جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

معجزات و کرامات حضرت امام حسین علیه السلام؛

معجزه / معجزات و کرامات حضرت امام حسین بن علی بن ابیطالب علیه السلام، بیشتر از آن تصورها و نگارش یافته است که در کتاب ها و نوشته های بزرگان موجود می باشد؛ اگر بخواهیم یکی از بزرگترین معجزات و کرامات حضرت را نام ببریم کافی است که به قیام و ذکر عاشورا اشاره نماییم که بزرگترین معجزه تاریخ بشریت است.که بعد از گذشت قرنها از آن روخ داد بزرگ و مهم ترین حادثه تاریخی باز هم به عنوان تازه ترین و مهمترین ماجرای روز دنیا در جریان است.

و به راستی که واقعه عاشورا بزرگترین معجزه بشریت بود که بعد از گذشت قرنها بازهم با شور فراوان و اشتیاق بیشتری از سوی آزاد مردان و آزاد زنان جهان مورد ستایش و بزرگداشت قرار می گیرد!؟ و به دلیل اهمیتی که در کار است روز به روز نیز به طرفداران خود می افزاید.

حرم و مرقد امام حسین علیه السلام، و دیگر ائمه از خانواده نبوت و امامت، قرارگاه عاشقان و دل باختگان به عشق الهی است، که حضور در آن مکانها موجب آرامش دل، نزدیکی و ارادت کامل را به حضرت دوست می رساند. در این مکان شفا خواستن و انتظار معجزه در مراحل بعدی قرار می گیرند. عاشقان و شیعیان واقعی امام و اهل بیت اطهار را برای این نمی خواهند که کوری را بینا گردانند! یا مریضی را شفا دهند!؟ گر که اینگونه رخ دادها و معجزه ها از کرامات قدیمی و همیشگی آنها می باشد.

دل باختگان و عاشقان مکتب امام حسین علیه السلام، اهل بیت و چهارده معصوم علیهم السلام را به جوانمردی، پاکی، دینداری، علم، تقوا، پرهیزکاری، شرافت، ایمان، دارا بودن به اوصاف و خصال پسندیده انسانی و دوری جوستن از اوصاف و خصال مذمومه دوست می دارند، و از آنها تبعیت می نمایند.

مطالعه کافی و لازم در رابطه با اهداف نبوّت پیامبران و امامت دوازده امام معصوم و شناخت از اسلام و اهل بیت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم، می تواند دیدگاه ما را راجه به روی دادی بنام معجزه عوض نماید، و باعث روشن تر شدن بینش و دانش ما و چرائی بوجود آمدن آن باشد.

یعنی دانش ، درک و فهم ما به آن اندازه کافی برسد که بدانیم در زمان گرفتاری نیاز به توجه ائمه داریم یا معجزه آنها؟ آیا توان درک و تحمل توجه بیشتر از ظرفیت خود را داریم؟ یا نداریم؟ آیا انتظاری که ما از ائمه داریم درست است؟ یا درست نیست؟ آیا معجزه یا توجه بیش از اندازه به مصلحت ما یا اشخاص دیگر هست؟ یا نیست؟

اینها سوالاتی هستند که در موضوع معجزه باید مورد توجه و بررسی بیشتری قرار گیرند، و به تک تک آنها جواب قانع کننده ای داشته باشیم تا منجر به برداشت بد از ائمه نباشیم.

و اما چند معجزه و کرامات را از امام حسین علیه السلام به عنوان نمونه و به تبرک برای دوستاران و شیفتگان آن حضرت ، از کتاب محن الابرار علامه مجلسی رضوان الله علیه که از کتابهای معتبری است را برای خوانندگان محترم سایت جامع العلوم به یادگار بیان می نمایم باشد که مورد قبول و عنایت خداوند متعال و حضرت امام حسین علیه السلام قرار گیرد.

معجزه اول: بارش باران با دعاى امام حسین علیه السلام؛

امام جعفرصادق علیه السلام، روایت کرده است که روزى اهل کوفه از بى‌بارانى به خدمت جناب امیرمؤمنان علیه السلام، شکایت کردند و عرض نمودند که از براى ایشان از خدا طلب باران نماید. جناب امیرمؤمنان علیه السلام به نور دیده خود جناب امام حسین علیه السلام فرمود: برخیز! از براى ایشان از خدا طلب باران نما. پس به امر امیرمؤمنان علیه السلام، آن حضرت برخاست، حمد و ثناى الهى را بجا آورد و صلوات بر جدّ بزرگوار خود رسول خدا فرستاد عرض کرد: اللَّهُمَّ‌ مُعْطِیَ‌ الْخَیْرَاتِ‌ وَ مُنْزِلَ‌ الْبَرَکَاتِ‌ أَرْسِلِ‌ السَّمَاءَ عَلَیْنَا مِدْرَاراً وَ اسْقِنَا غَیْثاً مِغْزَاراً وَاسِعاً غَدَقاً مُجَلِّلاًّ سَحّاً سَفُوحاً فِجَاجاً تُنَفِّسُ‌ بِهِ‌ الضَّعْفَ‌ مِنْ‌ عِبَادِکَ‌ وَ تُحْیِی بِهِ‌ الْمَیْتَ‌ مِنْ‌ بلادِکَ‌ آمِینَ‌ رَبَّ‌ الْعَالَمِین. یعنى اى خداوندى که عطا کننده خیرات و نازل کننده برکاتى، به سوى ما ابرى بسیار ریزنده بفرست و ما را به باران بسیار بیشمار جارى شونده بر روى زمین سیراب نما که همه اطراف را گیرنده باشد، تا اینکه به سبب وى ضعف و احتیاج بندگان خود را دفع نمایى و با وى زمین مرده را از بلاد خود زنده سازى. همین که آن حضرت از این دعاى فصیح و بلیغ فارق گردید، ناگاه خداوند عالمیان بى‌مهلت باران بسیار شدیدى کرامت فرمود و مردى از اعراب از نواحى کوفه وارد کوفه گردید و گفت: گذشتم از رودخانه ها و تلّ ها، که بعضی از آنها به بعضی دیگر موج می زد.(۱)

معجزه دوم: پرستارى جبرئیل از امام حسین علیه السلام؛

و نیز مرویست که روزى جبرئیل امین به سوى زمین فرود آمد، دید که فاطمه زهرا علیها السلام خوابیده و جناب امام حسین علیه السلام در گهواره خود گریه مى‌کند، پس جبرئیل به تسلّى دادن و مشغول کردن آن بزرگوار به سخنان شیرین و خنده‌آمیز مشغول شد، که هر مادر مهربان در وقت ساکن نمودن طفل خود از گریه، سخنان خنده‌آمیز مى‌گوید. چون جناب فاطمه زهرا علیها السلام از خواب خود بیدار گردید، صداى کسى را شنید که با جناب امام حسین علیه السلام سخن مى‌گوید، به هر طرف نگاهى نمود کسى را ندید و این حکایت را به خدمت رسول‌خدا صلى الله علیه و آله عرض کرد. فرمود که آن شخص جبرئیل است.
که از همه بیابان‌ها آب‌ها جارى مى‌شدند و رودخانه‌ها موج مى‌زدند.(۲)

معجزه سوم: مستجاب شدن دعای امام حسین علیه السلام؛

عطا ابن سایب از برادر خود روایت کرده است که گفت: من در روز جنگ جناب امام حسین علیه السلام حاضر بودم – یعنى روز عاشورا -، ناگاه مردى از قبیله بنى‌تمیم از لشگر پسر سعد ملعون بیرون آمد که نام آن ملعون عبیدالله بن جویره بود، فریاد نمود: یا حسین علیه السلام! حضرت فرمود: چه مى‌گویى‌؟ آن شقىّ‌ عرض کرد: بشارت باد تو را به آتش دوزخ! حضرت فرمود: چنین نیست که مى‌گویى، بلکه من به سوى خداوند بخشنده الطاف کننده و نزد پیغمبر شفاعت کننده مطاع مى‌روم و از حالت نیکویى به حالت بهتر و نیکوتر منتقل مى‌شوم؛ حضرت فرمود: تو کیستى‌؟ آن حرام زاده عرض کرد: منم پسر جویره. اجابت سریع دعاى حضرت پس حضرت دست مبارک خود را به سوى آسمان بلند نمود، به مرتبه‌اى که سفیدى زیر بغل آن حضرت دیده شد و گفت: پروردگارا! این مرد را به سوى آتش جهنّم بکش. آن ملعون چون سخن حضرت را شنید خشمناک گردید؛ به آن بزرگوار حمله نمود، همان ساعت اسبش مضطرب شد و لغزید، آن حرام زاده از پشت وى غلطید پایش در رکاب مانده و سر نحسش به زمین رسید، اسبش از مشاهده این حالت رم نموده و به هر طرف دویدن گرفت، سر آن ملعون را به هر سنگ و کلوخ مى‌زد، ساق و ران نحس نجس آن حرام‌زاده از بدنش جدا شد و طرف دیگرش در رکاب ماند، پس روح پلیدش در آتش دوزخ به پیشوایان کافران ملحق شد.(۳)

  • منابع و مآخذ این مقاله »
  1. ۲ . ۳ -محن الابرار علامه مجلسی (ره)

همچنین بخوانید »——————————————————————————————————————–

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.