جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

مضرات شراب در روایات و سخنان ائمه علیهم السلام

مضرات شراب :در روایات و سخنان ائمه علیهم السلام بسیار آمده است، و به آسانی نیز قابل درک و فهم  است ، خوب است به چند نمونه از این احادیث در بیان مضرات دنیوی و اخروی  شراب اشاره شود. تا خوانندگان عزیز و کاربران محترم جامع العلوم بدانند که یک شخص شرابخوار ، که خود را با انواع شراب های مست کننده سرگرم و مست کرده دنیا و آخرت خود را به چه عمل زشتی عوض کرده ، و خود را هم در دنیا و هم در آخرت از مقام انسانیت دور می کند.

آندسته از افرادی که از نوشیدنیهای مست کننده و حرام در احکام خداوند یکتا استفاده می کنند، و از فرمان خالق هستی رو بر می گردانند! اگر با چشم بینا به اطراف خود نگاه کنند، خواهند دید. کسانی که قبل از اینها به این عمل خانمان سوز آلوده بودند حتماً تابان اعمال خود را یا از جهت بدنی و یا از جهت ایمانی ، و آن دور شدن از مسیر آفرینش خداوند متعال است را داده اند.

البته انسان بیدار آن است که در اعمال خود بیاندیشد و به احوال نفس خود نیز مسلط باشد، و آن را به اختیار خود و شیطان رجیم رها ننماید. و بدان که غفلت یک ساعت و حتی لحظه ای از مکر شیطان و انسان های که در گروه او هستند میتواند تو را از مسیر آفرینش کنار گذارد. و اخلاق پاک انسانی را به تباهی بکشانند. و بدان که هدف از آفرینش همه هستی برای تکامل بشر است. و رسیدن به تکامل انسانی، تربیت اخلاق نیک و ستوده بشری است.

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم :خطاب به پیروان راستین و اهل عالم می فرماید: من برای این مبعوث شدم که مکارم اخلاق را در شما به کمال برسانم و وجود شما را به صفات عالی انسانی بپرورم.

مکارم اخلاق در تربیت این سه است.

 1. عقل و تفکر : و اما آنچه عقل و فکر انسان را تکامل می بخشد و می پرورد. علم ، عبادت ، حقایق دین و ارتباط عقلی با مبدأ همه کمالات آفرینش ، یعنی ذات خداوند جهاندار عزوجل.
 2. قلب و عواطف و احساسات: و اما آنچه که قلب ، عشق ، عواطف ، احساس و سجایای روحی انسان را کمال می بخشد و رهبری می کند، علم اخلاق و تربیت سالم بشری است.
 3. جسم و پیکر مادی. و اما آنچه که جسم و پیکر مادی سالم و قوی را می سازد، کار، کوشش، ورزش و جوان مردی است. که گفته اند عقل سالم در تن سالم می باشد.

کسانی که رو به شرابخواری می آورند و در دام این ماده مهلک (مضرات شراب)گرفتار می شوند ، بدانند که در دنیا و آخرت هیچ ندارند. چون آخرت برای کسانی است که از پیامبران الهی و کتابهای آسمانی پیروی کرده و آنچه که انبیاء الهی و دین مبین اسلام حرام کرده حرام ، و آنچه را که حلال کرده حلال دانسته اند. از دیدگاه اسلام هر مست کننده ای حرام است. چه از انگور و کشمش باشد یا غیر از آنها ، چه کم باشد یا زیاد،مایع باشد یا جامد باشد و یا غیر آن دو:

مضرات شراب در احادیث ائمه علیهم السلام

مضرات شراب برای انسان و ضرر آنها به جامعه در احادیث و روایات به مقدار کافی و با دلایل علمی مطرح شده است که ما به عنوان نمونه به چند تای از آنها بسنده می کنیم.

پیامبر خدا حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: کلیه مسکرات حرام است و هر مست کننده در حکم شراب است. و باز از حضرت رسول اکرم (ص) است که فرمودند: شراب مایه همۀ گناهان است .و از حضرت علی علیه السلام است که حضرت فرمود: مست کردن از گناهان بزرگ است. و از آن حضرت است که فرمود: کسانی که نوشابه مست کننده ای به کودک بی تمیز ( نا بالغ ، کم عقل)دهد خدا او را در مایع جهنمی حبس کند تا از عهده جواب این جنایت برآید.(۱)

و باز به آن حضرت عرض کردند: شما شراب را از زنا و سرقت بدتر می دانید؟ حضرت فرمود: آری زنا کار ممکن است به همین جرم اکتفا کند، اما شراب کار هم زنا می کند، دست به دزدی می زند، آدم می کشد و نماز را از دست می دهد. و از حضرت صادق علیه السلام است که حضرت فرمودند: هر پیغمبری که از سوی خدا فرستاده شد به هنگام تکمیل دینش شراب را حرام کرده و این همیشه حرام بوده.(۲)

خدا چرا شراب را حرام کرده است؟

علامه بزرگ اسلام حضرت ایت الله محمد حسین طباطبایی ره در کتاب تفسیر المیزان خود به نقل از کتاب احتجاج طبرسی نقل می کند که زندیقی از حضرت صادق علیه السلام پرسید: خدا چرا شراب را حرام کرده با اینکه لذتی بهتر از آن نیست؟ حضرت فرمود: آن را برای این تحریم فرموده که اصل پلیدی ها و رأس هر شری است کسی که آن را بنوشد ساعتی برایش پیش می آید که خرد از او رخت بربندد دیگر خدای خود را هم نشناسد، و از ارتکاب هیچ گناهی رو گردان نباشد.

و در کتاب اصول کافی از حضرت امام صادق علیه السلام آمده است. خدا برای معصیت خانه ای قرار داده و برای آن خانه دری، و برای در قفلی و برای قفل کلیدی ، و کلید آن خانه شراب است. و در کتاب تفسیر قمی روایتی از حضرت باقر علیه السلام آمده است که ،حضرت فرمود: بر خدا است که میگسار را از صدیدی که از فروج (( مومسات )) بیرون می آید بنوشاند و مومسات زنان زنا کارند. و صدید چرکی است که با خون غلیظ آمیخته و حرارت و بوی بدش دوزخیان را ناراحت می سازد.

در تفسیر المیزان از حضرت صادق علیه السلام روایت شده که حضرت فرمود: ملعون است ملعون کسی که بر سفره ای نشیند که بر سر آن شراب نوشیده شود.

و حدیثی از کتاب ازدواج در اسلام نوشته ایت الله علی مشکینی ره به عنوان آخرین حدیث نقل می کنم که منتصب است به افضل المرسلین حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله که حضرت فرمودند: با شرابخوار همنشینی نکنید، دختر به او ندهید، دخترش را خواستگاری نکنید، به عیادتش نروید و در تشیع جنازه اش شرکت نکنید.

مضرات شراب در شعر شعرای فارسی زبان با عنوانهای مختلف آمده است من به عنوان نمونه به شعری بسیار زیبا و با مفهوم آگاه کننده و پیام رسانی عالی به پایان رسیده است بسنده می کنم.

ابلیس شبی رفت به بالین جوانی

آراسته با شکل مهیبی سرو بر را

گفتا که منم مرگ اگر خواهی زنهار

باید بگزینی تو یکی زین سه خطر را

یا آن پدر پیر خودت را بکشی زار

یا بشکنی از خواهر خود سینه و سر را

یا خود ز می ناب به نوشی دو سه ساغر

تا آنکه بپوشم زهلاک تو نظر را

لرزید ازاین بیم جوان برخود و جانش

کز مرگ فتد لرزه به تن ضیغم نر را

گفتا نکنم با پدر و خواهرم این کار

لیکن به می از خویش کنم رفع ضرر را

  جامی دو سه می خورد چو شد چیره ز مستی

  هم خواهر خود را زدو هم کشت پدر را

   ای کاش شود خشک بن تاک خداوند

زین مایه شر حفظ کند نوع بشر را

   شعر از ایرج میرزا

 • منابع و مآخذ
 1. ۲ـ به نقل از ازدواج در اسلام ، علی مشکینی
 • همچنین بخوانید «

2 نظرات
 1. Latonya Driver می نویسد

  My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you.

  Look forward to looking over your web page yet
  again.

  1. جمشید آذرمی آذر می نویسد

   با تشکر و سپاس بی شمار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.