جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

زینت چیست؟ و تفاوت زینت ظاهری و باطنی در کیست؟

زینت چیست؟ و تفاوت زینت ظاهری و باطنی در کیست؟ زینت به معنای آن است که، ظاهر یا باطن انسان، اشیاء و یا مکان بیشتر از قبلش زیباتر شود، و در نظر دیگران که به عنوان بیننده نظاره گرند با جلوه و آرایش بیشتری دیده شود. وقتی نامی از آرایش و زینتها به میان می آید قبل از هر چیز ذهن ها به طرف زنها روانه می شوند و البته این به خاطر آن است که زیور و آرایش بیشتر برای بانوان است تا آقایان. و قابل انکار نیست که زنها بیشتر از آقایان به آرایش و آراستگی ظاهری اهمیت می دهند.
لکن این ظاهر ماجرا است و در پشت پرده قضیه متفاوت تر است، و آن هم این است که زیبایی های واقعی و حقیقی همیشه با چشم ظاهری قابل مشاهده نیستند، واقعیت این است که باید آنها را با چشم بصرت مشاهده کرد. مثلاً آراستگی انسان به ادب، معرفت، دانش، محبت و طهارت باطنی است که با چشم ظاهری قابل مشاهده نبوده و نخواهد بود. در این مقاله به تعدادی از زینتها که از نظر ما مهم هستند اشاره می نماییم.

زینت فقرپاکدامنی است.

فقیر به کسی می گویند که فاقد مقدار معمول پول یا دارایی مادی از نظر اجتماعی باشد. فقر زمانی به وجود می آید که افراد فاقد امکانات لازم برای تأمین نیازهای اساسی خود باشند. بهترین و زیبنده ترین راه در زمان فقر و تنگدستی، صبر بر فقر و کار و کوشش در رفع نیاز مالی خود به راه ثواب است.

زیور توانگری، شکر است.

توانگری در ثروت و دارایی، یعنی شخص در اجتماع نسبت به سایر مردم از نظر مالی در رتبه بالاتری قرار داشته باشد، تا جایی که بیش از حد نیاز ضروری برای زندگی خود و مخارج خانواده اش دارایی داشته باشد. پس بهترین و بالاترین شکر این شخص انفاق و بخشش نمودن از اضافه مال خود به فقرا و نیازمندان است.

زینت بلا و سختی، صبر است.

مصیبت و گرفتاری، می تواند برای هر کسی پیش آید و با دلیل مختلفی نیز تفسیر می شود! گاهی بلای خدا می خوانیم، گاهی از بد بیاری روزگار می دانیم! اما واقعیت این است که گرفتاری و سختی اشخاص در اجتماع و خانواده ها، همیشه دلایل خاص خودش را دارد که از اعمال و کارهای گذشته خود شخص سر چشمه می گیرند. بنابر این بهترین و پسندیده ترین راه حل و مقابله با سختی ها و گرفتاری ها صبر و شکیبایی کردن و توکل نمودن به خدای متعال است.

زیورسخن فصاحت است.

فصاحت در سخن یعنی روانی در کلام و مسلط بودن در زبان و گفتار خود و آشنا بودن با ادبیات عامه است. که در این حالت گفتار گوینده در دل شنونده تأثیر می گذارد و موجب می شود که متکلم در نظر مستمع بزرگ شمرده شود. البته این زمانی واقعی می شود که سخن کننده به حقیقت سخن راند.

زینت زن درعفاف و حفظ حجاب است.

زن دلرباترین و زیباترین از خلقت است که خدای متعال در آفرینش او قدرت خود را به رخ آدمیان می کشد، و نیمه ناقص مرد را تکمیل نموده است. مرد را در طلب او آفرید، آنوقت حیاء ، عفت و حجاب را نگهبان زن ساخت تا از گزند هوس های ناپاگ در امان باشد. محبت فرزند را در دل او جای داد تا تحمل سنگینی فرزند را در شکم خود آسان سازد، بدین طریق بنیان خانواده و اجتماع را در بودن او تفسیر نماید.

زیورعلم تواضع است.

کسی که در جستجوی حکمت، دانش، معرفت و در پی یاد گیری عنواع علوم مذهبی، سیاسی و اجتماعی باشد، به این معناست که خواهان حضور و ورود به جمع بزرگ علما و دانشمندان است، دنیای دانش طوری است که تعلیم و تعلّم در آن پایان نمی یابد و طالب خود را همواره به وادی آگاهی ها راهنمایی می کند. این مرحله از بالاترین مراحل انسانی می باشد.

افسوس که تعدادی از این جمع دچار خود پسندی و غرور بی جا می باشند، خوب است که این جمع از علما توجه داشته باشند که سر منشأ تمامی علوم و فنون عالم بشریت از ذات مقدس خداوند متعال است، متأسفانه در خیلی از اوقات صاحبان دانش از این موضوع مهم غافل می باشند. بنابر این تواضع و فروتن بودن و کم شمردن دانش خود علاج و تنها درمان این درد است.

  • همچنین بخوانید »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.