جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

فضیلت قرآن کریم منوط به معرفت انسان به قرآن است.

فضیلت قرآن کریم و درک عظمت آن منوط به معرفت انسان به قرآن در تمامی ابعاد آن است، در وجود انسان. یعنی شناخت حقایق و معارف غیبی، اسرار و حکم، شرایع و احکام، قصص و امثال آنها، محکم و متشابه، تاویل و تنزیل و ظاهر و باطن آن، که هر کدام بُعدی از ابعاد و جلوه ای از جلوه های قرآن کریم است.که درک و فهم همه آنها موجب آشنایی انسان با عظمت و فضیلت قرآن کریم می باشد.
فضل قرآن آنست که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است :خواندن قرآن، تفکر کردن در معانی، و عمل کردن به آن، و دانستن تفسیر و معنی آن همتای پیغام بری است.« این حدیث در کتاب ترجمه تفسیر طبری ج ۱آمده است« إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدی لِلَّتی‏ هِیَ أَقْوَمُ وَ یُبَشِّرُ لْمُؤْمِنینَ.حقّا ؛ که این قرآن (جامعه انسانی را) به پایدارترین و استوارترین طریقه و آیین هدایت مى‏ کند،و مومنان را که پیوسته عمل‏های صالح بجا می آوردند بشارت مى ‏دهد که براى آنها (در دنیا و آخرت ) پاداشى بزرگ است.(۱)

قرآن فضیلت خود را چگونه معرفی می کند؟

در شناخت قرآن کریم یکی از بهترین روشها برای شناخت عظمت و فضیلت آن کتاب آسمانی مراجعه به خود قرآن کریم است . و بعد از آن باید به سراغ احادیث و سخنان ائمه اطهار علیهم السلام مراجعه شود.

قرآن کریم برای شناساندن خود می فرماید:بَلْ هُوَ قُرْآنٌ مَجِیدٌ : این سخن قرآنى است بشکوه و بزرگوار.(۲) الر تِلْکَ آیاتُ الْکِتابِ وَقُرْآنٍ‏ مُبین‏ :الر،این است آیات کتاب و قرآن مبین.(۳) إِنَّهُ لَقُرْآنٌ کَریمٌ: که این قرآن کتابى بسیار بزرگوار و سودمند و گرامی است، فی‏ کِتابٍ مَکْنُونٍ: که در لوح محفوظ سرّ حق مقام دارد. لا یَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ : که جز دست پاکان (و فهم خاصّان) بدان نرسد. تَنْزیلٌ مِنْ رَبِّ الْعالَمینَ: تنزیلی از پروردگار عالم است.(۴)
قال النبى صلّى اللّه علیه و آله‏:« خَیْرُکُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَ عَلَّمَهُ » برترین شما کسى است که قرآن را بیاموزد و به دیگران تعلیم دهد.(۵)

قال رسول اللّه صلّى اللّه علیه وآله:«ان افضلکم، من تعلّم القرآن،وعلّمه.»:نیکوکارترین شما آن کس است که قرآن را فرا بگیرد و آن را آموزش دهد.(۶)

قال الصادق علیه السّلام: « ینبغى للمومن ان لا یموت حتى یتعلّم القرآن او یکون فى تعلّمه. »برشخص مؤمن سزاوار است که نمیرد تا آن ‏که قرآن را فرا بگیرد یا در حال فراگرفتن آن باشد.(۷)
قال رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله،« و من تعلّم القرآن و تواضع فى العلم وعلّم عباد اللّه و هو یرید ما عند اللّه، لم یکن فى الجنه اعظم ثوابا منه و لا اعظم منزله منه،ولم یکن فى الجنه منزل ولا درجه رفیعه ولا نفیسه الا و کان له فیها اوفرالنصیب و اشرف المنازل. »:و هر کس قرآن را فرابگیرد و در علم فروتنی کند و به بندگان خدا بیاموزاند و او آنچه را که نزد خداى تعالى است، بخواهد، در بهشت کسى عظیم‏تر ازاو درپاداش و ارجمندتر از او در منزل نبوده است و نیز منزل و در جه‏اى بالاتر و نفیس‏تر دربهشت نباشد، مگر این‏که براى او فراوان ‏ترین بهره و شریف‏ترین مرتبه و منزل باشد.(۸)
عن معاذ، قال: سمعت رسول اللّه صلّى اللّه علیه وآله یقول: « ما من رجل علّم ولده القرآن، الا توّج اللّه ابویه یوم القیامه بتاج الملک، وکسیا حلّتین لم یر الناس مثلها. »:از معاذ نقل شده است که گفت، شنیدم پیامبر خدا صلّى اللّه علیه و آله مى‏فرمود: مردى نیست که به فرزندش قرآن را تعلیم بدهد،جزاین ‏که خداى تعالى برسرپد ، و مادر او در روز قیامت تاج گذارد، تاج پادشاهى را، و دو جامه بلند و زیبا بر آنان پوشانده شود که مردم مثل آن دو را ندیده ‏اند.(۹) عبد اللَّه بن عباس میگوید رسول اکرم فرمود : اشراف و نیکان امت من حاملان قرآن و شب زنده دارانند.(۱۰)
عطار از ابى سعید خدرى نقل میکند که رسول اکرم فرموده: حاملان قرآن دانایان اهل بهشتند در روز قیامت، و باز فرمود:حامل قرآن نباید تصور کند که در روى زمین از او غنی تر وجود دارد حتى آنکسی که مالک دنیا با همه وسعتش باشد.(۱۱) عاصم بن حمزه از امیرالمؤمنین (ع) و آن حضرت از رسول اکرم نقل می کند فرمود: کسى که آن قدر قرآن بخواند تا حفظ شود خداوند او را به بهشت داخل خواهد کرد و شفاعت و دستگیرى او را درباره ده نفر از خانواده ‏اش که مستحق عذاب و آتش‏اند مى ‏پذیرد.(۱۲)
حماد بن سلمه از ثابت از انس بن مالک نقل میکند که رسول اکرم فرموده: حاملان قرآن مخصوص‏ اند برحمت خدا وکسانى که کلام خدا را یاد میدهند مقرّبان اویند،کسیکه آنانرا دوست بدارد خدا را دوست داشته و کسى که آنانرا دشمن بدارد. خدا را دشمن داشته است.خدا ازشنونده قرآن گرفتارى دنیا و از خواننده آن بلاء آخرت را برمیدارد. اى حاملان قرآن خود را دوست خدا کنید،احترام از قرآن تا محبتش بشما زیادتر و محبت شما را در دل بندگان بیشتر نماید (۱۳)

امام صادق علیه السلام فرمود: خدای تبارگ وتعالی بیان هر چیزیرا فروفرستاده تا آنجا که بخدا سوگند چیزی را از احتیاجات بندگان فروگذار نفرموده : و تا آنجا که هیچ بنده ای نتواند بکوید ایکاش این در قرآن آمده بود جز آنکه خدا آنرا در قرآن فرو فرستاده است.(۱۴)
حرف آخر
قرآن کریم در برگیرنده عالی ترین معارف الهی در زمینه شناخت خداوند متعال، اسما و صفات الهی، اسرار توحید، ویژگیهای سفیران و پیامبران الهی، اسرار جهان غیب، سنتهای حاکم بر جامعه های بشری، شناخت انسان و فرجام کار او، اخبار غیبی مربوط به گذشتگان و آیندگان است و همچنین حاوی نظام های اجتماعی، حقوقی، اقتصادی و سیاسی است که بشر برای سعادت و خوشبختی جاودانه خود به آن نیاز دارد.

منابع و مآخذ

۱-قرآن کریم.سوره اسرا آیه {۹} ترجمه ایت الله علی مشکینی
۲-قرآن کریم.سوره حجرآیه {۱} ترجمه المیزان
۳-قرآن کریم.سوره البروج آیه {۲۱} ترجمه کشف الاسرار
۴-قرآن کریم.سوره واقعه آیات{۷۷-۷۸-۷۹-۸۰}ترجمه الهی قمشه ای
۵٫۶٫۷٫۸-فرهنگ قرآنی ،اخلاق حمیده ج ۳
۹٫۱۰٫۱۱٫۱۲-ترجمه مجمع البیان طبرسی ج۱
۱۳-مجمع البیان ج۱
۱۴- اصول کافی ج۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.