جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

زرافه یکی از عجایب خلقت خدای صبحان در آفرینش است!

زرافه حیوانی است بلند قامت که بر پاهای بلندی نیز راه می رود، و گردن بلند، دم کوتاه، دارد، خداوند عالم زرافه را بصورت شش حیوان خلق فرموده است که، دم او مانند دم آهو ، سم او مانند سم گاو ،سر او مانند سر اسب ، شاخ او مانند شاخ گاو ، گردن او مانند گردن شتر ، پوست او مانند پوست پلنگ که در فارسی از این حیوان تعبیر می نمایند به شتر گاو پلنگ.

زانوهای او در پای او واقع نشده است بلکه در دست های او قرار گرفته است، و در هنگام راه رفتن بر خلاف سایر حیوانات راه می رود زیرا که سایر حیوانات در وقت راه رفتن مقدم می دارند دست چپ و پای راست را ، و این حیوان مقدم می دارد پای چپ و دست راست را ، و دستهای او بلندتر است از پاهای او.

اجتماع و تعداد زرافه ها در قاره آفریقا و در بلاد حبشه بسیار بوده است و با نژاد های گوناگونی نیز شناخته می شوند، و یکی از عجایب خلقت این حیوان بلندی گردن او است، و سبب بلندی گردنش برای این است که، محل زندگی و تولید مثل و چراگاه آن حیوان در بیشه زارهایی است که درختان بسیار بلند دارد، پس محتاج است به گردن بلند که به دهان خود برگ از آن درختان بسیار بلند بگیرد و از میوه های آنها غذای خود را فراهم نمایند.

آشنایی بیشتر درباره زندگی زرافه ها؟

بلندی قد زرافه از ۵ متر بیشتر است و گاهی قد بعضی از آنها به ۶ متر نیز می رسد، حیوان نری که به صورت کامل رشد کند در موقع ایستادن بلندی آن به ۶/۵ متر هم می رسد، و وزن میانگین آنها حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم بری حیوان نر ، و حدود ۸۰۰ کیلو گرم برای جنس ماده است، و میانگین عمر و مدت زندگی این حیوان از ۱۷ تا ۲۵ سال است، با وجود بلندی پا ها و گردن جسم آن حیوان نسبت به قدش نسبتاً گوتاه است.

رنگ بدن آنها معمولاً خاکستری است. شنوایی و بویایی آن‌ها بسیار تیز است. آن‌ها می ‌توانند از خود در برابر طوفان شن به خوبی محافظت کنند. زبان زرافه‌ها برای گرفتن و چیدن برگ، طولی برابر با ۵۰ سانتی ‌متر دارد. این زبان به رنگ ارغوانی است و خود را در برابر آفتاب سوختگی محافظت می ‌کند. برای گرفتن شاخ و برگ و تمیز کردن بینی ‌اش مفید است. لب فوقانی زرافه دارای استعدادهای هنری و مفید هنگام گرفتن غذا است. در هنگام گرفتن غذا، لب‌ها از زبان و داخل دهان زرافه در برابر خارها محافظت می‌ کند.

هر زرافه دارای یک پوشش منحصر به ‌فرد است. قد زرافه برای استتار او کمک می‌ کند به ‌طوری ‌که می ‌تواند به راحتی در نور و جنگل به عنوان درخت قائم شود. او با پوست زرافه در مناطق تیره می‌ تواند استتار کند. پوست زرافه بیشتر خاکستری است. هم‌چنین پوست او ضخیم است و خار به سختی در آن فرو می ‌رود. خزهای روی پوست او، برای حفاظت از زرافه در برابر موجوداتی همچون انگل‌ها و مواد شیمیایی به کار می ‌رود. دست‌کم پیوند شیمیایی معطر روی پوست زرافه قرار دارد بیشتر این بو ناشی از اندول و اسکاتول است. از آن جا که مواد شیمیایی معطر روی پوست نرها نسبت به ماده‌ها بوی قوی‌تری دارد، به راحتی می ‌توان جنس آن‌ها را مشخص کرد. در کنار گردن زرافه، یال ‌های کوتاه و موهای سیخ وجود دارد. دم زرافه حدود ۱ متر است و از تار موهایش برای دفاع در برابر حشرات استفاده می ‌کند.

همچنین بخوانید » مورچه یکی از عجایب خلقت خدای صبحان در آفرینش است؛

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.