جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

زنا چیست؟

زنا به روابط جنسی نامشروع که بین یک زن و مردی که با یکدیگر از طریق شرع و احکام دینی و ازدواج قانونی بهم محرم نشده باشند گفته می شود. اگر که در این میان ارضاء جنسی نیز صورت نگیرد بازهم گناهی روی داده و باید مجازات شوند.

اگر آلت مرد بیگانه به مهبل یا مقعد زن بیگانه ای دخول کند از طرف صاحب شرع برای هر کدام یک از آنها به میزان مقصر بودن حکمی صادر می شود. اگر زن و مرد نامحرمی در یک مکان خلوت و دور از چشم مردم و یا در جلو دید مردم لخت شوند و بدن یکدیگر را لمس نمایند اما عمل دخول انجام نگیرد در این صورت زنا روی نداده است و باهم بودن آنها حکم زنا را ندارد. به مردی که مرتکب زنا شده باشد زانی و زن زناکار را زانیه می نامند.

آثار و تبعات اخروی زنا

روابط جنسی نامشروع با هر منطقی که صورت گیرد گناه است و از طرف خداوند متعال و ائمه معصومین علیهم السلام برای عاملین آن عذاب جهنم وعده داده شده است. خداوند متعال در رابطه با زنا آیات روشنی را بیان می نماید، خوانندگان خود را نسبت به عواقب آن آگاه می کند و به گروندگان خود هشدار می دهد که به طرف آن نروند و اگر بروند از خط قرمز خدا عبور کرده اند و در مسیر اشتباه و خطرناک قدم بر می دارند.

آیه ۳۴ سوره بنی اسرائیل می فرماید: نزدیک زنا نشوید و گرد آن نگردید به درستی که آن خصلتی زشت و کاری فجیع و بد راهی است. و در سوره فرقان آیه ۶۸ نیز نسبت به آثار اخروی آن اشاره و به آن دسته از افرادی را که به هدف های اصیل آفرینش که همانا به کمال رسیدن انسان است احترام نمی گذارند و  در شهوت رانی های خود پرسه می زنند به همراه دو گناه دیگر اشاره کرده می فرماید: از جمله صفات بندگان خدا آن است که نپرستند و نخوانند با خدای به حق، خدای دیگری را ( یعنی مشرک نباشند ) و آن نفسی که خدا کشتنش را حرام فرموده نکشند و زنا نکنند، و کسی که اینها را به جا آورد ( شرک، قتل و زنا ) برسد و ببیند جزای خود را که شکنجه اش در روز قیامت دو چندان است و همیشه به خواری در آتش است.

گناه انسان زناکار به اندازه ای مهم است که خداوند متعال آن را هم ردیف با مشرک و قاتل نفس می داند و جایگاه اخروی وی را نیز در آتش ابدی قرار داده است، از حضرت امام صادق علیه السلام نیز روایت شده است که حضرت فرمود: ان اشد الناس عذاباً یوم القیامه رجل اقر نطفته فی رحم یحرم علیهسخت ترین عذاب در قیامت عذاب مردی است که با زن نامحرم زنا کرده باشد.(۱) و در حدیث دیگر فرمود: در روز قیامت سه طایفه اند که خداوند با ایشان سخن نمی گوید و بر ایشان عذاب دردناکی است از این سه طایفه زنی است که بر فراش شوهرش زنا دهد.(۲)

و دیگر از آثار بد آن دفع شهوات از راه های غیر حلال و گسترش هیجانات کاذب جنسی و دفع آن به روش های دلخواه است که فرزندان به رشد نرسیده را تهدید بیشتری خواهد نمود، و سطح زندگی و آگاهی انسان را همتراز با سطح زندگی حیوانی قرار خواهد داد.

آثار و تبعات دنیوی رابطه نامشروع

از آثار زنا در اجتماع و خانواده قطع نسب ها است، بی آبرویی در جامعه و بی اعتمادی مردم بر انسان زناکار است، گسترش نزاع و درگیریها در بین طوایف و قوم ها است، باطل شدن و به خطر افتادن ارث ها است، فراموش شدن صله رحم ها و بی اعتمادی به فامیل ها و خویشاوندان است، پایمال شدن حقوق فرزندان و نادیده شدن حق پدران و صلب اعتماد در مابین خانواده و جامعه به یکدیگر است.

از حضرت صادق علیه السلام است که حضرت فرمود: خداوند زنا را حرام فرموده برای اینکه سبب فسادهائی مانند قتل نفس و از بین رفتن نسبها و ترک تربیت اطفال و بهم خوردن ارث می شود.(۳)

عمل ناپسند زنا راه طبیعی برای ارضاء شدن غریزه جنسی نیست و خالی از خطر برای زن و مرد نمی باشد، مثلاً زنی که فاحشه است و اقدام با تن فروشی می کند ممکن است در یک روز با چندین مرد مختلف همبستر شود، اگر در این میان حتی یکی از آنها مردان به ویروس واگیردار تناسلی مبتلا باشد در آن صورت هم می تواند آن زن زانیه را مبتلا کند و هم می تواند دیگر مردان زانی را که با او همبستر شده اند را آلوده کند.

امروزه میلیونها نفر در دنیا مبتلا به ویروس ایدز هستند که اغلب آنها از طریق رابطه جنسی نامشروع با این بلا گرفتار شده اند و این بیماری را از طریق رابطه جنسی خشن گسترش می دهند و همانند علفهای هرز به تولید آن می پردازند.

زنانی که بوسیله رابطه جنسی ناسالم باردار می شوند کم نیستند، تعدادشان از میلیونها نفر بیشتر است، عده ای از آنها موفق به سقط جنین می شوند و مابقی نیز بعد از زایمان پنهانی نوزادان خود را در جاهای خلوت شهرها و پارک ها رها می کنند، با دلیل اینکه پدر آنها معلوم نیست بدون پشتوانه مالی و نسبی رها می شوند و سربار جامعه می شوند. بعد از اینکه به سن بلوغ برسند با کم بود عاطفی مواجه می شوند و تا پایان عمر خود نیز با مشکلاتی چون بیماریهای روحی و روانی زندگی می کنند، از این میان عده ای از آنها نیز به انسانهای خطر آفرین تبدیل می شوند و جامعه بشری تهدید می کنند و زندگی را برای انسانهای سالم دشوار می سازند و اجتماع را برای زیست بشریت نامطلوب می کنند.

زنا از جمله اعمالی است که اگر بر خانه ای ورود کند عشق زندگی کردن در آن مکان از بین می رود، افراد آن خانواده با یکدیگر با سوء نیت نگاه می کنند، رزق حلال از سفره آن خانه خواهد رفت و شکم های شان در طلب غذاهای نا پاک خواهد بود. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: زنا و عمل منافی عفت، با خیر و سعادت در هیچ خانه ای جمع نمی شود.(۴)

از آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام  چنین استفاده می شود آن دسته از افرادی که خدای خود را به یکتایی قبول کرده اند و از حلال های او پیروی کرده و از حرام ها نیز دوری می گزینند، غیر خدا خدای دیگری را به عنوان خدا و یا شریک به او نمی شناسند و تمام آفرینش را به نیکویی احترام می کنند، در ریختن آبرو و خون هیچ مخلوقی نیز مشارکت نمی نمایند، جز به راه و روش حلال و ازدواج شرعی با هیچ کس رابطه جنسی برقرار نمی کنند و همیشه از قانون و احکام خدا پیروی می کنند و سرپیچی از دستورات خدا را از صفات ناپسند می شمارند، از صالحان و وارستگان به حق الهی می باشند و در بهشت نعیم جای خواهند گرفت.

 • منابع
 1. تفسیر حکیم ج۸، ص ۷۷
 2. وسائل الشیعه کتاب نکاح ۱۴، باب ۱۶، ص۲۴۷
 3. وسائل کتاب نکاح باب ۱، ص۳۹
 4. النوادر، ترجمه اردستانی ج۱، ص ۲۲۴
 • همچنین بخوانید»
2 نظرات
 1. صمد قبله می نویسد

  سلام خدمت جناب آقای جمشید آذرمی آذر
  بدین وسیله از زحمات خدا پسندانه شما بزرگوار بی نهایت تقدیر وتشکر می نمایم

  با آرزوی موفقیت روز افزون

  1. جمشید آذرمی آذر می نویسد

   با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای صمد قبله ای بزرگوار
   از مراجعه و بازدید جنابعالی از جامع العلوم تقدیر و تشکر می نمایم، امیدوارم که از نظرات و انتقادات ره گشای خود دریغ نفرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.