فاخر ، عاشق شدنهای زودگذر و رائج جوانی ، نمی نوان یک انتخابی را که هم از نظر عقلی و هم از این نظر که بتوان گفت که این انتخاب پایدار خواهد ماند را انجام داد.

انسانها حیوان نیستند که بتوان آنها را از طریق لباس و ظاهرشان شناخت ، انسانها یکدیگر را می توانند به طریق رفت و آمدها با یکدیگر و گفتگوها ، آشنا شدن با عقائد و بینشها یکدیگر را بشناسند.مثلاً نماز که از مهمات دین اسلام است . ممکن است پسر منکر آن باشد و اما پدر آن پسر یک نماز گزار حقیقی باشد پس با دیدن پدر نمی توانیم بگوئیم که پسر را شناختیم.

یا ممکن است دختر در خانوده ای بزرگ شده باشد که ، از زمانی که چشم به گیتی باز کرده پدر و مادرش را در کارهای فساد و خلاف اخلاقی دیده است. پس آن دختر نمی تواند در خانواده ای که مذهبی هستند زندگی کند.

مثال بر این که پدر و مادرش علاقه ای به مسجد رفتن و نماز خواندن و روزه گرفتن ندارند ! پس تربیت دختر چون پون پدر و مادر است ، که اگر چنین دختری با پسری که در خانواده اای بزرگ شده است که به اصول دین و فروع دین پایدار هستند ازدواج کنند این وصلت صد در صد به طلاق می انجامد. به جهت اینکه دختر همیشه دوست خواهد داشت که با یک انسان شیطانی زندگی کند که همیشه اسیر دست و پا بسته به هوای نفس خود باشد و خدا را فراموش کرده و زن خود را خدای خود سازد.و پسر هم بالعکس دوست خواهد داشت با زنی که از جنس  فرشتگان است زندگی کند که در وقت عبادت او را با خدای خود رها سازد و خود را همچون شویش با آسمانها پیوند دهد.

در انتخاب همسردقت کنید خانواده همسرتان این ویژگی ها را داشته باشند

البته هدف از ازدواج تکامل آفرینش است و هدف از آفرینش همان انسان سازی است ، که بشر را به مراحل عالی انسانیت توجه نماید. پس برای اینکه شاهد نسل سالم و جامعه سالم باشیم باید با خانواده های وصلت کنید که :

  • با ایمان و متقی هستند. که امام علی علیه السلام میفرمایند:ثلث ایمان حیا است و ثلث دیگر عقل است ، و ثلث دیگر هم بخشش است. نقل حدیث از کتاب کشکول منتظری.
  • اهل نماز و روزه هستند. که در سوره بقره آیه ۴۵ می فرماید: نماز را بر پا دار همانا که نماز انسان را از فحشا و منکر باز می دارد. حدیثی در مکارم الاخلاق است که پیامبر اسلام (ص) فرمودند: اگر زن پنج نماز خود بگذارد و روزه رمضان را بگیرد ، و دامن از زنا نگهدارد و شوهرش را اطاعت نماید از هر دری که بخواهد به بهشت در آید.
  • هیچ گونه وابستگی به مشروبات الکلی ندارند. به علت اهمیّت مسئله یک فصل کوتاه و مسقلی خواهیم آورد.
  • قرائت قران را یاد داشته و از دانش مختصری بر خوردار باشند.
  • در محفلهای دینی از قبیل جلسات قرآنی و مجالسهائی که برای ائمه اطهار علیهم السلام برگزار می شود شرکت کنند که چنین افراد همیشه از روحیه و پشت کار بالا بر خوردارند. که همیشه از شکستها برای خود پل پیروزی می سازند.
  • اهل کار و تلاش باشند که محتاج به دیگران نباشند و عزّت نفس داشته باشند.
  • هیچگونه وابستگی با مواد مخدر از قبیل تریاک ، حروئین ، مورفین ، عنواع تزریقات به وسیله آمپول که نوعی از مواد باشند یا سایر نأشه کنندگان که در لیست مواد مخدر هستند نداشته باشند.که این حقیر روی مسئله مشروبات الکلی که در هر رقم یا با هر نامی که باشند و مواد مخدری که از هر نوعش باشد تئکید می کنم.
حرف آخر

و اما هدف از این نوشته اینست که خانواده ها در امر ازدواج و انتخاب همسر این دو مسئله را مهم بشمارند اولی این است که: بر پسر و دختر در امر ازدواج و هزینه های آن زیاد سخت نگیرند.

دوم اینکه : در تحقیفات خود به مسائل فوق دقت بیشتری را داشته باشند. که خدا نکرده ازدواج فرزندان دچار مشکلی به نام طلاق و خطراتی که بعضاً از طرف بعضی از افراد سودجو نشوند. که امر ازدواج یک فرصت مقدس و پاکیزه است برای جوانان پاک.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.