جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

علم و ثروت هر دو بهتر هستند، اگر در مسیر درست مصرف شوند!؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند

علم بهتر است یا ثروت؟ : جواب به این سوال نیاز به بررسی و تفکیک در موقعیت دارندگان آنها ، کسانی که صاحبان این دو گنجینۀ بسیار بزرگ و اساسی  را می باشند.علم و ثروت دو گنجینۀ بسیار مفید و گرانبها برای جامعه ای بشری هستند، که بود و نبود آنها برابر است با آبادانی یا ویرانی جامعه ای بشری، هر دو به جای خود مهم و با ارزش می باشند.

سوال اصلی این است که این دو گنجینه در خدمت چه کسانی هستند؟ اشخاصی که در جمع آوری و افزون نمودن علم یا ثروت تلاش می نمایند، هدف و دیدگاه آنها در رابطه با این دو چیست؟ آیا هدف از جمع آوری ثروت یا آموختن علم خدمت به بندگان خداست؟ یا برای اجرای غرایض شخصی خودشان می باشد.؟

علم و ثروت هر دو خوب هستند!

علم و ثروت در جایگاه خود قابل دفاع و مورد بحث می باشند. بودن هرکدام از آنها می تواند برای پیشرفت انسانها، خانواده ها و جامعه ای که بشر در آن مدام به راحتی نیاز دارد مفید و سودمند باشد. همانطوری که نبود هر کدام از آنها می تواند برای جامعه و اجتماع بلاعی بزرگ به بار آورذ.

حضرت امام علی علیه السلام در یکی از حکمت های نهج البلاغه در رابطه با ارزش ثروت  فرموده اند: أَلَا وَ إِنَّ مِنَ الْبَلَاءِ الْفَاقَهَ وَ أَشَدُّ مِنَ الْفَاقَهِ مَرَضُ الْبَدَنِ وَ أَشَدُّ مِنْ مَرَضِ الْبَدَنِ مَرَضُ الْقَلْبِ (أَلَا وَ إِنَّ مِنَ النِّعَمِ سَعَهَ الْمَالِ وَ أَفْضَلُ مِنْ سَعَهِ الْمَالِ صِحَّهُ الْبَدَنِ مِنْ صِحَّهِ الْبَدَنِ تَقْوَى الْقَلْبِ(۱) بهوش باش که تنگدستی بلاست، و سخت تر از آن بیماری بدن است و از آن مشکل تر بیماری دل. آگاه باش که ثروت و مال، نعمت است و برتر از آن تندرستی است و از آن بالاتر تقوای دل.

اگر ثروت از راه عقل و علم جمع آوری شده باشد، و برای پیشرفت و آبادانی جامعه ای بشری به صورت صحیح و درست خرج شود می تواند دنیا و آخرت دارنده آن را آباد و با شرافت سازد.

امام علی علیه السلام در نهج البلاغه فرمود: مَنْ کانَ لَهُ مالٌ فَلْیَصِلْ بِهِ الْقَرابَهَ وَلْیُحْسِنِ الضِّیافَهَ وَلْیَفُکَّ بِهِ الْعانى وَالْأسیرَ، فَإنَّ الْفَوْزَ بِهذِهِ الخِصالِ مَکارِمُ الدُّنْیا وَشَرَفُ الآخِرَهِ؛.(۲) کسى که مال و ثروتى دارد، با آن به خویشاوندانش نیکى کند و خوب مهمانى کند و بوسیله آن، گرفتار و اسیرى را آزاد سازد، همانا رسیدن به این ویژگیها، بزرگواریهاى دنیا و شرافت آخرت است.

در کتاب غررالحکم باب جهل آورده است که امام علی علیه السلام فرمودند :نادانى شخص ثروتمند ، او را پست گرداند ، و علم و دانش فقیر و نیازمند ، او را برافرازد.

امام علی علیه السلام فرمودند : اَلعِلمُ خَیرٌ مِنَ المالِ ، اَلعِلمُ یَحرُسُکَ وَ أنتَ تَحرُسُ المالَ ؛(۳) دانش، برتر از ثروت است ؛ [زیرا] دانش تو را پاس مى دارد ، امّا ثروت را تو مى پایى .

حرف آخر

اگر علم یا ثروت در راه و هدف غیر انسانی مصرف شود ، و باعث بروز حوادث و ناهنجاریهای اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی شوند هیچ کدام خوب و بهتر از دیگری نیستند. مثلاً اگه از علم برای ساختن یک بمب اتمی استفاده شود و از ثروت هم برای نگهداری و پرتاب آن خرج و پرداخت شود، در آن زمان است که دارندگان علم و ثروت های این چنینی هیچ ارزش معنوی و رنگ الهی و انسانی نداشته و خوب هم نیستند.

و اما اگر علم و ثروت باهم شوند و برای ساختن چیزهایی که، برای بشریت مورد نیاز است، مانند راه ، نیروگاه برق ، کارخانه های گوناگون مانند کارخانه تولید مواد غذائی و خانگی ، دانشگاه ، مدرسه و هزاران گونه جاهای دیگر که ثروتمندان با استفاده از دانش دانشمندان می توانند بسازند تا مردم و جامعه به توانند با استفاده از آنها در راحتی و در آسایش باشند. آن زمان است که می بینیم که علم و ثروت جدا از هم نبوده و نیستند.

منابع و مآخذ

  1. نهج البلاغه
  2. نهج البلاغه
  3. غرر الحکم و درر الکلم، حدیث۱۹۲۳

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.