جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

رقص دختران و زنان در جشن عروسی

رقص دختران و زنان در جشن عروسی : رقص دختران و زنان در برابر دید نامحرمان ، و تماشای رقص پسران و مردان را عمل خلاف و حرام شرعی است.که  متأسفانه از طرف بعضی از دختران و زنانی که زیاد به اخلاق پسندیده انسانی بهاء نمی دهند صورت می گیرد.

این طایفه از زنان و دخترانی که دچار کم بود تربیت شخصیتی هستند، در واقع می خواهند با این گروه از کارهای خود، جایی خالی خود را در جامعه پر کنند! و برای اینکه به دیگران صابت نمایند که آنها هم وجود دارند، این قبیل حرکات از آنها صورت می گیرد.

متأسفانه در بعضی از شهر ها و روستاها این قبیل کارها به عنوان یک فرهنگ به حساب می آید! و به فسادهای اجتماعی که به دنبال آن در جامعه روی می دهد توجه نمی کنند یا شاید اصلاً متوجه عواقب بعدی آن نمی باشند.

رقص دختران یا زنان در حالی اجرا می شود که شخص رقص کننده سعی دارد خودش را با جلوه گریهای بیشتری نشان بدهد! و در حین رقص حرکات خاصیّ را انجام می دهد! شاید در آن حالت خودش متوجه نشود که غریزه شهوانی طرف مقابل را تحریک می کند. به جرعت می توان گفت که اینگونه از کارهای کوچک هستند که پشت سر آنها فسادهای بزرگتری وجود دارند.

اگر رقص و آواز خوانی زنان در مجلس زنانه باشد که خصوص برای زنان است. و از دید نامحرمان هم دور باشد جای اشکالی نیست، که آنوقت رقص زنان برای زنان است که از نظر اخلاقی نیز زنان می توانند در برابر دید هم جنسان خود ، آن دسته از اعمالی را که نمی توانند در برابر مردان انجام دهند را می توانند در برابر زنان انجامش دهند.

حرمت رقص دختران و زنان دراحادیث ائمه 

در کتاب ازدواج در اسلام مشکینی ، از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل است که : خداوند دف را تجویز نکرده جز در عروسی دوشیزگان، که آنهم به شرط عدم ورود مردان به محفل زنان.

و در همان کتاب به حدیثی از رسول اکرم اشاره کرده می نویسد.خداوند دف و نای را حرام کرده و از آن است، دف زدن ، رقص ، بازیگریها و شرکت در این گونه جلسات و گوش دادن به این نغمه ها را حرام کرده.
از حضرت امام صادق علیه السلام نیز نقل شده که فرمود:زن آوازه خوان ملعون است و کسی که از کسب او بخورد ملعون است.و امام موسی بن جعفر علیه السلام فرمود: کسب زن آوازه خوان حرام است.
اگر رقص دختران و زنان در جشن عروسی یا غیر عروسی همراه با جنس مخالف {مردان} باشد آخر کار حتماً به فساد می انجامد و حرمت امر پروردگار که انسان را به پرهیزکاری دعوت نموده است شکسته خواهد شد که این خود گناه کبیره است.

پس بهتر است رقص دختران و زنان در جشن عروسی در جای خلوت که مخصوص به زنان است انجام گیرد و از رفت آمد مردان نیز به آن محل جداً جلوگیری شود تا خدا نکرده موجب فساد و مشکلات بعدی نیز نگردد.

موسیقی غنا

در موسیقی غنا و پیدایش آلات طرب آمده است، وقتی حضرت آدم  علیه السلام وفات کرد به مرگ او ابلیس و قابیل خوشحال شدند و در زمین باهم اجتماع کرده آلات طرب را برای شادی و سرور ساختند.و هر چه در زمین از اینگونه آلاتی که در استفاده برای کارهای خلاف بکار می گیرد و مردم از آن لذت میبرند از آنجا پیدا شده است و در کارهای خوب ، مفید و معنوی اشکالی نیست.
ناگفته نماند موسقی هم ابزاریست مثل زبان این با سخن و آن با مسائلی که به دست بشر ساخته شده است، پس تا وقتی زبان در هدایت بشر است یا در تسبیح گوی خدای یکتا در راه خیر است و ثواب. اما اگر در امر بشر به منکرات است یا در غیبت دیگران که آنگاه در کار خلاف است و جمع آوری گناه.

پس موسیقی نیز ابزاریست برای بیان احساسات که اگر در راه بد باشد گناه است و اگر برای خیر است اجریست برای سازنده و نوازنده ، آواز غناء در موسیقی آنست که زننده و شنونده را به تحریک احساسات شهوانی بر انگیزد و یا به رقص در آورد.

اگر رقض و موسقی را در بزم عروسی جائز دانسته اند برای اینست که آواز مردان برای مردان و رقص زنان برای زنان باشد، و به شرط اینکه حرمت مجلس شکسته نشود! که حرمت مجلس نیز همان حرام و حلال است، که رقص دختران و زنان در جشن عروسی یکی از آن است که شخص با ایمان و معتقد به خدا و روز قیامت باید رعایت نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.