جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

وَ بِالْولِدَیْنِ إِحْسَناً

وَ بِالْولِدَیْنِ إِحْسَناً :احترام و نیکی کردن به پدر و مادر سفارش خدای متعال است: وَ وَصَّیْنَاالْإِنْسانَ بِوالِدَیْهِ إِحْساناً حَمَلَتْهُ أُمُّهُ کُرْهاً وَ وَضَعَتْهُ کُرْهاً وَ حَمْلُهُ وَ فِصالُهُ ثَلاثُونَ شَهْراً حَتَّى إِذا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَ بَلَغَ أَرْبَعینَ سَنَهً قالَ رَبِّ  أَوْزِ عْنی‏ أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتی‏ أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَ عَلى‏ والِدَیَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صالِحاً تَرْضاهُ وَ أَصْلِحْ لی فی‏ ذُرِّیَّتی‏ إِنِّی تُبْتُ إِلَیْکَ وَ إِنِّی مِنَ الْمُسْلِمینَ (۱)

و ما انسان را به احسان درحق پدر و مادر خود سفارش کردیم کردیم،که مادر با رنج و زحمت بار حمل او کشید و باز با درد و مشقّت وضع حمل نمود و سى ماه تمام مدت حمل و شیر خوارى او بود تا وقتى که طفل بحد رشد رسید و آدمى چهل ساله گشت (و عقل و کمال یافت آنگاه سزد که)عرض کند: بار خدایا، مرا بر نعمتى که به من و پدر و مادر من عطا فرمودی شکر بیاموز و به کار شایسته ‏اى که رضا و خشنودى تو در آن است موفق دار و فرزندان مرا صالح گردان، من به درگاه تو باز آمدم و از تسلیمان فرمان توشدم.
وَ قَضى‏ رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ  إِیَّاهُ وَ بِالْولِدَیْنِ إِحْسَناً  إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُما أَوْکِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَلا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کَریماً ؛(۲):و خدای تو حکم فرموده که جز او را نپرستید و درباره پدر و مادر نیکویى کنید و چنان که یکی از آنها یا هردو در نزد تو پیر و سالخورده شوند(که موجب رنج و زحمت تو باشند) زنهار کلمه ‏اى که رنجیده خاطر شوند مگو و بر آنها بانگ مزن و آنها را از از خود مران وبا ایشان به اکرام و احترام سخن‏گو.
وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَهِ وَ قُلْ رَبِّ ارْحَمْهُما کَما رَبَّیانی ‏صَغیراً ؛(۳): و همیشه پرو بال تواضع و تکریم را با کمال مهربانى نزد شان بگستران و بگو: پروردگارا،چنان که پدر و مادر، مرا از کودکى(به مهربانى)به پروردند تو درحق آنها رحمت و مهربانى فرما.
آیه قرآنی درباره بحث ما بیشتر از آنست که ما آورده ایم،مثلا آیه های ۸۳سوره بقره، آیه۳۶سوره نسا،آیه۱۵۱سوره انعام، در آین مورد می باشند،که ما بعنوان تبرک و نمونه این سه آیه را آورده ایم.

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله وصلم فرمود:« بعد از نماز اوّل وقت،کاری بهتر از احترام به والدین نیست»(۴)

حضرت امام رضا علیه السّلام، از پدرش از جدش امام صادق علیه السّلام حدیث کرده اند که فرموده اند: اگر خداوند برای جلوگیری از رنجش و آزار پدر و مادر کلمه ای را کوتاه تر از ( اُف ) میدانست آن را در قرآن شریف می آورد.(۵)
خداوند به موسى نبی علیه السلام وحى نمود: همانا کسى که به پدر و مادر نیکى کند و مرا رها کند, اسم وى را نیکوکار بنویسم و کسى که مرا نیکى کند و پدر و مادرش را واگذارد, وى را عاق نویسم.(۶)
قَالَ أَبُوعَبْدِ اللَّهِ ع‏ و إِنْ أَحْبَبْتَ أَنْ یَزِیدَ اللَّهُ فِی عُمُرِکَ فَسُرَّ أَبَوَیْکَ‏ ؛(۷): امام صادق علیه السلام فرمود: اگر دوست دارى که خداوند عمرت را زیاد کند، پدر و مادرت را شاد کن.
عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: بَرُّوا آبَاءَکُمْ یَبَرَّکُمْ أَبْنَاؤُکُمْ وَ عِفُّوا عَنْ‏ نِسَاءِ النَّاسِ‏ تَعِفَ‏ نِسَاؤُکُمْ‏ ؛(۸): امام صادق علیه السلام فرمود: به پدر و مادر خود نیکى کنید تا فرزندانتان به شما نیکى کنند و به زنان مردم عفّت ورزید تا زنانتان عفّت ورزند یعنی به پدر و مادر خود نیکی کنید با رفتار و عمل واقعی خودتان رضایت والدین خود را جلب کنید تا فرزندانتان عمل نیکی کردن را از کودکی یاد بگیرند تا در بزرگسالی چون آئینه عمل خودتان را به خودتان پس بدهند،از قدیم گفته اند که:

ازمکافات عمل غافل مشو              گندم ازگندم بروید جوزجو

وَ بِالْولِدَیْنِ إِحْسَناً یعنی اگر با پدر و مادرت بد کردی، فرزند را نسبت به خود ظالم به بار آوردی، و اگر با پدر و مادرت خوب و مهربانانه تا کردی،فرزند را نسبت به خود و جامعه یک انسان خوب و مهربان به بار آوردی، و این راهم شنیده ایم که از قدیم می گفتند روزی پدر پدری را در زمبیل گذاشته با همراهی پسرش که پسربچه بیش نبود، به گوهی برد و پدر را بر سر گوه گذاشت و دست پسر برگرفت تا برگردد. پسرگ به پدر گفت! پدرم حالا که پدرت را بر گوهی گذاشتی و برمی گردیم، زمبیل را هم باخود بردار! پدر پرسید. پسر جانم من که پدر را در زمبیل نگه میداشتم، و حالا که پدر نیست زمبیل بچه کار آید؟ پسر گفت : پدر جانم می خواهم زمبیل را نگهدارم روزی که تو هم پدر بزرگم پیر شدی در همین زمبیل تو را به همین جا بیاورم . پدر از حرف پسر به خود آمد، و پدر را درهمان زمبیل به خانه آورد، و نگهداری کرد تا به عجل خود و در وقت معین الهی درگذشت، و به روش معمول دفن و کفن نمود.

منابع و مآخذ

۱- سوره احقاف آیه ۱۵
۲-سوره اسرا آیه۲۳
۳- سوره اسرا،آیه ۲۳و،ترجمه الهی قمشه ای
۴- تفسیر نورج۷‏
۵- مجمع البیان،ج۶
۶- معراج السعاده

۷.۸-بحارالانوارجلدهای،۷۱،۷۲

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.