جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

مضرات شراب در روایات و سخنان ائمه علیهم السلام

مضرات شراب :در روایات و سخنان ائمه علیهم السلام بیسار آمده است، و به آسانی نیز قابل درک و فهم  است ، خوب است به چند نمونه از این احادیث در بیان مضرات دنیوی و اخروی  شراب اشاره شود. تا خوانندگان عزیز و کاربران محترم جامع العلوم بدانند که یک شخص شرابخوار ، که خود را با انواع شرابهای مست کننده سرگرم و مست کرده دنیا و آخرت خود را به چه عمل زشتی عوض کرده ، و خود را هم در دنیا و هم در آخرت از مقام انسانیت دور می کند.

آندسته از افرادی که از نوشیدنیهای مست کننده و حرام در احکام خداوند یکتا استفاده می کنند، و از فرمان خالق هستی رو برمی گردانند! اگر با چشم بینا به اطراف خود نگاه کنند،خواهند دید. کسانی که قبل از اینها به این عمل خانمان سوز آلوده بودند حتماً تابان اعمال خود را یا از جهت بدنی و یا از جهت ایمانی ، و آن دور شدن از مسیر آفرینش خداوند متعال است را داده اند.

البته انسان بیدار آن است که در اعمال خود بیاندیشد و به احوال نفس خود نیز مسلط باشد،و آن را به اختیار خود و شیطان رجیم رها ننماید. و بدان که غفلت یک ساعت و حتی لحظه ای از مکر شیطان و انسانهائی که در گروه او هستند میتواند تو را از مسیر آفرینش کنار گذارد.و اخلاق پاگ انسانی را به تباهی بکاشنند. و بدان که هدف از آفرینش همه هستی برای تکامل بشر است. و رسیدن به تکامل انسانی،تربیت اخلاق نیک و ستوده بشری است.

حضرت رسول اگرم صلی الله علیه وآله وسلم :خطاب به پیروان راسین و اهل عالم می فرماید:من برای این مبعوث شدم که مکارم اخلاق را در شما به کمال برسانم و وجود شما را به صفات عالی انسانی بپرورم.

مکارم اخلاق در تربیت این سه است.

 1. عقل و تفکر : و اما آنچه عقل و فکر انسان را تکامل می بخشد و می پرورد. علم ، عبادت ، حقایق دین و ارتباط عقلی با مبدأ همه کمالات آفرینش ، یعنی ذات خداوند جهاندار عزوجل.
 2. قلب و عواطف و احساسات: و اما آنچه که قلب ، عشق ، عواطف ، احساس و سجایای روحی انسان را کمال می بخشد و رهبری می کند، علم اخلاق و تربیت سالم بشری است.
 3. جسم و پیکر مادی. و اما آنچه که جسم و پیکر مادی سالم و قوی را می سازد، کار،کوشش،ورزش و جوانمردی است. که گفته اند عقل سالم در تن سالم می باشد.

کسانی که رو به شرابخواری می آورند و در دام این ماده مهلک (مضرات شراب)گرفتار می شوند ، بدانند که در دنیا و آخرت هیچ ندارند.چون آخرت برای کسانی است که از پیامبران الهی و کتابهای آسمانی پیروی کرده و آنچه که انبیاء الهی و دین مبین اسلام حرام کرده حرام ، و آنچه را که حلال کرده حلال دانسته اند. از دیدگاه اسلام هر مست کننده ای حرام است. چه از انگور و کشمش باشد یا غیر از آنها ، چه کم باشد یا زیاد،مایع باشد یا جامد باشد و یا غیر آن دو:

مضرات شراب در احادیث ائمه علیهم السلام

مضرات شراب برای انسان و ضرر آنها به جامعه در احادیث و روایات به مقدار کافی و با دلایل علمی مطرح شده است که ما به عنوان نمونه به چند تای از آنها بسنده می کنیم.

پیامبر خدا حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: کلیه مسکرات حرام است و هر مست کنندۀ در حکم شراب است. و باز از حضرت رسول اکرم (ص) است که فرمودند:شراب مایه همۀ گناهان است .و از حضرت علی علیه السلام است که حضرت فرمود:مست کردن از گناهان بزرگ است. و از آنحضرت است که فرمود:کسانی که نوشابه مست کننده ای به کودک بی تمیز ( نابالغ ، کم عقل)دهد خدا او را در مایع جهنمی حبس کند تا از عهده جواب این جنایت برآید.(۱)

و باز به آنحضرت عرض کردند:شما شرا را از زنا و سرقت بدتر می دانید؟ حضرت فرمود:آری زنا کار ممکن است به همین جرم اکتفا کند، اما شراب کار هم زنا می کند،دست به دزدی می زند،آدم می کشد و نماز را از دست می دهد.و از حضرت صادق علیه السلام است که حضرت فرمودند:هر پیغمبری که از سوی خدا فرستاده شد به هنگام تکمیل دینش شراب را حرام کرده و این همیشه حرام بوده.(۲)

خدا چرا شراب را حرام کرده است؟

علامه بزرگ اسلام حضرت ایت الله محمد حسین طباطبایی ره در کتاب تفسیر المیزان خود به نقل از کتاب احتجاج طبرسی نقل می کند که زندیقی از حضرت صادق علیه السلام پرسید: خدا چرا شراب را حرام کرده با اینکه لذتی بهتر از آن نیست؟حضرت فرمود:آن را برای این تحریم فرموده که اصل پلیدیها و رأس هر شری است کسی که آن را بنوشد ساعتی برایش پیش می آید که خرد از او رخت بربندد دیگر خدای خود را هم نشناسد، و از ارتکاب هیچ گناهی رو گردان نباشد.

و در کتاب اصول کافی از حضرت امام صادق علیه السلام آمده است. خدا برای معصیت خانه ای قرار داده و برای آن خانه دری،و برای در قفلی و برای قفل کلیدی ، و کلید آن خانه شراب است.و در کتاب تفسیر قمی روایتی از حضرت باقر علیه السلام آمده است که ،حضرت فرمود:بر خدا است که میگسار را از صدیدی که از فروج (( مومسات)) بیرون می آید بنوشاند و مومسات زنان زنا کارند.و صدید چرکیست که با خون غلیظ آمیخته و حرارت و بوی بدش دوزخیان را ناراحت می سازد.

در تفسیر المیزان از حضرت صادق علیه السلام روایت شده که حضرت فرمود:ملعون است ملعون کسی که بر سفره ای نشیند که بر سر آن شراب نوشیده شود.

و حدیثی از کتاب ازدواج در اسلام نوشته ایت الله علی مشکینی ره به عنوان آخرین حدیث نقل می کنم که منتصب است به افضل المرسلین حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله که حضرت فرمودند: با شرابخوار همنشینی نکنید، دختر به او ندهید،دخترش را خواستگاری نکنید،به عیادتش نروید و در تشیع جنازه اش شرکت نکنید.

حرف آخر

مضرات شراب در شعر شعرای فارسی زبان با عنوانهای مختلف آمده است من به عنوان نمونه به شعری بسیار زیبا و با مفهوم آگاه گننده و پیام رسانی عالی به پایان رسیده است.بسنده می کنم.

ابلیس شبی رفت به بالین جوانی              راسته با شکل مهیبی سرو بر را

گفتا که منم مرگ اگر خواهی زنهار          باید بگزینی تویکی زین سه خطر را

یا آن پدر پیرخودت را بکشی زار          یا بشکنی از خواهر خود سینه و سر را

یا خود ز می ناب بنوشی دو سه ساغر          تا آنکه بپوشم زهلاک تو نظر را

لرزید ازاین بیم جوان برخود و جانش          کز مرگ فتد لرزه به تن ضیغم نر را

گفتا نکنم با پدر و خواهرم این کار        لیکن به می از خویش کنم رفع ضرر را

  جامی دو سه می خورد چو شد چیره زمستی

  هم خواهر خود را زدو هم کشت پدر را

   ای کاش شود خشک بن تاک خداوند

زین مایه شر حفظ کند نوع بشر را

   شعر از ایرج میرزا

منابع و مآخذ

۱٫۲-به نقل از ازدواج در اسلام ، علی مشکینی

2 نظرات
 1. Shari می نویسد

  It is truly a great and useful piece of information.
  I am happy that you
  simply shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this.
  Thanks for sharing.

  1. جمشید آذرمی آذر می نویسد

   با سپاس و تشکر از نظر مفید جنابعالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.