جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

دنیا، عروس هزار چهره

دنیا، عروس هزار چهره : گویند روزی یکی از انبیاء الهی دنیا را در شکل عروس تازه آرایش یافته دید که با جلوه های مختلفی خود را بزک کرده بود. نبی خدا پرسید: از کجا می آیی؟ و به دنبال چه می گردی؟ دنیا جواب داد؛ از خانه شوهری می آیم و به خانه شوهر دیگری می روم. پرسید: چرا به یکی از دستهایت حنا بسته ای ؟ عروس گفت: همینک شوهری را به قتل رسانده ام. نبی خدا پرسید: چرا آن یکی دیگر دستت به خون آلوده شده است؟ عروس هزار چهره گفت: شوهر دیگری را به حجله خود راه داده ام.
پیامبر پرسید: تا به حال چند شوهر کرده ای؟ گفت: من هر روز با هزاران کس ازدواج می کنم و هزاران تن از آنها را به بیراهه هدایت می کنم. نبی خدا پرسید: آیا تا به حال طلاق گرفته ای؟ گفت: من اصلا اهل طلاق گرفتن نیستم برای اینکه وقت کسی به من عاشق شود و مهر مرا در دل خود بپروراند دیگر هیچ وقت نمی تواند از من دل بکند و مرا طلاق دهد.
پرسید: آیا تا به حال کسی تو را رنجانده است؟ عروس گفت: آری زمانی که یکی از انسانها نسبت به من بی مهری نشان می دهد مرا می رنجاند و من هم وی را از بعضی لذات دنیوی خود محروم می سازم. پیامبر پرسید: آنهای که از دام تو رها می شوند به کجا می روند؟ دنیا، جواب داد: در پناه خداوند یکتا هستند و در عوض لذتهای زود گذر این دنیا، پاداش بیشتری در دنیای دیگر نصیب آنها خواهد بود. پیامبر گفت: پس دور شو که از فتنه های تو به خدای مهربان پناه می برم.
امام علی علیه السلام فرمود: اِحذَروا هذِهِ الدُّنیَا الخَدّاعَهَ الغَرّارَهَ ، الَّتی قَد تزََیَّنَت بِحُلِیِّها ، وفَتَنَت بِغُرورِها ، وغَرَّت بِآمالِها ، وتَشَوَّفَت لِخُطّابِها ، فَأَصبَحَت کَالعَروسِ المَجلُوَّهِ ، وَالعُیونُ إلَیها ناظِرَهٌ ، وَالنُّفوسُ بِها مَشغوفَهٌ ، وَالقُلوبُ إلَیها تائِقَهٌ ، وهِیَ لاِءَزواجِها کُلِّهِم قاتِلَهٌ ، فَلاَ الباقی بِالماضی مُعتَبِرٌ ، ولاَ الآخِرُ بِسوءِ أثَرِها عَلَى الأَوَّلِ مُزدَجِرٌ ، ولاَ اللَّبیبُ فیها بِالتَّجارِبِ مُنتَفِعٌ ؛ از این دنیاى حیله گر فریبنده ، بر حذر باشید؛ دنیایى که خویشتن را با زیورهایش آراسته، و با فریبایى اش مفتون مى سازد، و با آرزوهایش مى فریبد، و براى خواستگارانش خودآرایى مى کند، و همچون عروس نقاب برکشیده اى شده است که چشم ها بدو خیره گشته، و جان ها شیدایش شده، و دل ها شیفته اش گردیده اند ، و در حالى که او قاتل همه شوهران خویش است ، نه شوهران آینده از شوهران گذشته عبرت مى گیرند، و نه بدرفتارى او با اوّلى ، عامل بازدارنده آخرى است، و نه خردمند از این تجربه ها سود مى برد.(۱)

دنیا، حیله گر است

امام علی علیه السلام فرمود: إنَّ الدُّنیا خَدّاعَهٌ صَرّاعَهٌ ، مَکّارَهٌ غَرّارَهٌ سَحّارَهٌ ، أنهارُها لامِعَهٌ ، وثَمَراتُها یانِعَهٌ ، ظاهِرُها سُرورٌ ، وباطِنُها غُرورٌ ، تَأکُلُکُم بِأَضراسِ المَنایا ، وتُبیرُکُم حدیث بِإِتلافِ الرَّزایا ، لَهُم بِها أولادُ المَوتِ ، وآثَروا زینَتَها فَطَلَبوا رُتبَتَها دارَت عَلَیکُم بِصُروفها ، ورَمَتکُم بِسِهامِ حُتوفِها ، فَهِیَ تَنزِعُ أرواحَکُم نَزعا ، وأنتُم تَجمَعونَ لَها جَمعا ، لِلمَوتِ تولَدونَ ، وإلَى القُبورِ تُنقَلونَ ، وعَلَى التُّرابِ تُنَوَّمونَ ، وإلَى الدّودِ تُسَلَّمونَ ، وإلَى الحِسابِ تُبعَثونَ ؛ دنیا، حیله گر است و به خاک افکن و نیرنگباز و فریبنده و افسونگر. جویبارهایش درخشان، و میوه هایش رسیده اند و ظاهرش خوش ، و باطنش پوچ است. با دندان هاى مرگ ، شما را مى خورد، و با بلاهاى ویرانگرش نابودتان مى کند. مردم در دنیا براى مرگ ، زاده مى شوند، با این حال ، زینت دنیا را برگزیدند و جاه آن را طلبیدند.
نادان مردى است آن مرد که شیفته لذّت هاى دنیا شد، و به شادى آن دل خوش کرد، و از خیانت آن آسوده خاطر گشت. دنیا، با مصیبت هایش شما را در میان گرفته، و با تیرهاى مرگش شما را نشانه رفته است. او پیوسته جان هاى شما را مى ستاند و شما پیوسته براى او [ثروت] گرد مى آورید. براى مرگ ، زاده مى شوید، و به سوى گورها مى برندتان، و در بستر خاک مى خوابانندتان، و به دست کِرم ها مى سپارندتان، و براى حسابرسى برانگیخته خواهید شد.(۲)

دنیا، به غنچه گلی می ماند

در بحارالانوار در یادکرد صُحُف ادریس علیه السلام  : صحیفه بیست و دوم ، «صحیفه دنیا»ست: اندیشه کنید درباره این دنیایى که با زیورهایش مفتون مى سازد، و با شیرین کارى هایش مى فریبد، و لذّت هایش به غنچه گُلى مى ماند که خار بسیار ، آن را در میان گرفته است. چنین گُلى ، تا زمانى که شاداب است ، چشم نواز و جان افزاست، و با این حال، در میان خارهایى است که دستِ چیننده اش را زخم مى کنند. و چون اندک ساعاتى بگذرد، گل ، پرپر مى شود و خار مى ماند.
دنیاى خیانت پیشه ناپایدار نیز چنین است . زندگى اش مرگ در پى دارد، جوانى اش به پیرى مى انجامد، سلامتش با بیمارى ، در میان گرفته شده است، دارایى اش نادارى در پى دارد، مُلکش در معرض زوال است، عزّتش با ذلّت همراه است، خوشى هایش با ناخالصى ها آمیخته است، خواهش هایش آمیخته با رنج بلاهاست، بدى هایش خالص است، و خوبى هایش آمیخته . هر که چیزى از خواهش هاى دنیوى به وى داده شود ، از اندوه تلخى هاى آن و ترس ازکیفرهاى آن و بیم پیامدهایش، و آفاتى که در حالْ دامنگیرش مى شود، برکنار نیست.
این ، حال کسى است که از آن برخوردار شده است. حال ، درباره کسى که بهره اى از آن نبرده است ، چه مى گویى؟ تن درست ، در دنیا، از بیمارى مى ترسد، دارا از نادار شدن مى هراسد، جوان ، نگران پیرى است، و زنده ، چشم به راه مرگ است. هر که به دنیا تکیه کند و بدان دل خوش نماید ، چونان کسى است که به کوه بلندى از یخ و برف ، تکیه کرده است. پهنا و درازا و ستبرى چنین کوهى ، به چشم ، بزرگ مى آید ؛ امّا چون آفتاب تموز بر آن بتابد ، به ناگاه آب مى شود و روان مى گردد، و آن که بدان تکیه کرده و در پناهش در آمده است ، بى پشت و پناه مى ماند. حالِ این دنیا، نیز چنین است: حرکت به سوى زوال و فروپاشى، و منتقل شدن به سرایى دیگر که در آن جا ،
تنها ایمان پذیرفته مى شود، و فقط کار نیک سود مى بخشد، و تنها با رحمت خدا نجات مى توان یافت. هر که در این سراىْ بازنده شود ، [به دوزخ [سقوط مى کند، و هر که برنده شود ، [به درجات عالى بهشت] بالا مى رود.(۳)

دنیا، شش چیز است

على بن ابى طالب علیه السلام فرمود: دنیا، شش چیز است: خوردنى، نوشیدنى، پوشیدنى، سوارشدنى، همسرى و بوییدنى. بالاترین خوردنى‏ها عسل است که مکیده زنبور است و بالاترین نوشیدنیها آب است که نیکوکار و بدکار در آشامیدن آن برابرند، و بهترین پوشیدنیها ابریشم است که بافته کرم است، و بالاترین مرکبها اسبهایند که مردان رزم سوار بر آنها کشته مى‏ شوند و بالاترین آمیزش، آمیزش با زنان است که جاى ادرارى را داخل جاى ادرار کردن است، و زن صورت خود را آرایش می کند اما هدفش، زشت‏ترین موضع‏ است، و بالاترین بوییدنیها مشک است که خود مقدارى خون است.
یکى از بزرگان مى‏ گوید: اى مردم، روى فرصت عمل کنید، و از خدا بیمناک باشید، و فریب آرزو را نخورید و مرگ را فراموش نکنید، به دنیا، اعتماد نکنید، زیرا دنیا فریبکار و پر مکر است که خود را با فریبکارى براى شما آراسته است، و با اطمینان بخشیدن به شما، شما را مىی فریبد، خود را همچون عروسى بزک کرده براى خواستگاران مى‏ آراید، چشمها بر او مى‏ نگرد، و دلها به دور او مى‏چرخد، و هواها شیداى اویند، و بسا دلباخته‏اى را که کشته است، و دلبسته‏اى را خوار و پست کرده است، پس شما با چشم حقیقت به آن بنگرید، که دنیا، سرایى پر از رنج و گرفتارى است که آفریدگارش آن را نکوهیده است، تازه‏اش کهنه مى شود، و سلطنتش فانى است، و عزیزش ذلیل مى‏ شود، و زیادش کم مى‏ شود، و زنده‏اش مى‏ میرد، و نیکى دنیا نابود مى‏ شود، بنا بر این از خواب غفلت بیدار شوید و از حالت چرت به خود بیایید،(۴)

  • منابع
    ۱-دستور معالم‌الحکم و مأثور مکارم الشیم»، تألیف قاضى قضاعى (م، ۴۵۴ ق)
    ۲-امالی شیخ طوسی ص ۶۵۲ ح ۱۳۵۲
    ۳-بحار الأنوار : ج ۹۵ص ۴۶۸
    ۴-مجموعه ورام، آداب و اخلاق در اسلام / ترجمه تنبیه الخواطر ؛ ص۲۶۷
  • همچنین بخوانید »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.