جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

شفاعت امام حسین علیه السلام بر فطرس مَلَک !

شفاعت امام حسین علیه السلام براى فطرس‏ مَلَک فرشته ای که به جهت خطایی که انجام داده بود ! و موجب دوری وی از جمع فرشتگان آسمانی شده بود که در زمان تولد امام حسین علیه السلام، و به توسط حضرت جبرئیل امین به آستانه اهل بیت علیهم السلام متوسل شد، و به شفاعت امام حسین علیه السلام از خداوند بزرگ، موجب بخشش او از طرف پروردگار متعال فراهم گردید.
راوى گوید: وقتى که امام حسین متولد شد جبرئیل با هزار ملک نازل شد تا بر پیغمبر خدا صلى اللّه علیه و آله تبریک و تهنیت بگویند، در یکى از جزیره‏هاى دریا عبور جبرئیل به ملکى افتاد که او را فطرس میگفتند، خداى توانا فطرس را براى انجام دادن امرى از امور فرستاده بود که فطرس درباره انجام دادن آن عمل کندى کرده بود لذا خداى قهّار پر و بال او را شکست و او را از مقام خود محروم کرده در آن جزیره فرو فرستاده بود.
مدت (۵۰۰) سال بود که در آنجا بود، فطرس قبلا با جبرئیل دوست بود لذا بجبرئیل گفت: کجا میروى؟ جبرئیل گفت: در این شب از براى حضرت محمّد بن عبد اللّه صلى اللّه علیه و آله نوزادى متولّد شده است، خدا مرا با هزار ملک فرستاده که بآن حضرت تبریک و تهنیت بگویم.
فطرس بجبرئیل گفت: مرا با خود نزد پیغمبر ببر، شاید که آن حضرت از براى من دعا کند؟ جبرئیل او را با خود آورد، جبرئیل پیغام و تبریک الهى را برسول اللّه صلى اللّه علیه و آله رسانید، پیغمبر خدا بفطرس نظر کرد و فرمود: جبرئیل این کیست؟ جبرئیل قصه فطرس را بعرض آن حضرت رسانید، پیغمبر خدا صلى اللّه علیه و آله بفطرس توجهى کرد و او را دستور داد که پر و بال خود را ببدن امام حسین علیه السّلام بساید! همین‏که فطرس پر و بال خود را ببدن امام حسین سائید خداى رؤف او را بحالت اوّلیه خود برگردانید.
وقتى که فطرس حرکت کرد رسول خدا صلى اللّه علیه و آله به او فرمود: خدا شفاعت مرا در باره تو قبول کرد، تو دائما بزمین کربلا موکل باش و تا روز قیامت هر کسى که بزیارت قبر حسین علیه السّلام مى‏آید بمن خبر بده. راوى گوید: آن ملک است که بآزاد شده حسین علیه السّلام نامیده شده‏ است.(۱)

  • منابع و مآخذ این مقاله »
  1. ترجمه إثبات الوصیه مسعودی؛ ص۳۰۱

همچنین بخوانید »——————————————————————————————————————-

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.