جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

محبت اهل بیت علیهم السلام

محبت به اهل بیت رسول اکرم علیهم السلام و پاداش دوست داشتن آنها به طوری که در روایات معتبر آمده است سبب دوری آتش جهنم از انسان می باشد. اما این بدان معنا نیست که انسان از هر نوع اعمال قبیحی که به نظر می رسد انجام دهد، و بعد با خود فکر کند که چون دوستدار اهل بیت علیهم السلام است و به آن خانواده محبت دارد پس داخل بهشت می شود! و از آتش جهنم دور خواهد شد.
به راستی که امام علی علیه السلام درعالم خلقت بهترین و برگزیده ترین الگو در تاریخ بشریت میباشد. قرآن کریم هم در مقام و فضیلتش آیات بسیار و محکمی بیان فرموده که به نظر علمای اسلام این آیات در شناخت حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام کافی می باشند. چون ما تصمیم نداریم نوشته هایمان طولانی و کسیل کننده شود، فقط به قصمتی از فضائل امام علی علیه السلام اشاره میشود خواننده گان عزیز را به به کتب مربوطه و تفاسیر قرآن کریم ارجاء می نماییم.
عقیده ما هم بر این است هرکسی که، خود را شیعه ی آن امام و فرزندان عزیزش میداند باید سیره و روش زندگی آنها را سر لوحهء زندگی خود قرار داده و به آن امام و پیشوای متقیان عالم اقتدا کند، تا به آن وسیله دین و زندگی هر دو جهانش آباد گردد. در حدیثی که: ام سلمه از حضرت رسول صلی الله علیه و اله و سلم نقل میکند، که حضرت رسول اکرم صل الله علیه وآله وسلم فرمود: شیعه علی هم الفائزون یوم القیامه ؛ شیعیان علی در روز قیامت رستکارانند. (۱)

محبت اهل بیت علیهم السلام در روایات.

أبو برده ، از پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم روایت کرده که حضرت فرمود: خداوند عزوجل در باره پیمان به عهده من نهاد، عرض کردم : پروردگارا ! آن را برایم آشکار ساز، فرمود: بشنو، گفتم: آماده شنیدم، فرمود: علی پرچم هدایت، و امام دوستان، مخلص من، و روشنگر راه کسی که فرمانبردار من است میباشد، و او کلمه ای است که پرهیزکاران پیوسته ملازم اویند( حضرت اشاره به آیه ۲۶ از سوره فتح نمود) کسی که او را دوست بدارد، مرا دوست داشته و شخصی که فرمانبرداری او را بکند مرا اطاعت نموده است.(۲)
علامه مجلسی (ره) در کتاب عین الحیات به نقل از ابن بابویه نقل کرده است که ابوحمزه ثمالی روایت کرده است از حضرت امام محمد باقر علیه السلام که حضرت رسول صلی الله علیه وآله و سلم فرمود که: یا علی محبت تو در دل هر کس که قرار گیرد، اگر یک قدم او از صراط بلغزد، البته قدم دیگر ثابت می ماند تا خدا او را سبب محبت تو داخل بهشت گرداند.(۳)

مژده به دوستداران اهل بیت علیه السلام.

شیعیان خالص و مومنی که عارفند به اعمالی که خداوند متعال جهت هر مسلمانی که در راه راست می باشد، بنأ کرده است، و انجام آنها برای هر بندهء مومن، و شیعه امام علی علیه السلام واجب می باشد، خوشحال باشند از خواندن این حدیثی که جناب شیخ صدوق رحمت الله علیه، در کتاب فضائل الشیعه نقل کرده است که:

« از ابن عمر که گفت از حضرت رسول خدا صلّی اللَّه علیه وآله وسلم راجع به امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السّلام سوال کردیم ناراحت شد و سپس فرمود: گروهی که در اطراف علی علیه السّلام گفتگو و کنجکاوی می کنند چه حالی و منظوری دارند.

منزَلت او نزد خدا مانند منزلت من پیش پروردگار است، بدانید کسی که علی علیه السلام را دوست داشته باشد مرا دوست داشته، و کسی که مرا دوست داشته باشد خدا از او راضی است و کسی که خدا از او راضی باشد بهشت مزد او است.

آگاه باشید کسی که علی علیه السّلام را دوست داشته باشد از دنیا خارج نمیشود مگر اینکه از حوض کوثر بنوشد و از درخت طوبی بخورد و جای خود را در بهشت به بیند ، بدانید کسی که علی علیه السّلام را دوست داشته باشد، نماز و روزه او قبول می‌شود و دعای او مستجاب میگردد.

با خبر باشید کسی که او را دوست داشته باشد ملا ئکه برای وی طلب آمرزش میکنند، و درب های هشت بهشت برای او گشوده می‌شود تا از هر دری خواسته باشد وارد شود.

هرکس علی علیه السّلام را دوست داشته باشد خداوند بزرگ در فردای قیامت صحیفه اعمال او را بدست راست او خواهد داد و حساب او مثل حساب انبیاء است.

بدانید کسی که علی علیه السّلام را دوست داشته باشد ، خداوند سکرات مرگ را بر او آسان میکند و گور ویرا باغی از باغستانهای بهشت میگرداند.

کسی که دوست بدارد علی علیه السّلام را خداوند بعدد هر رگی که در بدن او است حوری به او عطا فرماید، و شفاعت او در هشتاد نفر از اقوام و نزدیکانش پذیرفته می‌شود. و برای او بعدد هر مؤمنی که در بدن او رسته حوری‌ای و شهری در بهشت است.

کسی که او را دوست داشته باشد خداوند ملک الموت را هنگام جان دادن پیش او می‌فرستد بهیئتی که نزد پیامبران می‌فرستد و از او ترس نکیر و منکر را بر میدارد و چهره او را سفید و نورانی می گرداند ، و با حمزه سید الشهداء ویرا محشور می‌ فرماید.

کسی که او را دوست داشته باشد و حکمت را بدل او جای میدهد و زبانش را بدرستی و راستی گویا نموده و از لغزش و خطا حفظ میفرماید، بر او درهای رحمت خود را می گشاید.

کسی که محب علی علیه السّلام است در آسمان و زمین اسیر (کمند محبت) حق نامیده می‌شود.

کسی که علی علیه السّلام را دوست داشته باشد، فرشته‌ای از زیر عرش الهی صدایش میکند و گوید ای بنده خدا عمل خالصی شروع کردی خداوند گناهان ترا بیامرزد.

هرکس علی علیه السلام را دوست داشته باشد مانند ماه تابان شب چهارده بصحرای محشر وارد میگردد، کسی که او را دوست داشته باشد تاجی بر سر او گذاشته شده و لباسهای عزت بر او پوشانیده می‌شود

کسی که علی علیه السلام را دوست داشته باشد از پل صراط مانند برق جهنده میگذرد، هرکه او را دوست داشته باشد، امان از آتش دوزخ و عذاب الهی و اجازه عبور از صراط بوی عطا می‌شود و برای او حسابی نیست و دیوان عمل او را باز نمیکنند و اعمال او را نمی‌سنجند و به او میگویند بدون حساب به بهشت داخل شود.

کسی که دوستدار علی علیه السّلام است فرشتگان با وی  مصافحه کنند و انبیا زیارتش نمایند و خداوند متعال حاجاتش را برآورد،کسی که آل محمّد صلّی اللَّه علیه وآله و سلّم را دوست بدارد از پس دادن حساب و سنجش اعمال و لغزش از پل صراط ایمن است.

شخصی که بر دوستی آل محمّد صلّی اللَّه علیه وآله وسلّم بمیرد من ضامن بودن او با انبیا در بهشتم، بر حذر باشید کسی که بر دشمنی آل محمّد صلّی اللَّه علیه وآله وسلّم بمیرد بوی بهشت را نخواهد شنید. ابو رجاء گوید حماد بن زید بداشتن محبت آل محمّد افتخار میکرد و میگفت اصل قبولی اعمال این است ».(۴)

امام شافعى و محبت اهل بیت رسول علیهم السلام.

اهل بیت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم، امام شافعی محمد ابن ادریس گفته است : یا ءَالَ بَیتِ رَسولِ اللَهِ حُبُّکمُ‏ فَرضٌ مِنَ اللهِ فى القُرءَان أنزَلَه کَفاکُمُ مِن عظیمِ القَدرِ أنّکُمُ ‏ مَن لَم یُصَلِّ عَلیکُم لا صلوهَ لَهُ ؛« اى اهل بیت رسول خدا! محبّت شما از طرف خدا واجب و لازم شده و آنرا در قرآن کریم نازل فرموده است. براى عظمت و شخصیّت شما همین بس که کسی که بر شما در نمازهایش درود نفرستد و از إهداء صلوات در تشهّد خود دارى کند، أبداً نمازش مورد قبول نخواهد بود.»(۵)
امام شافعى گفته است: لو فَتَّشوا قَلبى لَأ لفَوا بِهِ ‏ سَطرَینِ قَد خُطّا بِلا کاتبِ‏ العدلُ و التّوحیدُ فى جانبٍ‏ وَ حُبُّ أهلِ البیتِ فى‏جانبِ‏ ؛« اگر قلب من را مورد آزمایش و تماشا قرار دهند، در آن دو سطر نوشته خواهند یافت که بدون آنکه خط نویسى آنها را بنگارد ، در دل من نقش بسته است؛ در یک طرفِ قلب، عدل و توحید، و در طرف دیگر محبّت اهل بیت رسول خدا نقش بسته است.»(۶)

منابع و مآخذ
۱- پرتوی ازفضائل امرمومنان علی علیه السلام =آیت الله شیخ لطف اله صافی گلپایگانی
۲- معانی الاخبارشیخ صدوق جلد اول
۳- عین الحیات مجلسی
۴- فضائل الشیعه شیخ صدوق :معروف به ترجمه دیلمی
۵.۶- رساله مودت، نوشته محمد حسین حسینی طهرانی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.