جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

ورزش زورخانه ای همراه با آداب و اخلاق پهلوانی است!

ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزو فعالیت‌های اصلی روز مره ایرانیان در دوران باستان بوده‌ است. مردم جامعه آن زمان ارزش خاصی برای ورزشکارانی که از قدرت بدنی و شجاعت روحی و جوانمردی بر خوردار بودند می گذاشتند. با مطالعه در تاریخ، معلوم می شود که زورخانه در حدود هفتصد سال پیش (قرن ۷ خورشیدی) به وسیله محمود معروف به پوریای ولی که ظاهراً از مردم آذربایجان بوده و گویا در سال ۷۷۲ ه‍جری قمری در خوی در گذشته است پایه گزاری شده باشد.

البته ممکن است ورزش پهلوانی یا زورخانه ای مدتها قبل از پوریای ولی بوده باشد اما در زمان و دوران آن پهلوان به اوج خود رسیده باشد، و این را به سادگی از داستانها و حکایتهای که از مردمان قبل از وی نقل شده است را می توان فهمید، با این حال بر پایه رفتار و منش تاریخی و اسطوره‌های ایران زورخانه می‌تواند دست کم در ایران تاریخی بسیار کهن‌تری داشته باشد.

جایگاه زورخانه پس از اسلام در زنده ‌کردن فرهنگ و آیین افتادگی و برادری که از عهد باستان در ایران رواج داشته ‌بود، اهمیت ویژه دارد. در دانشنامه بروک‌ هاوس چنین آمده: در مقطع زمانی خاصی در بیش از ۱۲۰۰سال پیش که صلح نسبی بر ایران حکم فرما بود، جنگجویان ایرانی ابزار نبرد از جمله گرز،کمان و سپر را جهت آماده ‌سازی بدن برای آینده، تبدیل به ابزار ورزشی نموده،و به ورزش با آنان پرداختند.

آداب ورزش زورخانه‌ای

ورزش زورخانه‌ای آداب و سنتی خاص دارد. آداب و سننی که با پیروی از پهلوانان و دلاوران افسانه‌ای دوره باستانی و تاسی از پیشوای نخستین شیعیان و جوانمردان، امام علی بن ابی طالب علیه السلام، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزش کاران برمی‌انگیزد یا نیرو می‌بخشد. این ویژگی‌های نیکو در قالب شعرها و داستان‌هایی به صورت آهنگین و به همراهی «ضرب زورخانه» که مهم‌ترین ساز این نوع موسیقی است، برای برانگیختن ورزشکاران در هنگام ورزش از سوی «مرشد» خوانده می‌شود. ورزش کاران هماهنگ با موسیقی و نوای مرشد، جست و خیر می‌کنند و حرکات زیبای گروهی یا فردی به نمایش می‌گذارند.

ورزش باستانی در بین ورزشکاران به احترام و ادب معروف است و با اصول زیادی همراه است. به ‌طور مثال تمامی حرکات با اجازه از سادات و پیش کسوتان زورخانه که به رخصت گرفتن معروف هست انجام می‌شود. شعار ورزش باستانی پرورش روح و جسم است به ‌طوری ‌که شیعیان معتقدند که زورخانه مسجد دوم شیعیان است؛

متاسفانه امروز در نسل جدید ورزشکاران این آداب و رسوم کم‌ رنگ شده یا در حال از بین رفتن‌ است و نشان از مذهب و جوانمردی در این ورزش کمتر دیده می‌شود. یکی دیگر از اصلی‌ترین آداب زورخانه این است که ورزشکاران باید مواردی را از قبیل فروتنی و از خود گذشتگی، مروت، مردانگی، سفره داری، پاکیزگی، کمک به فقرا و تنگدستان و دیگر صفات شامل پهلوانی را رعایت کنند.

اخلاق در ورزش زورخانه

ورزش زورخانه ای : در فضای معنوی زورخانه ، پهلوانی و اخلاق نیک انسانی لازم و ملزوم یک دیگرند ، و آن کسانی که دارای صفات برجسته پهلوانی و مکارم الاخلاق عالیه انسانی  و صفات برجسته تری باشند پهلوان تر می باشند. از قدیم پهلوانان یار و یاور انسانهای مظلوم و فقیر بودند و به هر وسیله ممکن در رفع مشکلات زندگی  روز مره آنها تلاش می کردند ، حتی گاهی اوقات مردم پهلوانان بزرگ را با علما همتراز و در یک ردیف می دانستند! این از آن جهت بود که مردم  ظعیف و ناتوان، پهلوانان با غیرت و جوانمردانه  را در کنار خود احساس می کردند.

حرف آخر

حرف آخر در رابطه با ورزش زورخانه ای این است که همیشه پهلوان باشیم و پهلوانانه زندگی کنیم یار و مددکار مظلومان دیار خود و دیگر جهان باشیم، و دشمن سرسخت مردمان ظالم باشیم و از گفتن حرف حق نترسیم و قدمهای بیشتر در راه و مسیر انسانیت بر داریم انشاالله.

مقاله مرتبط » تعریف ورزش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.