جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

پیدایش جهان

پیدایش جهان از شگفتیهای خلقت بوده و قدرت پروردگار خالق هستی را بی چون و چرا به رخ آدمیان می کشاند و به تنهایی دلیل یکتا پرستان بر یکتایی خالق تمام هستی جهان می باشد. در خصوص پیدایش جهان و چگونه به وجود آمدن زمین و آسمانها وخلقت انسانها و تمامی موجوداتی که در زمین و کره های بیشمارجهان هستی وجود دارند، در اعتقاد و باور ادیان گذشته چون یهودیان ، مصیحیان و مسلمانان بطور خلاصه و اشاره ای چیزهایی آمده است.

قرآن کریم به طور ی که مردم با پیدایش جهان ، آسمانها ، زمین ، سیاره ها ، و خلقت انسان آشنا و آگاهی پیدا کنند آیه هایی را به طور اختصار و با روشنی تمام بیان فرموده است و ما در اینجا به عنوان نمونه به چند آیه قرآن مجید اشاره می کنیم.

آیاتی که به پیدایش جهان اشاره دارند

پیدایش جهان در سوره فصلت، آیه های ۱۱.۱۲ :

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَهِیَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعًا أَوْ کَرْهًا قَالَتَا أَتَیْنَا طَائِعِینَ ؛ و آن گاه به خلقت آسمانها توجه کامل فرمود که آسمانها دودی بود، پس (به امر نافذ تکوینی) به آسمان و زمین فرمود که همه (به سوی خدا و اطاعت فرمان حق) به شوق و رغبت یا به جبر و کراهت بشتابید. آنها عرضه داشتند: ما با کمال شوق و میل می‌شتابیم. (۱۱)

فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِی یَوْمَیْنِ وَأَوْحَى فِی کُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَیَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَحِفْظًا ذَلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ ؛ آن گاه نظم هفت آسمان را در دو روز استوار فرمود و در هر آسمانی (نظم) امرش را وحی فرمود، و آسمان (محسوس) دنیا را به چراغهای رخشنده (مهر و ماه و انجم) زیب و زیور دادیم و آن را (از ورود شیاطین) حفظ کردیم. این (نظام آسمان و زمین) تقدیر خدای مقتدر داناست. (۱۲)

پیدایش جهان در سوره انبیاء ، آیه های ۳۰.۳۱.۳۲.۳۳ :

أَوَلَمْ یَرَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ کَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ أَفَلَا یُؤْمِنُونَ ؛ آیا کافران ندیدند که آسمانها و زمین بسته بود ما آنها را بشکافتیم و از آب هر چیز زنده‌ای را آفریدیم؟ پس چرا باز (مردم طبیعت و ماده‌پرست) به خدا ایمان نمی‌آورند؟ (۳۰)

وَجَعَلْنَا فِی الْأَرْضِ رَوَاسِیَ أَنْ تَمِیدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِیهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ یَهْتَدُونَ ؛ و در روی زمین کوههای استوار قرار دادیم تا خلق را از اضطراب زمین حفظ کند، و نیز راهها در کوه و جاده‌های پهناور در زمین برای هدایت و راهیابی مردم مقرر فرمودیم. (۳۱)

وَجَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفًا مَحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آیَاتِهَا مُعْرِضُونَ ؛ و آسمان را سقفی محفوظ و طاقی محکم آفریدیم، و این کافران از مشاهده آیات آن اعراض می‌کنند. (۳۲)

وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ کُلٌّ فِی فَلَکٍ یَسْبَحُونَ ؛ و اوست خدایی که شب و روز و خورشید و ماه را بیافرید که هر یک در مدار معینی سیر می‌کنند. (۳۳)

طبق آخرین نظریه دانشمندان ، پیدایش جهان با یک انفجار بزرگ در پانزده میلیارد سال قبل شروع می شود. در آن هنگام چگالی جهان بی نهایت بوده و فاصله میان کهکشانهای صفر بوده است.پس از این انفجار اولیه ماده تشکیل دهنده جهان شروع به انبساط کرده است و این انبساط همچنان ادامه دارد.

کهکشانی که منظومه شمسی در آن واقع شده است راه شیری نامیده می شود. این کهکشان جزئی از بیست کهکشان می باشد که خوشه محلی نام دارد. مجموعه چندین خوشه کهکشانها را ابرخوشه می نامند. و خوشه محلی ما جزئی از ابرخوشه سنبله محسوب می شود. شعاع تقریبی خوشه محلی تقریباً پنج میلیون سال نوری و شعاع ابر خوشه سنبله ده ها میلیون سال نوری است.

دانشمندان طول جهان را در حدود بیست میلیارد سال نوری می دانند. منظومه شمسسی که در کهکشان راه شیری قرار گرفته است شامل خورشید، نه سیاره و اقمار این سیارات و صدها هزار سیارک( سیاره کوچک) و ستارگان دنباله دار می باشد که همگی این اجرام سماوی به دور خورشید می گردند. مدار گردش این سیارات به درجات مختلف بیضی شکل است.گردش سیارات به دور خورشید را حرکت انتقالی می گویند و گردش آنان به دور خود را حرکت وضعی نامند.

حرکت انتقالی زمین ۳۶۵ روز و ۶ ساعت و ۸ دقیقه و ۳۸ ثانیھ طول می کشد. فاصله خورشید از زمین ۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱۵کیلومتر می باشد. حرارت سطحی خورشید ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ درجه سانتیگراد و دمای درونی آن ۱۵.۰۰۰.۰۰۰درجه سانتیگراد می باشد. نور خورشید در نتیجه تبدیل اتم های ئیدروژن به هلیوم بوجود می آید.

نه سیاره منظومه شمسی به ترتیب نزدیکی به خورشید عبارتند از:

۱-عطارد : کوچکترین سیاره منظومه شمسی می باشد. این سیاره هر ۸۸ روز یکبار به دور خورشید و هر ۸۸ روز یکبار به دورخود می گردد.

۲-زهره (ناهید): تقریباً به اندازه کره زمین می باشد. این سیاره هر ۲۲۵روز یکبار به دور خورشید و هر ۴۳۲ روز یکبار به دورخود می گردد.

۳-زمین : از لحاز بزرگی پنجمین سیاره منظومه شمسی می باشد. فاصله متوسط زمین از خورشید ۱۴۹.۵۰۰.۰۰۰ کیلومتر است. زمین کره کامل نیست بلکه در قطبین فرو رفتگی و در استوا بر آمدگی دارد. داری ۱ قمر می باشد.

۴-مریخ : مریخ تقریباً نصف کره زمین می باشد. این سیاره هر ۶۸۷ روز یکبار به دور خورشید و هر ۴۲ ساعت و ۳۷ دقیقه یکبار بدور خود می گردد. داری ۲ قمر می باشد.

۵-مشتری (برجیس): سیاره منظومه شمسی است. هر دوازده سال یکبار بدور خورشید و هر ۹ ساعت و ۱۵ دقیقه یکبار بدور خود می چرخد. دارای ۱۶قمر می باشد.

۶-زحل (کیوان): از نظر حجم دومین سیاره منظومه شمسی است. هر ۲۹ سال و ۶ ماه یکبار بدور خورشید و هر ۱۰ ساعت و ۱۵دقیقه یکبار بدور خود می گردد. دارای ۹ قمر می باشد.

۷-اورانوس : از نظر حجم چهارمین سیاره منظومه شمسی است. هر ۸۴ سال و ۷ روز یکبار بدور خورشید و هر ۱۰ ساعت و ۴۸دقیقه یکبار بدور خود می چرخد. دارای ۵ قمر است.

۸-نپتون : از نظر حجم سومین سیاره منظومه شمسی است. در ۱۶۴ سال و ۳۲۸ روز یکبار بدور خورشید و هر ۱۵ ساعت و نیم یکبار بدور خود می چرخد. دارای ۲ قمر است.

۹-پلوتون ( پلوتو):دورترین سیاره منظومه شمسی از خورشید می باشد. هر ۲۴۸ سال و ۵۴ روز یکبار بدور خورشید می گردد.

 • منابع و مآخذ »
 • قرآن کریم : ترجمه الهی قمشه ای کتاب
 • اطلاعات عمومی سخن، ترجمه و تألیف ، سعید درودی

همچنین بخوانید «

2 نظرات
 1. xt_blog می نویسد

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I
  had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any points for novice blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

  1. جمشید آذرمی آذر می نویسد

   با تشکر از دیدگاه و اظهار نظر جنابعالی در رابطه با مطالب سایت جامع العلوم. وبلاگ نویسی و انتشار آن به وسیله اینترنت یک سری اصول و ویژگیهای خاص خود را دارد که باید با ظرافت و دقت تمام انجام گیرد. مهمترین آنها SEO یا بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر است، و دیگر اخلاق در نویسندگی است، و دیگر اشاره به منابع موثق و درست است که می تواند اعتماد کاربران را جلب نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.