جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

چرا انسان کار و تلاش میکند؟

چرا انسان کار و تلاش میکند؟ : در پاسخ به این سوال باید گفت که : اولاً کار و تلاش هم عقلاً واجب است و هم نقلاً ، و اما عقلاً به این سبب واجب است که انسان برای اینکه بتواند در جامعه ای  که زندگی می کند به حیات خود ادامه دهد ، بدون کار و تلاش نمی تواند در این مسیر موفق و پیروز باشد. و اصلاً زندگی بدون کار و تلاش امکان پذیر نیست.

و اما دلیل نقل بر وجوب کار و تلاش از حد تواتر هم فراتر رفته است . که خداوند متعال در آیه ۱۰سوره جمعه می فرماید: در زمین پراکنده شوید و رزق خدا را طلب کنید ، یا در سوره ملک آیه ۱۵ میفرماید: اوست که زمین را رام شما گردانید ، پس بر روی آن سیر کنید و رزق خدا بخورید. و در حدیثی از حضرت رسول اکرم (ص) است که حضرت فرمودند : اَلْعِبادَهُ عَشَرَهَاَجْزاءٍ تِسْعَـهٌ مِنْها فی طَلَبِ الْحَلالِ ؛(۱) عبادت ده جزء است که نه جزء آن در کار و تلاش برای به دست آوردن روزی حلال است.

کار انسان را از سه بلا نجات میدهد.

چرا انسان کار و تلاش نکند که به بیماری چون بیکاری مبتلا گردد که آنوقت افسردگی ، فسق و احتیاج این سه زائیده بیکاری ، و آفتی هستند برای بشریت ، جهت مبارزه با این سه عامل خانمان سوز و برای اینکه از خیلی آفتها در امان باشی همیشه و در هرجا که هستی بکاری که تو را از راه خدا دور نکند و به طرف رزق حرام هم هدایت نکند مشغول باش، اشتغال به هرکاری غیر از معصیت بهتر از تنبلی و بیکاری است.

  • کار و تلاش ، روزها را کوتاه و عمر را دراز میکند.
  • کار و تلاش ، کار انسان را از سه بلا نجات میدهد: افسردگی ، فسق و احتیاج.
  • کار و تلاش ، زندگی انسان را رونق می بخشد و به آینده امیدوار می کند.
  • کار و تلاش ، پشتیبان و سرمایۀ جاویدان برای زندگی یک مرد هستند.
  • کار و تلاش ، موجب از بین رفتن غصه ها و افسردگیها از زندگی و از جامعه ای بشریت می باشند.
  • کار و تلاش ، بهترین نوع جزء عبادت نامیده می شود.
  • کار و تلاش ، عامل : عزت ، شرافت ، آبرو و کرامت یک انسان است.

مصدر و عامل تمام مفاسد اجتماعی در جامعه بیکاری است ، و هر حکومت و دولتی که بخواهد این عیب و بلا را از جامعه رفع کند باید به قدر امکان برای مردم و جوانان ایجاد شغل نماید و مردم را وادار به کار و تلاش وا دارد. که اگر چنین نباشد مردم آن جامعه تنبل بار آمده و آنوقت است که فساد و بی بند باری آن جامعه را در خواهد نوردید.

حضرت امام علی علیه السلام در حدیث فرموده است :زمانی که هر چیزی را زناشوئی بستند ، تنبلی و سستی را باهم دیگر عقد ازدواج بستند از آن دو جفت ، فقر و بی چیزی زائیده شد، یعنی نتیجه تنبلی و سستی فقر و احتیاج است. و فرمود از تنبلی برحذر باشید که تنبل حق خدا را ادا نمیکند.

و در بعضی از اخبار وارد است که خدا فرد بیکار را دوست ندارد. و در بعضی از احادیث نیز وارد است که خداوند متعال دعای چند نفر را مستجاب نمیگرداند. از آنجمله کسی است که در خانه اش بنشیند و پی کاری نرود و از خدا روزی بطلبد. آورده اند که ، حضرت عیسی (ع) از مردی پرسید بچه کار مشغولی؟ آنشخص گفت عبادت خدا میکنم ، حضرت پرسید خرج تو را کدام شخصی کفالت می کند؟ مرد گفت برادرم، حضرت فرمود : عبادت برادرت از تو زیادتر است.

کار ، جوهر آدمی است ، با کار کردن و تلاش ظرفیت و استعدادهای آدمی شکوفا می شود ، و در بیکاری استعدادهای انسانهای تنبل و بیکار از بین رفته و روحیه ای خود را از دست می دهند، به افسردگی و بیحالی گرفتار می شوند. در آن حال است که آبرو ، کرامت ، شرافت و عزت انسانی در خطر بزرگ قرار دارد، پس چرا انسان به وسیله کار و یاد گرفتن حرفه جلو این همه ضرر و زیان را نگیرد.

چرا کار، تلاش و حرفه

چرا کار و حرفه مهم است؟ برای اینکه اگر کار ، تلاش و حرفه در یک انسان جمع شوند، آن زمان است که جوهره وجودی انسان موجودیت می یابد ، شادی می آورد ، از زندگی و خانواده انسانها محافظت و مراقبت می کند ، باعث نیرومندی ایمان و اعتقادات انسان می شود. اعضای خانواده را به یکدیگر مهربان ، محبت و یکدلی را در خانواده و در میان زن و شوهر استمرار می بخشد.

کار و تلاش باعث می شود : امید ، اشتیاق ، شور و شوق زندگی در جامعه و در خانواده ها به وجود آید. و باعث شادی و شروع زندگی با شور و نشاط و درخشیدن انسانها در جامعه باشد ، و این همان شور درونی انسانهاست که به وسیله کار و تلاش به خروش در می آید.

چرا و به چه جهت موضوع کار این همه مهم است؟ آیا اسلام برای این امر مهم اشاره کرده است؟

بلی کار و کوشش از نظر اسلام مهم است وقتی که می گوییم دین اسلام آخرین و تکمیل تر ین دین است، پس چرا به این موضوع مهم که ادامه حیات بشر به آن بستگی دارد اشاره نداشته باشد.

قرآن کریم با بیان آیه : وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا ؛ و محققا ما فرزندان آدم را بسیار گرامی داشتیم و آنها را (بر مرکب) در برّ و بحر سوار کردیم و از هر غذای لذیذ و پاکیزه آنها را روزی دادیم و آنها را بر بسیاری از مخلوقات خود برتری و فضیلت کامل بخشیدیم.(۲)

ارزش و مقام انسانها را معلوم می کند، و از طرفی انسان را با زیستن در آرامش و آسایش در کنار خانواده و در جامعه ای آری از هر گونه اختلاف و فساد دعوت می کند، بنابر این برای اینکه بتوان به چنین هدفی در آفرینش برسیم و روزی حلال برای خانواده فراهم آوریم، آنوقت  است که مهمی موضوع کار و تلاش و داشتن حرفه سالم معلوم می شود.

همان طوری که در اول مقاله اشاره کردیم از دیدگاه قرآن و اسلام کار از ارزش والایی برخوردار می باشد تا جایی که به عنوان راز آفرینش و حکمت وجود مطرح است و جوهره ی وجودی انسان با سعی و تلاش نمایان می گردد؛ و گستره کار از جهت زمان و مکان وسیع می باشد چون خداوند بزرگ با لطف بی انتهایش، آسمان و زمین و نعمت های موجود در آن ها را مسخّر انسان کرده است.

و انسان را مأمور به استفاده از آن ها نموده است چون ابزار فکری و عملی در وجود انسان نهاده است لذا خداوند متعال جهادگران اقتصادی را هم ردیف مجاهدین نظامی معرّفی کرده است و در آیات و روایات به کسب تجارت و کار و تلاش دستور داده شده است و کار بهترین جزء عبادت نامیده می شود و عبادت نیز در قرآن هدف خلقت گفته شده است.

در اسلام عبادت ده جزء است و نه جزء آن در کار و تلاش است و در رفع نیازهای فردی ، خانواده و جامعه از راه حلال می باشد. در روایات متعدد کار و تلاش را عامل عزّت و شرافت و کرامت می دانند لذا باشرف و کریم ترین انسان ها که انبیاء و اوصیاء آن ها باشند از کارگران طول تاریخ بودند و به کارهای مختلف می پرداختند و در کار نباید کم گذاشت که از اصول همه ی انبیاء این است که کار و تولید بایستی صحیح و کامل انجام گیرد؛ و اموری که مانع تلاشند مثل جهل و رکود و کسالت و سستی و خواب بیشتر بایستی اجتناب کرد

منابع و مآخذ

  1. مستدرک الوسائل ج۱۳،
  2. سوره اسراء آیه ۷۰
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.