جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

نقش مردان در مدیریت خانواده

نقش مرد در مدیریت خانواده در بیان حضرت امام صادق علیه السلام چنین است، که حضرت فرمودند: إنَّ المَرءَ یَحتاجُ فی مَنزِلِهِ وعیالِهِ إلی ثَلاثِ خِصالٍ یَتَکلَّفُها و إن لَم یَکن فی طَبعِهِ ذلِک:مُعاشَرَهٍ جَمیلَهٍ  و سَعَهٍ بِتَقدیرٍ و غَیرَهٍ بِتَحَصُّنٍ.(۱) « مرد برای اداره منزل و خانواده خود به سه خصلت نیاز دارد که حتی اگر در طبیعت او نباشد، (باید خود را به آنها وا دارد)، آن خصلت ها عبارتند از: خوش رفتاری ، گشاده دستی سنجیده ، و غیرت برای حفظ از آنها . خانواده محلی است برای استراحت و آرامش و در کنار یکدیگر بودن با اعضاء خانواده که تشکیل شده اند با نام جامعهء کوچک و با فرهنگ و آداب مختصری که در موقع جمع شدن و کسترش آن جامعه ای را تشکیل خواهند داد.

نقش مرد از نظر اسلام ، یعنی مرد به عنوان ستون خانواده شناخته می شود و این خود به خود وظائف و مسئولیت مرد را چند برابر می کند درست است که همه اعضای خانواده باید در بدست آوردن رزق و روزی خانواده تلاش داشته باشند اما باز هم مسئولیتی از دوش مرد کم نمی شود. مرد با آنکه در تهیه نیازهای مالی خانواده مسئولیت زیادی را در دوش خود دارد، ولی نباید از مسئولیتهای دیگرش به آسانی رد شود.

خوش رفتاری با خانواده

مرد خوب و با لیاقت مردی است که مشکلات جامعه را به داخل خانواده خود منتقل نکند، کارها و مشکلات بیرون از منزل وقتی به داخل منزل  انتقال یابد، آنوقت است که خانواده به جای آرامشگاه و استراحت گاه، به کارگاه مشکلات مبدل هواهد شد، و مرد خستگی ها و بگو مگو های جامعه را در منزل و برای خانواده خواهد آورد.امام صادق علیه السلام در  دو بخش اول حدیث اشاره به همین مطالب را دارد.

یعنی اینکه مرد بیرون از خانه هر چند با سختی ها و خستگی ها روبرو باشد نباید آنها را در خانواده خالی کند، و به اهل خانواده سخت بگیرد! یا خدا ناکرده آنچه به عنوان روزی به خانواده خود می بخشد با منت  گذاشتن، یا با بد  رفتاری باشد، خستگی های روز مره جامعه نباید در ایفاء نقش اصلی به عنوان پدر و سرپرست خانواده تأثیر گذار باشد.

غیرت در خانواده

امام علیه السلام در بخش دیگر حدیث می فرماید: وقتی مرد خانواده مشغول به کسب و کار در بیرون از منزل می باشد نباید،به حفظ از آبروی خانواده خود بی توجه باشد.

مهم است که بدانیم شکل پوشش هر عضوی از خانواده در شناخت دیگر اعضای خانواده مورد توجه می باشد. بنابراین خیلی مهم است که مادر خانواده چگونه لباس می پوشد و در موقع بیرون رفتن از منزل و در جامعۀ چگونه ظاهر می شود؟ یا دختر و پسر خانواده در بیرون از منزل چه لباسی را می پوشند، یا به کجا ها میروند؟ و با چه کسانی دوست می شوند و با چه کسانی می گردند.

مرد با غیرت و با آبرو مردی است که همزمان با کار و کوشش خود خانواده خود را آنچنان مدیریت نماید که اخلاق خوب و انسانی در داخل خانواده خود  حاکم نماید. و البته استفاده متناسب از واژه غیرت نیز خود هنر است، که یک مرد و زن باید چگونه استفاده کردن از آن را به خوبی یاد گرفته باشد.و گر نه استفاده نا مناسب از واژه به نام غیرت ممکن است عواقب بدی را برایمان داشته باشد.

اگر بخواهیم برای غیرت مثالی هم بزنیم باید بگویم که غیرت در خانواده و جامعه مثل نمک در غذا می ماند همان گونه که نبود نمک در غذا طعم غذا را مشخص نمی کند و یا زیاد بودن آن طعم غذا را از بین می برد،غیرت هم در وجود انسان به مثال نمک است که نباید در استفاده آن افراط و تفریط شود.

منابع

  1. میزان الحکمه حقوق زن ،به نقل از تحف العقول
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.