جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

مکافات عمل چیست؟

مکافات عمل چیست؟ مکافات عمل : یعنی دریافت پاداش یا جزاء، برای اعمالی که بشر برای گذراندن زندگی خود انجام می دهد، بنابر این ممکن است اعمالی که انجام می دهیم موجب دریافت مکافات، خیر یا شر برای اعمال انجام شده انسان بشود.

اگر این جهان را به یک دکان بقالی مثال بزنیم؛ می دانیم که وقتی وارد بقالی می شویم تا برای خودمان چیزی را تهیه کنیم، اولین کاری که انجام می دهیم موارد مورد نیاز خود را انتخاب می کنیم، و بعد از آن بهای آن را می پردازیم. بنابر این اگر آن چیزی که انتخاب نموده ایم یک شی با ارزش باشد حتماً بهای آن هم گران خواهد بود، و پول زیادی هم جهت خرید خود بپردازیم.

و اما اگر ارزش آن چیزی که انتخاب کرده ایم کم باشد، بهای آن شی هم کمتر خواهد بود، و پول کمتری نیز خواهیم پرداخت. یا اگر چیزی هم از آن مغازه انتخاب نکرده باشیم، آنوقت هیچ بهایی هم نخواهیم پرداخت، و پولی را هم خرج نکرده ایم.

تا اینجا عدالت بین ما و بقالی برقرار است، بدلیل اینکه : ما آماده هستیم که اگر چیزی را از مغازه انتخاب کرده ایم پولش را پرداخت می کنیم، و یا اگر هیچ چیزی انتخاب نکرده ایم، صاحب مغازه از ما چیزی را به عنوان بهاء دریافت نخواهد کرد.

اما اگر ما چیزی را از مغازه بقالی انتخاب کرده ایم، اما حاضر به پرداخت بهاء آن نیستیم! یا می خواهیم بهاء آن شی را کمتر از آنی که صاحب مغازه خواستار است بپردازیم! آنوقت است که صاحب مغازه برای ما قهر و درشتی خواهد نمود. و با هر وسیله ممکن خود اشیاء یا بهای آن را از ما خواهد ستاند.

و اگر در این امر از طرف صاحب مغازه به ما آسیب هم برسد! او گناهکار نبوده چون ما داریم تواس کاری را که نباید انجام  دادیم پس می دهیم. و به نوعی داریم مکافات عمل خود را که در دکان بقالی به انجام رسانده ایم پس می دهیم، و صاحب مغازه هم با این کار خود نظم مفازه خود را حفظ می کند.

چرا مکافات عمل هست؟

یکی از دلایل مهم و اساسی برای اینکه بدانیم چرا مکافات عمل در این دنیا و در جهان بعد از مرگ که با آن روبرو خواهیم شد هست؛ عدل و عدالت الهی در کار آفرینش است.

برای اینکه انسانها در برابر کاری که انجام می دهند چه خوب و چه بد، پاداشی را دریافت نمایند! می طلبد که پاداش دهنده به اعمال بندگان عادل باشد؛ یعنی برای اعمال خوب، پاداش خوب، و برای اعمال بد کیفر بد، که هر دو پاداش به خاطر اعمال خود انسانها است که دریافت می کنند.

خداوند متعال در قرآن مجید می فرماید: « وَ مَا أَصَابَکُم مِّن مُّصِیبَهٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ »؛ هر مصیبتى به شما رسد، به‌خاطر اعمالى است که انجام داده‌اید، و بسیارى را نیز عفو مى‌کند!(۱)

برای ایجاد توازون و احساس برابری در میان مخلوقات علی الخصوص انسانها، و جلوگیری از حرج و مرج در جامعه ی انسانی، و نیاز پاسخ دادن به کارهایی انجام شده از طرف مخلوق به خالق یکتا، وجود مکافات در اعمال ضروری می باشد.

و چرا لازم است مکافات عمل باشد؟

همانطوری که گفتیم اگر دنیا را یک دکان بقالی حساب کنیم، و آدمها را مشتری آن، پس به یک صاحب مغازه با قدرت بالا نیاز است که با نظارت و مدیریت خود مواظب باشد، لوزم مغازه خود و لوازم خرید مشتریان را اشخاص دیگری به ظلم در تصرف خود در نیاورد! که اگر چنین اعمالی از طرف مشتری انجام گرفت، مجازات اعمال خود را ببیند. که در این صورت هیچ ظالمی بر هیچ مظلومی جرعت انجام کار زیان آوری را نخواهد داشت.

 یکی از صفات خداوند متعال عادل بودن در قضاوت است، برای اعمالی که توسط  مخلوقات که به عقل و فهم انجام  می گیرد می باشد، پس نیاز به مکافات عمل وجود دارد، و برای اینکه در جامعه ی انسانی آدمها با یکدیگر  در سازش باشند نیاز به آن ضروری تر است.

انعام و پاداش به آدمها، در کارهای خوب باعث می شود انسانها به انجام آن مداومت ورزند؛ و برای اینکه همیشه مورد توجه خداوند متعال و یا هم نوعان خود باشند به طرف آن اعمال می روند.

و دریافت کیفر به اعمال بد و زشت از طرف خداوند متعال یا از سوی هم نوعان خود باعث دوری انسان از انجام به اعمالی که در دین و جامعه به زشتی نام می برند و یا از سری گناهانی است که از طرف خدا و انبیاء الهی دوری از آنها شروری می باشد.

منابع و مآخذ

۱- سوره شوری آیه ۳۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.