جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

رابطه جنسی در زمان بیماریهای خاص و واگیردار؟

رابطه جنسی میان زن و شوهر یکی از دلائل پایداری و بهانه برای ادامه دادن به زندگی زناشویی است. که در فرصتهای مناسبی باید انجام پذیرد. اگر زن یا مرد به جهت پزشکی یا به هر علت مانعی در رابطه جنسی نداشته باشند، می توانند در هر هفته یک یا دوبار عمل مقاربتی را انجام دهند، و از این رابطه خود لذت ببرند.
اما اگر یکی از زوجین دارای علائم بیماری خاص و واگیردار باشند باید با پزشک متخصصی که در این رشته تخصص دارد مشورت نمایند، بنابراین با روش و راههای که پزشک توصیه می کند می توانند عمل مقاربتی را انجام دهند. و یا اگر به هیچ بیماری خاص مبتلا نیستند و اما در جامعه بیماری خاص و واگیرداری همچون مالاریا و آنفلوانزا یا کووید ۱۹ وجود دارد، اما زوجین هیچ گونه علامتی از این نوع بیماریها ندارند، می توانند با مراعات موارد بهداشتی و نظافت شخصی رابطه جنسی داشته باشند.

آیا ویروس کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؟

این سوال می تواند جوابهای متفاوتی داشته باشد: مثلاً اگر یکی یا هر دو از زوجین به این بیماری مبتلا هستند نباید به هیچ وجه حتی با مراعات مراتب بهداشتی و نظافت شخصی رابطه جنسی داشته باشند، و اگر مشکوک به این بیماری بودند حتماً با مراجه به مراکز درمانی از وضعیت بیماری خود آگاه باشند و تا مشخص شدن وضعیت خود حتی از خوابیدن در کنار یکدیگر جداً خودداری نمایند.
و اما در صورت مثبت بودن آزمایش هر کدام به ویروس کرونا یا هر گونه بیماری واگیردار، از مقاربت جنسی دوری نمایند، و اگر جواب آزمایش آنها منفی بوده باشد آنوقت با مراعات مراتب بهداشتی و نظافت شخصی و بعد از شستشو نمودن آلات تناسلی زن و مرد با مایع دستشویی یا صابون بهداشتی می توانند به رابطه جنسی بپردازند.
جواب دیگری را هم از سایت موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران که منبع او هم سایت بهداشت جهانی می باشد چنین است.« شواهد موجود نشان می دهد این بیماری می تواند از طریق قطرات کوچک مترشحه از بینی یا دهان از فرد به فرد دیگر گسترش یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ گسترش می یابد. قطرات آغشته به ویروس بر روی اشیا و سطوح اطراف فرد بیمار باقی می ماند و سایر افراد در صورت تماس با این سطوح و عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است آلوده شوند. در مورد پایداری ویروس کووید ۱۹ در دستگاه تناسلی، اطلاعات معتبری موجود نیست اما برخی مطالعات موردی بر روی سایر کرونا ویروس ها، نمونه های مثبت از دستگاه تناسلی خانم های مبتلا را نشان داده اند.

نتیجه‌ گیری

در مورد پایداری ویروس در دستگاه تناسلی زنان و مردان اطلاعات معتبری در دسترس نمی باشد اما با توجه به راه های ساده‌ی انتقال ویروس، انتقال این ویروس در رابطه جنسی، با توجه به نزدیکی بدنی دو نفر با هم می تواند از طریق انتقال تنفسی قطرات از فرد مبتلا یا ناقل صورت گیرد لذا در موارد ابتلا یا مشکوک به ابتلا از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.