جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

نصیحت شیطان به انبیاء الهی چه بود؟

نصیحت شیطان رجیم با انبیاء و اولیای الهی در زمانها و مکانهای مختلف اتفاق افتاده است که از طرف انسانهای با هوش قابل تعمل است ، و اندیشیدن به آنها را در پی دارد، موعظه و پندی که از طرف دشمن قسم خورده انسان مطرح بشود واقعاً هم می تواند مهم باشد ، و اندیشیدن به آنها و عمل نمودن به گزیدهای آنها می تواند زندگی انسانها را دگرگون سازد. صاحب غررالحکم به روایت از امام علی علیه السلام آورده است که حضرت فرمودند: لا واعِظَ أبلَغُ مِن النُّصحِ ؛ هیچ واعـظـى مـؤثرتر از نصیحت نیست ؛
چون شیطان همیشه در کار بیرون بردن انسانها از صراط مستقیم الهی به صراط غیر الهی و کفر مشغول است ، انتظار نصیحت عالمانه از آن ملعون کمی دور از انتظار است ، چنان که در خصال آمده است که حضرت صادق علیه السلام فرمود: اَلنَّصیحَهُ مِنَ الحاسِدِ مُحالٌ؛ نصیحت و خیرخواهى از حسود محال است. ولکن در بعضی از اوقات پند و اندرز عالمانه از آن ملعون صادر شده است که قابل تعمل هستند. بنابر این ما در این نوشته به تعدادی از آنها اشاره می کنیم ، که باشد اول خود بنده عامر به آنها باشم ، و شما عزیزان و خوانندگان جامع العلوم هم در آنها اندیشه نمایید.

نصیحت شیطان به انبیاء الهی چه بود؟

نصیحت شیطان به حضرت نوح علیه السلام: جابر از حضرت امام باقر علیه السلام روایت می کند که حضرت فرمود: چون نوح نزد پروردگارش قوم خویش را نفرین کرد ابلیس ملعون نزد آن حضرت آمد و عرضکرد اى نوح تو حق یک نعمتى بر من دارى که میخواهم بتو پاداش دهم نوح فرمود بخدا بر من ناگوار است که بر تو حق نعمتى داشته باشم،چیست آن نعمت‌؟عرضکرد بلى نفرین کردى خدا قومت را غرق کرد دیگر هیچ کس نماند که من بگمراه کردن او رنج برم پس من راحتم تا مردم دیگرى بوجود آیند و آنها را گمراه کنم نوح فرمود چه میخواهى مرا پاداش بدهى‌؟عرضکرد مرا در سه جا بیاد آور که در این سه ببنده نزدیکترم،هر وقت غضب کردى مرا بیاد آور،هر وقت خواستى میان دو نفر حکم کنى مرا بیاد آور،هر وقت با زن بیگانه خلوت کردى و با شما هیچ کس نیست مرا بیاد آور.(۱)
نصیحت شیطان به حضرت موسی علیه السلام: از پیامبر اسلام صلی‌ الله ‌علیه و آله ‌و سلم نقل شده که فرمودند: حضرت موسی علیه‌السلام نشسته بود که شیطان بر او وارد شد؛ در حالی که عرق‌چین بلند رنگارنگ بر سرش بود، وقتی که نزدیک موسی رسید، عرق‌چین را کنار گذاشت. حضرت موسی بر او توجه نمود و سلام کرد؛ سپس پرسید تو چه کسی هستی؟ جواب داد من ابلیس هستم. حضرت فرمود: خدا تو را به ما نزدیک نکند، برای چه آمدی؟ گفت: آمدم تا بر تو سلام کنم؛ چون که نزد خدا مکان و منزلتی داری، موسی پرسید: این عرق ‌چین چیست؟ در پاسخ گفت: تا این‌که قلب‌های سلیم انسان‌ها را به سوی خود جلب کنم. موسی گفت: آگاهم کن به گناهی که وقتی کسی انجام دهد، بر او غلبه پیدا می‌کنی، گفت: زمانی که خودش را برتر ببیند و عملش را زیاد بداند و گناهش در نظرش کوچک جلوه کند؛ سپس شیطان به موسی گفت: تو را به سه خصلت سفارش می‌کنم: (اول) هیچ‌وقت با زن نامحرم خلوت مکن و زن هم با تو خلوت نکند؛ زیرا هیچ مردی با زنی و زنی با مردی خلوت نمی‌کند، مگر این‌که خود من همراه آنان هستم نه یاران من؛ (دوم) از عهد و پیمان بستن با خدا بپرهیز؛ چون که هیچ کسی با خدا عهد و پیمان نمی‌بندد، مگر این‌که من بین او و وفا کردن به عهد مانع ایجاد کنم و (سوم) زمانی که تصمیم گرفتی صدقه‌ای دهی، سریع انجام بده؛ زیرا همین که شخصی اراده کرده صدقه دهد، خودم مانع می‌شوم نه یاران من.(۲)
نصیحت شیطان به حضرت عیسی مسیح علیه السلام: روزی عیسی (ع) بر فراز کوهی به نام اریحا بود، که با شیطان مواجه شد. شیطان گفت؛ همان گونه که بیماران را شفا می دهی، مردگان را زنده کن و یا خود را از بالای این کوه پایین بیانداز. عیسی فرمود؛ در شفای بیماران و زنده شدن مردگان من از خداوند اذن داشتم. اما در این مورد خاص اجازه چنین کاری ندارم.
بنده هیچ گاه در چنین مواردی خدایش را نمی آزماید. آن گاه شیطان از عیسی پرسید: آیا خدای تو قادر است دنیا را داخل یک تخم مرغ جای بدهد؟ عیسی پاسخ داد؛ پروردگار من از هیچ کاری عاجز نیست، اما چیزی که تو می خواهی عاقلانه نیست.(۳)

  • منابع
  1.  الخصال / ترجمه کمره ای ; ج ۱ ص ۱۴۶
  2. امالی شیخ مفید ص ۱۵۷
  3.  تاریخ انبیاء / سید مرتضی موسوی

همچنین بخوانید »

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.