جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

رضایت خداوند از انسان در رضایت پدر و مادر است

رضایت خداوند متعال از انسان به خیلی از زیر فاکتورهای مکارم اخلاق ، که از پیش زمینه های یک انسان خوب شدن است نیاز دارد. از جمع این فاکتور رضایت پدر و مادر است ، که مورد سفارش خداوند متعال در آیاتی از قرآن کریم ، و مهمترین توصیه شده بوسیله انبیاء و اولیای الهی نیز بوده و هست.

  از برای نمونه این دو آیه از قرآن را بخوانید: و خدای تو حکم فرموده که، هیچ کس را جز او نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید اگر هر دو یا یکی از آنها به پیری برسند (که موجب رنج و زحمت باشند) زنهار کلمه ای که رنجیده خاطر شوند مگو و کمترین آزار به آنان مرسان و با ایشان با احترام و بزرگوارانه سخن بگو.(۱)

و همیشه پر و بال تواضع و تکریم را با کمال مهربانی نزدشان بگستران و بگو: پروردگارا، به پدر و مادرم رحمت و مهربانی فرما، آنگونه که آنان مرا در کوچکی تربیت کردند. (۲)

با توجه به آیات فوق ، خدمت به والدین و جلب رضایت آنها یکی از واجبات می باشد که خداوند متعال بر آدمی به هر دینی یا آئینی که باشند سفارش نموده و از مهمترین وظائف فرزندان نسبت به پدر و مادرشان قرار داده است ، از آیه بیست و چهارم سوره اسراء چنین بنظر می رسد که تربیت این گزینه از اخلاق را والدین از زمان کودکی با تربیت اوصاف حمیده در فرزند خود بوجود بیاورند.

بنابر این یکی از مهمترین وظائف والدین تربیت صحیح و انسانی بودن فرزند خود می باشد که در ایام کودکی و حتی قبل از آن ، از زمان ایجاد نطفه در رحم مادر آغاز می شود. و عین رفتار و کردار ما در وجود فرزند ما تعلیم می یابد و قسمتی از اخلاق ما و یا شاید تمامی خُلق و خوی ما ، چه بد باشند یا خوب به فرزند خود انتقال می یابند. و این از تربیت والدین است که فرزندان او دارای ایمان به اخلاق حمیده داشته باشند یا در دام اوصاف مذمومه گرفتار شوند.

رضایت والدین از فرزند در سایر اعمال او تاثیر مستقیم دارد ، راضی بودن پدر و مادر از اولاد خود در فراوانی معیشت زندگانی او ، شخصیت او در میان افراد طایفه خود و جامعه ای که در آن زندگی می کند ، و در جهان دیگر که بهشتی باشد یا جهنمی یا سرگردان میان این دو باشند اثر مستقیم دارد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: کن بارا واقتصر علی الجنه و ان کنت عاقا فاقتصر علی النار ؛ به پدر و مادر نیکو کار باش تا پاداش تو بهشت باشد ولی اگر عاق آنها شوی جهنمی خواهی بود.(۳)

حدیث دیگری از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که حضرت فرمودند: هر فرزند نیکو کاری که با مهربانی به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه، ثواب یک حج کامل مقبول به او داده می شود، سؤال کردند، حتی اگر روزی صد مرتبه به آنها نگاه کند؟ فرمود: آری خداوند بزرگتر و پاکتر است.(۴)

رضایت والدین در قبولی اعمال عبادی مهم است

مالک دینار سالی در سفر حج در حین اعمال حج تمتع در صحرای منی هنگام شب خواب دید که دو ملک از عالم بالا فرود آمدند و در باره قبولی حج حجاج باهم حرف میزنند و میگویند تمام اعمال از همه حجاج قبول شد ، مگر حج احمد بن محمد بلخی که از راه دور آمده و مشقّت زیادی را نیز متحمّل شده است.

مالک از خواب بیدار شد و از وحشت این مطلب به صبح نخوابید تا اینکه صبح فردا قافله و چادر خراسانیها را پیدا کرد و همچنان در میان قافله می گردید و از محمد بن احمد بلخی می پرسید ، در این حال جوان زیبائی را به او معرفی کردند که پلاسی پوشیده و بندی بر پای خود نهاده و غلی بگردن افکنده و مشغول عبادت است ، مالک به نزد وی آمد و ماجرای خواب خود را با وی در میان گذاشت ، احمد گفت آری علت عدم قبولی حج خودم را میدانم چیست ، ازش پرسیدم چیست؟ گفت پدرم از من ناراضی است ، گفتم پدرت کجا است ، گفت در همین قافله است ، گفتم کسی با من بفرست تا به حضور پدرت رفته و از طریق شفاعت او را از شما راضی و خشنود گردانم و جلب رضایت نمایم.

او کسی را با من فرستاد دیدم  پدرش سایبانی زده و فرشهای ملوکانه پهن کرده و پیری خوش قیافه بر کرسی نشسته و مردم زیاد دور او جمع شدند ، پیش رفتم و سلام دادم او جواب سلامم را داد ، گفتم ای شیخ شما پسری دارید؟ گفت بلی پسری نا خلف دارم که از او نا راضیم.

 گفتم ای بزرگ میدانی که اینجا کجا است و امروز چه روزی است امروز وقت آن نیست که کسی آزار کسی را در دل نگهدارد ، امروز روز بخشیدن است ، امروز روز حلال کردن است و روز دشمنی و خصومت نیست که تو فرزند خود را به عذاب مبتلا سازی ، من دیشب در عالم خواب چنین خوابی را دیدم و حالا به نزد تو آمدم و خدا و رسول او را به شفاعت آورده ام تا از سر گناه وی در گذری و او را حلال کنی.

پدر چون این سخنان موعظه آمیز از من شنید ، فوری از جای خود بر خاست و گفت ای شیخ میل نداشتم که هرگز او از پسرم راضی و خوشنود شوم اکنون که نام خدا و رسول خدا را به زبان جاری کردی من هم به احترام خدا و رسول خدا از او گذشتم و نسبت به او دلخوشم و از پسرم رضایت دارم.

مالک گوید من هم در مقابل او اظهار تشکّر کردم و با خدا حافظی از پدر به خیمه پسر آمدم تا وی را به رضایت پدر مژده دهم ، وقتی به خیمه اش رسیدم دیدم جوان غل از گردن برداشته و بند از پای باز کرده و پلاس از تن بیرون کرده و جامه پاکیزه بر تن پوشیده و از خیمه بیرون آمده است ، من وقتی او را دیدم رضایت پدر را به او اعلام کردم وی خوشحال شد و در باره من دعای خیر کرد و گفت: ای مالک جزاک الله خیرا ؛ خدا تو را پاداش و جزای خیر دهد که بین من و پدرم آشتی ایجاد کردی و مرا از هر نا راحتی نجات داده ای.(۵)

  • منابع و مآخذ »
  1. سوره اسراء آیه ۲۳
  2. سوره اسراء آیه ۲۴
  3. اصول کافی ج ۲
  4. بحارالانوار ج ۷۴
  5. اخلاق محسنی ، ملا حسین واعظ کاشفی
  •     همچنین بخوانید »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.