جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

حکمت پروردگار عالم در خلقت شتر!

شتر و حکمت پروردگار عالم در آفرینش او ! خداوند متعال در سوره غاشیه آیه ۱۷ در باره آن حیوان می فرماید: اَفَلا یَنظُرُنَ اِلَی الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت ؛ آیا آنان ( انسانها ) به شتر نمی نگرند که چگونه آفریده شده! شتر نسبت به سایر حیوانات از ویژگی های بر خوردار است که سایر حیوانات آنها ندارند ، و در مکانهایی  به کار گرفته می شود که سایر حیوانات نمی توانند کاری که او انجام می دهد انجامش دهند.

این آیه در مکانی نازل شده است که برای مردم آنجا شتر ارزش فراوانی داشته است ، و به عنوان یک وسیله نقلیه قدرتمند می توانست بارهای آنها را جابجا نماید و در جنگها نیز به عنوان مرکب مورد استفاده قرار می گرفت و نسبت به آب هوا و کشتزارهای آن منطقه نیز انس گرفته بود ، چون مکه و اطراف آن از نظر طبیعت یک منطقه گرم و خشک بود و شتر بهترین گزینه برای سوار شدن و حمل و نقل در تجارت به حساب می آمد.

اما چرا خداوند متعال از بین سایر آفرینش ها ، خلقت شتر را ذکر نمود؟ علامه طباطبائی صاحب المیزان در زیر آیه فوق می نویسد : و اگر در بین همه تدابیر الهى و نعمت‏ هایش خصوص تدبیر در خلقت شتر را ذکر کرد، از این جهت است که سوره مورد بحث در مکه نازل شده و جزو اولین سوره‏ هایى است که به گوش مردم عرب مى‏ خورد، و در مکه در آن ایام داشتن شتر از ارکان اصلى زندگی شان بوده.

شتر را نامها و ویژگیهایی بسیار است و در نقاط مختلف دنیا با نام و نژاد مختلفی به عنوان یک حیوان اهلی ، بهترین و کم هزینه ترین وسیله نقلیه مورد استفاده مردمان قرار می گیرند ، با آنکه نسبت به هیکلشان آرامترین جانور هستند اما کاهی اوقات ممکن است از کوره در رود و صاحبش را به دردسر بیندازد.

از ویژگی های منحصر به فرد شتر چه میدانید؟

شتر نیرومندترین از حیوانات اهلی است ، با آنکه هیکل بزرگ و قوی دارد ، در عین حال یکی از رامترین و مطیعترین حیوان در جمع حیوانات است. طوری که یک کودک خردسال می تواند افسار تعداد زیادی از آنها را گرفته به مکانهای مختلفی ببرد ، حیوان عجیبی است با آنکه خیلی آرام است اما کاهی ممکن است آن روی خود را نشان دهد و خشمش را رو کند ، در آن موقع نباید کودک یا اشخاص بی دست و پا در مقابلش قرار گیرند چون ممکن است خسارت جانی پیدا کنند.

شتر قدرت زیادی دارد و می تواند هر مقدار باری را که صاحبش بار زند حمل نماید ، اما برای اینکه قدش بلند است و بار زدن در حال ایستاده دشوار ، در حال خوابیده بارش می کنند و با همان بار می تواند از جایش بلند شود ، در حالی که اگر سایر حیوانات بارکش مثل الاغ یا قاطر در حال ایستاده باید بارشان زنند ، و اگر در زیر بار خوابیدند باید بارشان را بردارند و پس از آنکه بلند شدند بارشان را بگذارند.

بنابر این همان ویژگی های کوچک چقدر کار مردمی را که با شتر سر و کار دارند آسان می کند که اگر قرار بود او را هم در حال ایستاده بار کنند صاحبش در زحمت می بود و در بیابانهای مسطح با آن هیکل عظیم و قد بلند حیوان ، بستن بار برای آدمی چه اندازه دشوار بود.

با آنکه غذای او در بیابانها خار و خاشاک است و همانند دیگر حیوانات غذای با کیفیت در اختیارش نمی گذاریم ، باز هم می تواند به مدت یک هفته بودن آب و غذا بماند و از نیرویی که قبلاً در بدن خود ذخیره کرده بود استفاده نماید.

 شتر می تواند در یک روز دویست و شصت کیلو متر راه بپیماید بی آنکه خسته شود به راه خود ادامه دهد. یا در بیابانی که پُر از برف یا شنزار است می تواند بدون اینکه گم بشود بار و صاحبش را به مقصد خود برساند ، اغلب بدون اشتباه به مقصد خود خواهد رسید. کف پای شتر بر خلاف سم چهار پایان دیگر نرم است و در شنزارهای جزیره العرب که موطن اصلی اوست فرو نمی رود ، و به سهولت راه می پیماید ، شتر برای عرب پربهاترین مال و محبوب ترین چیز است.

شتر از اسب ، الاغ و قاطر بهتر و بیشتر می دود و از الاغ و استر بیشتر بار می برد ، مانند گاو و گوسفند شیر می دهد ، از گوشتش خوراک و از پشم و کرک او پوشاک فراهم می سازند حیوانی کم خرج و پر درآمد و پر تاقت است. اغلب از گیاهان صحرا شکمش را سیر می کند ، خارهای درشت را با مهارت می کند و می خورد ، و چه بسا که از خوردن آنها دهانش زخم بر می دارد ، با آن حال به اندکی از مال صاحبش جهت تغذیه سالم قانع است و به خوراک اندک اکتفا می کند.

براستی که با این همه ویژگی های خوب در شتر قابل توجه انسان است ، برای داشتن معرفت و شناخت بهتر از حکمت و قدرت پروردگار عالمیان در آفرینش و خلقت موجودات عالم از جمله جانوری چون شتر ، که قرنها بزرگترین نعمت مادی و مالی برای مردمی بود که در بیابانهای دور از آبادیها مسکن گزیده بودند ، هم اکنون نیز در اختیار انسانهایی هستند که به امکانات مادی و وسائل نقلیه زمان خود دسترسی آسانتری را ندارند.

  •  همچنین بخوانید 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.