جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

مبعث حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم

مبعث حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم :در تاریخ ۲۷رجب زمانی که سراسر جزیرۀ العرب را جهالت،نادانی و وحشی گری فرا گرفته بود. اعراب جاهل دختران خود را زنده زنده به خاک می سپردند،بت پرستی در جزیرۀ العرب به اوج خود رسیده بود، و مظلوم کشی و نادانی روز به روز کسترش می یافت، در چنین زمانی مردی از نژاد همان اعراب جاهل و از قوم قریش به دانایی و یکتا پرستی فکر می نمود!

و به تنهائی در کوشه ای از این دیار، در  جبل النور {کوه نور} و در غار حراء یکتا پرستی مشغول بود. و در یکی از روزهای مبارک  ۲۷رجب، فرشته ای از طرف خدا مأمور شد آیاتی چند به عنوان طلیعه و آغاز کتاب هدایت و سعادت،برای«امین قریش»بخواند. تا او را به کسوت نبوّت مفتخر سازد.آن فرشته ،همان«جبرئیل امین»آن روز همان روز« مبعث »بود.آری امین خدا آیات نور از جانب خداوند متعال به امین عرب و قریش آورده بود.

هنگامی که جبرئیل امین فرود آمد و پیامبر را به عنوان «نبوّت» ندا داد و به او گفت:بخوان،گفت: چه بخوانم؟پس او را در پوشش خود گرفت و گفت:اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ (۱) خَلَقَ الإنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ (۲) اقْرَأْ وَرَبُّکَ الأکْرَمُ (۳) الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ (۴) عَلَّمَ الإنْسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ (۵) «بخوان به نام پروردگارت که آفرید(۱) انسان را از علق آفرید(۲)بخوان و پروردگار تو کریمترین {کریمان}است(۳)همان کس که به وسیله قلم آموخت(۴)آنچه را که انسان نم دانست{بتدریج به او}آموخت(۵)»(۱)

روز مبعث چه روزی است؟

روز مبعث بر پایهء باورهای اسلامی و به استناد تاریخ دین اسلام،روزی است که محمد امین،پیامبر اسلام،به درجه پیامبری خدا برگزیده شد. مسلمانان معتقدند او در غار حراء ، توسط جبرئیل و از سوی خداوند متعال به پیامبری نایل آمد و مأمور شد،تا پت پرستی و چند خداپرستی را از روی زمین بردارد و یکتا پرستی {خداپرستی}را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.

حضرت محمد صلی الله علیه وآل وسلّم در این زمان چهل سال داشت و در مکه زندگی می کرد. بر اساس باور ما شیعیان و روایاتی که از بزرگان و ائمه به ما رسیده، محمد ابن عبدالله صلی الله و علیه و آل و سلّم، در روز ۲۷ رجب سال ۴۰ عام الفیل،(سال ۱۳ پیش از هجرت)مبعوث شد. شیعیان این روز را جشن میگیرند و در روایات اسلامی اعمال مستحبی برای  روز مبعث پیش بینی شده است. دعا، نماز و غسل مستحب از اعمال این روز است.

کوه جبل النور، غار حراء

کوه حراء، در شهر مکه، اولین جایگاه نزول وحی بر حضرت محمد مصطفی صلی الله و علیه و آل و سلّم، که به همین دلیل جبل النور (کوه نور) هم خوانده میشود. غار حراء در این کوه واقع است و پیامبر اسلام(ص) پیش از اسلام هر سال مدتی را در آن به خلوت و عبادت میگذراند، و خدای متعال نیز آن حضرت را هم در آن مکان مقدس به رسالت مبعوث کرد.

اعمال ۲۷ رجب؟

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: روز ۲۷رجب روز مبعث پیامبر خدا صلی الله علیه و آله است، کسی که در این روز در هر وقتی که بخواهد، دوازده رکعت نماز بجا آورد و در هر رکعت امّ القرآن (سوره حمد) و یک سوره دیگر را بخواند  هنگامی که سلام داد،در جایش بنشیند و امّ القرآن را چهار بار و هر یک از معوذلت سه گانه را چهار بار بخواند و سپس در حالی که در جایش نشسته چهار بار بگوید:«لَا إِلهَ‌ إِلَّا اللَّهُ‌، وَاللَّهُ‌ أَکْبَرُ، وَالْحَمْدُ للَّهِ‌ِ، وَسُبْحانَ‌ اللَّهِ‌، وَلَا حَوْلَ‌ وَلَا قُوَّهَ‌ إِلَّا بِاللَّهِ‌». سپس چهار بار بگوید:«اللَّهُ‌ اللَّهُ‌ رَبِّی، لَا اشْرِکُ‌ بِهِ‌ شَیْئاً ». بعد دعا کند،هیچ دعای او در هیچ حاجتی نیست مگر اینکه مستجاب میشود،جز اینکه در باره هلاکت قومی یا قطع رحمی دعا کند که مستجاب نخواهد شد.(۲)

۲۷ رجب ازجمله اعیاد عظیمه است و روزی است که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله در آن روز به رسالت مبعوث گردید و جبرئیل به پیغمبری بر آن حضرت نازل شد و از برای آن چند عمل است:

 • ۱-عسل.
 • ۲-روزه و آن یکی از چهار روزی است که در تمام سال امتیاز دارد برای روزه گرفتن و بربر است با هفتاد سال روزه گرفتن.
 • ۳-بسیار صلوات فرستادن.
 • ۴-زیارت حضرت رسول اکرم (ص) و امیرالمومنین علیهم السلام.
 • ۵- شیخ در مصباح فرموده از ریّان بن الصّلت  مروری است که حضرت امام جواد علیه السلام در زمانیکه در بغداد بود روز نیمه رجب و روز بیست هفتم را روزه گرفت و جمیع اهل  خانواده آنحضرت روزه گرفتند و ما را امر فرمود که بجا آوریم  دوازده رکعت نماز که خوانده شود در هر رکعت حمد و سوره و بعد از فراغ از نمازها خوانده شود هر یک از حمد و توحید و معوَّذَتین چهار مرتبه و  لا اِلهَ اِلا اللّهُ واللّهُ اَکْبَرُ وَسُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُلِلّهِ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاّبِاللّهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ چهارمرتبه.
 • اللّهُ اللّهُ رَبِّى لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْئا چهار مرتبه لااُشْرِکُ بِرَبِّى اَحَدا چهار مرتبه .
 • ۶-و نیز شیخ روایت کرده از جانب ابوالقاسم  حسین بن رُوح رَحَمهُ الله که فرموده بجا می آوری در این روز دوازده رکعت نماز، میخوانی در هر رکعت حمد و سوره ای که برای تو آسان باشد و تشهّد میخوانی و سلام می دهی و می نشینی و میگوئی بین هر دو رکعتی:
 • اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فىالْمُلْکِتایش خاص وَلَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِىُّ مِنَ الذُّلِّ وَکَبِّرْهُ تَکْبیراً یا عُدَّتى فىمُدَّتى یاصاحِبى فى شِدَّتى یا وَلیّى فى نِعْمَتى یا غِیاثى فى رَغْبَتى یانَجاحى فى حاجَتى یا حافِظى فى غَیْبَتى یا کافِىَّ فى وَحْدَتى یا اُنْسى فى وَحْشَتى اَنْتَ السّاتِرُ عَوْرَتى فَلَکَ الْحَمْدُ واَنْتَالْمُقیلُ
 • عَثْرَتى فَلَکَ الْحَمْدُ وَاَنْتَ الْمُنْعِشُ صَرْعَتى فَلَکَ الْحَمْدُصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاسْتُرْ عَوْرَتى وَآمِنْ رَوْعَتى وَاَقِلْنىعَثْرَتى وَاصْفَحْ عَنْ جُرْمى وَتَجاوَزْ عَنْ سَیِّئاتى فى اَصْحابِ الْجَنَّهِوَعْدَ الصِّدْقِ الَّذى کانُوا یُوَعَدُونَ.
 • پس چون فارغ شدی از نماز و دعا وی خوانی هر یک از حمد و اخلاص و مُعَوَّذَتَیْن و قُلْ یا اَیُّهَا الْکافِرُونَ و اِنااَنْزَلناهُ و آیه الکرسى را هفت مرتبه و بعد مى گوئى لا اِلهَ اِلا اللّهُ واللّهُ اَکْبَرُ وَسُبْحانَ اللّهِ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاّ بِاللّهِ هفت مرتبه وبعد مى گوئى هفت مرتبه اللّهُ اللّهُ رَبَّى لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْئا و مى خوانى هردعا که خواهى .(۳)

و اما حرف آخر

هدف از بعثت پیامبر اکرمصلی الله علیه وآله وسلّم چه بود؟

اهداف مبعث پیامبر اسلام (ص) را میتوان موارد زیر برشمرد:

 1. دعوت به یکتا پرستی.
 2. قیام به برپائی عدالت.
 3. مبارزه با جهل و خرافه پرستی.
 4. بر داشتن اختلافات از میان مردم.
 5. تقویت و ارتقای سطح اندیشه و تفکر.
 6. تلاوت آیات و احکام الهی برای مردم.

منابع و مآخذ

 1. سوره علق آیات ۱٫۵
 2. وسائل الشیعه ،ج۱
 3. http://dortal.anhar.ir
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.