جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

روز غدیرخم برترین روز و برترین عید برای مسلمانان

روز غدیرخم در میان دیگر روزهای سال قمری از ارزش و جایگاه خاصّی بر خوردار است . در این روز مبارک که تکلیف اسلام و امامت روشن و آشکار گردید، به دستور خداوند متعال حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم ، امام علی بن ابیطالب علیه السلام را به عنوان امام ، وصی ، و جانشین خود ، و مولای مومنان معرفی نمودند.
پیامبر اکرم صلّی لله علیه و آله فرمودند: یَومُ غَدیرِ خُمٍّ أفضَلُ أعیادِ اُمَّتی وهُوَ الیَومُ الَّذی أمَرَنِی اللّه ُ تَعالى ذِکرُهُ فیهِ بِنَصبِ أخی عَلِیِّ بنِ أبی طالِبٍ عَلَما لِاُمَّتی ، یَهتَدونَ بِهِ مِن بَعدی؛ روز غدیرخم ، برترین عید امّت من است و آن، روزى است که خداوند متعال به من فرمان داد تا برادرم على بن ابى طالب را نشانه اى براى امّتم قرار دهم تا پس از من، بدان، راه یابند.(۱)

به امام صادق علیه السّلام گفته شد: آیا مؤمنان غیر از عید فطر و قربان و جمعه عید دیگرى دارند؟ حضرت فرمودند: نعم لهم ما هو اعظم من هذا، یوم اقیم امیرالمؤمنینعلیه السّلام فعقد له رسول الله الولایه فى اعناق الرجال والنساء بغدیر خم.آرى، آنان عید بزرگتر از اینها هم دارند و آن روزى است که امیرالمؤمنین(علیه السّلام) در روز غدیرخم بالا برده شد و رسول خدا مساله ولایت را بر گردن زنان و مردان قرار داد.(۲)

روز غدیرخم و ارزش آن در کلام امام صادق علیه السلام.

امام صادق علیه السّلام فرمودند: … و یوم غدیر بین الفطر والاضحى و یوم الجمعه کالقمر بین الکواکب. … روز غدیرخم در میان روزهاى عید فطر و قربان و جمعه همانند ماه در میان ستارگان است.(۳)
امام صادق علیه السلام فرمودند: اذا کان یوم القیامه زفت اربعه ایام الى الله عز و جل کما تزف العروس الى خدرها: یوم الفطر و یوم الاضحى و یوم الجمعه و یوم غدیر خم.هنگامى که روز قیامت برپا شود چهار روز بسرعت به سوى خدا مى شتابند همان طور که عروس به حجله اش بسرعت مى رود. آن روزها عبارتند از: روز عید فطر و قربان و جمعه و روز غدیرخم .(۴)

صواب نماز و گرفتن دست مومن در روز غدیرخم

امام صادق علیه السلام فرمودند: و من صلى فیه رکعتین اى وقت شاء و افضله قرب الزوال و هى الساعه التى اقیم فیها امیرالمؤمنین(علیه السّلام) بغدیر خم علما للناس و… کان کمن حضر ذلک الیوم… کسى که در روز غدیرخم هر ساعتى که خواست، دو رکعت نماز بخواند و بهتر اینست که نزدیک ظهر باشد که آن ساعتى است که امیرالمؤمنین(علیه السّلام) در آن ساعت در غدیر خم به امامت منصوب شد، (هر که چنین کند) همانند کسى است که در آن روز حضور پیدا کرده است…(۵)

امام صادق علیه السلام فرمودند: انه تستحب الصلوه فى مسجد الغدیرلان النبى(صلی الله علیه و آله و سلم) اقام فیه امیر المؤمنین(علیه السّلام) و هو موضع اظهرالله عزوجل فیه الحق.نماز خواندن در مسجد غدیر مستحب است، چون پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در آنجا امیرمؤمنان(علیه السّلام) را معرفى و منصوب کرد. و آنجایى است که خداى بزرگ، حق را آشکار کرد.(۶)

امام صادق علیه السلام فرمودند: … و لدرهم فیه بالف درهم لاخوانک العارفین،فافضل على اخوانک فى هذا الیوم و سر فیه کل مؤمن و مؤمنه. یک درهم به برادران با ایمان و با معرفت، دادن { کمک کردن } در روز غدیرخم برابر هزار درهم است، بنابراین در این روز به برادرانت انفاق کن و هر مرد و زن مؤمن را شاد گردان.(۷)

حرف آخر

و حدیثی از امام باقر علیه السلام که حضرت فرمودند: بنى الاسلام على خمس: الصلوه و الزکوه و الصوم و الحج و الولایه و لم یناد بشى ء ما نودى بالولایه یوم الغدیر. اسلام بر پنج پایه استوار شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت و به هیچ چیز به اندازه آنچه در روز غدیر خم به ولایت تاکید شده، ندا نشده است.(۸)

منابع و مآخذ
۱ – امالی صدوق : ص ۱۸۸ ح ۱۹۷.
۲ – وسائل الشیعه،۷: ۳۲۵،ح۵.
۳ – اقبال سید بن طاووس: ۴۶۶.
۴ – اقبال سید بن طاووس:۴۶۶.
۵ – وسائل الشیعه ۵: ۲۲۵ ، ۲.
۶ – وسائل الشیعه۳: ۵۴۹.
۷ – مصباح المتهجد:۷۳۷.
۸ – کافی ۲، ۲۱،ح ۸.

انتخاب احادیث از نرم افزار زلال نور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.