جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

کار موجب عزت و بزرگی انسان است

کار و تلاش آدمی در جهت کسب رضایت خداوند متعال و گرد آوری رزق و احتیاجات خود و خانواده از بزرگترین و عالیترین مراتب از خصوصیات انسان های مومن به خدا است، که جهت جلوگیری از احتیاجات خود به دیگران و تامین امر معاش خانواده و افراد تحت تکفل خود به عنوان قویترین صلاح از آن استفاده می کنند. این خصلت در بسیاری از گونه های مختلف حیوانات اهلی، وحشی و گیاهان نیز به صورت ذاتی وجود دارد.

پس ای هوشیار همیشه در هر جا که هستی به دنبال سرگرمی و به شغلی مشغول باش، اشتغال به هر کاری غیر از معصیت بهتر از تنبلی و بیکاری است. یکی از بهترین ویژگیهای کار این است که انسان را از مبتلا شدن به سه بلای عظیم جلوگیری می کند، افسردگی، فسق و احتیاج البته که مصدر تمام مفاسد در خانواده ها و جامعه بیکاری است. هر بزرگ خانواده و حکومت دولتی که بخواهد این را در دایره حکومتی خود رفع کند باید بقدر امکان مردم را به پیشه ای حلال و سود آور وا دارد، و در برنامه ریزی های خود زمینه کار کردن را برای آنها مهیا سازد.

بیکاری موجب سستی در روح و تن آدمی شده و او را به سوی تنبلی و بی مسئولیتی در برابر مخارج خانواده و اهل و عیال خود می کشاند و بزرگترین علت فقر و تهی دستی می باشد. حضرت علی علیه السلام می فرماید: زمانی که برای هر چیز را عقد زناشوئی بستند، تنبلی و سستی را به نکاح همدیگر آوردند، آنگاه از آن دو جفت، فقر و بی چیزی زائیده شد. یعنی نتیجه تنبلی و سستی فقر و تهی دستی است.

در احادیث بسیاری وارد شده است که خدا فرد بیکار را دوست نمیدارد. و وارد است که خداوند دعای چند نفر را مستجاب نمیکند، از آن جمله کسی است که در خانه اش بنشیند و در پی کاری نرود و از خدا طلب روزی نماید. آورده اند که روزی حضرت عیسی علیه السلام از مردی پرسید: بچه کار مشغولی؟ گفت: عبادت خدا می کنم. حضرت فرمود پس از کجا خرج مخارج خود در میآوری؟ گفت: خرجم را برادرم می دهد. حضرت فرمود پس عبادت برادرت از تو بیشتر است.

کدام کار موجب عزت آدمی است؟

کاری که بتواند رزق و روزی آدمی را به طریقی که احتیاجات او را رفع نماید و از نظر دین نیز مشغول شدن به آن حرام نباشد، و از نظر عموم مردم نیز کسب درآمد از طریق آن زشت و ناپسند شمرده نشود از بهترین عبادات خدا است و موجب عزت و عظمت انسان نیز می باشد. وظیفه اصلی مرد به عنوان ولی و بزرگ خانواده تامین احتیاجات ضروری زیر دستان خود می باشد، که از اولاترین آنها می توان به زن، فرزند اشاره نمود، که اگر پدر و مادر پیر و سالخورده ای داشته باشد و نتوانند از عهده مخارج خود برآیند تامین ضروریات آنها نیز بر عهده فرزندان می باشد.

تامین معاش خانواده باید از راه های حلال و از مسیر درست صورت بگیرد که نام و موقعیت اجتماعی سرپرست خانواده را به سوی گرفتار شدن در فساد اجتماعی و بدی های جامعه هدایت نکند. تا که خدای نکرده موجب از بین رفتن عزت، وقار و غرور شخص را در پی نداشته باشد. همانا که شخصیت و آبروی مومن در نزد خدا همانند جان و مال او محترم و در امان است.

ممکن است در بعضی از خانواده ها مادر نیز در کنار پدر و یا همه اهل خانواده در کنار یکدیگر در کاری مشغول باشند تا در رفع احتیاجات و نیازهای ضروری خانواده به پدر خانه کمک نمایند که در این صورت از بهترین اعمال الهی را انجام می دهند، که اگر در کارهای کوچکی همانند: گلدوزی، قالی بافی، گلیم بافی یا در صنایع دستی دیگری مشغول باشند. کار و تلاش اینها هر چند ناچیز باشد در پیشگاه خداوند احدیت بزرگ شمرده شده و از اجر عظیمی نیز برخوردار هستند. برای اینکه کارهای کوچک آنها باعث می شود پدر یا سرپرست آنها دست احتیاج به سوی غیر دراز نکند. این امر خدای متعال در آیه ۳۹ سوره نجم چنین است: « وانْ لَیْسَ لِلْإنْسانِ الا ما سَعی »؛ برای انسان بهره ای جز سعی و کوشش او نیست.

با آنکه  کار کردن سخت و دشوار است، بدن انسان را به درد و زحمت می اندازد! اما درآمدی که از طریق آن به دست می آید ارزش و اعتبار انسان را در پیش خانواده و جامعه ای که در آن زندگی می کند افزایش داده و در شکل گیری شخصیت و موقعیت اجتماعی وی نیز موثر است. ابراهام لینکلن یک وکیل، دولت مرد و ریس جمهور ایلات متحده بود که می گفت: می دانم که وقت می گیرد، اما به پسرم بیاموزید، اگر با کار و زحمت یک دلار کسب کند، بهتر از این است که پنج دلار از روی زمین پیدا کند.

فرق نمیکند که کارمند دولت باشی یا در شغل آزاد مشغول شوی یا به دامداری و کشاورزی بپردازی یا در حرفه صنایع دستی باشی، کارگر، دکتر، مهندس و یا زن خانه دار هستی، یا در دامنه های کوهستان و صحراها عشایر هستی، راننده ماشین آلات سبک یا سنگین هستی بدان که هیچ فرقی در محضر خدا نمیکند تا زمانی که در کار و پیشه خود مرز حلال و حرام را مراعات نمائی. و بدان آگاه باش که بهترین کس در نزد خدا پرهیزگار ترین از آنهاست. یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ اتَّقِ اللَّهَ وَلَا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَالْمُنَافِقِینَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیمًا حَکِیمًا؛ ای پیغمبر (گرامی) همیشه خدا ترس و پرهیزکار باش و هرگز تابع رأی کافران و منافقان مباش که همانا خدا دانا و حکیم است.( آیه ۱ سوره احزاب )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.