جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

کریمه اهل بیت علیهم السلام

کریمه اهل بیت علیهم السلام حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، سخن از شرافت بخش قم و طراوت بخش این شهر کویرى است که از زلال فیض این دختر امام همواره خرم و همیشه شاداب است. نهالى که در بوستان امامت بروید و از آب عفاف و نور فضیلت سیراب شود و توان بگیرد و با گذشت زمان خود به شاخه اى پر بار و زیبا از شجره طیبه دودمان رسول تبدیل گردد اگر کریمه اهل بیت نام نگیرد پس چیست ؟
این دختر فرزانه که به فاطمه معصومه مى شناسیمش در اول ماه ذیقعده سال ۱۸۳ هجرى در مدینه منوره دیده به دنیا گشود و در خانه اى که پدرى چون امام کاظم علیه السلام و برادرى چون حضرت رضا علیه السلام در آن مى زیسته بزرگ مى شود، نام مادرش را خیزران یا نجمه دانسته اند که کنیزى است لایق و پاک و چون حضرت رضا را به دنیا مى آورد به طاهره نامیده مى شود.

تولد فاطمه معصومه سلام الله علیها

فاطمه معصومه بعد از در دامان ایمان و پاکى رشد مى کند و در چشمه عفاف و عصمت و علم و حکمت به طهارت روح و جان مى رسد نسب و تبارش نبوى و فاطمى و علوى است عبادت و ادب ، شاخ و برگ روییده بر این سرو پاکدامن است.

ویژگیهاى روحى و خصایص فردى سبب شده که با لقب کریمه اهل بیت در زبان عالمان و فقیهان شیعه یاد شود لقبى که از میان بانوان اهل بیت تنها به او اختصاص یافته است.

لقبهاى دیگرش نیز هر کدام گویاى کمالات والاى اوست از جمله محدثه ، عابده ، مقدامه و معصومه که هم نامها و لقبهایش و هم ارزشها و فضایلش یاد اور مادر والا قدرش عصمت هستى و حبیبه خدا حضرت زهرا علیها السلام است.

کریمه اهل بیت، تنها بعنوان خواهرى که برادرش على ابن موسى الرضا را دوست بدارد و بخاطر نسبت برادر و خواهرى دل در گرو محبت او گذاشته باشد نیست گر چه فاطمه و رضا هر دو از یک پدر و مادرند و از یک پستان پاک شیر خورده و در یک دامن لایق و عفیف بزرگ شده و با نوازش دست و نگاههاى یک پدر و مادر رشد کرده اند لیکن فاطمه معصومه تربیت شده برادرش حضرت رضا است.

دودمان او خانواده یک زندانى است یعنى حضرت موسى ابن جعفر علیه السلام مبغوض دربار هارون الرشید گشته و به امر او باز داشت و زندانى شده است این حبس و زندان سالهاى طول کشید و تا شهادت امام ادامه یافته است خانواده امام به درد هجران پدر مبتلاست ولى چون اسارت پدر به خاطر خدا و دین و حرین است با همه سختیهایش ، براى فرزندان قابل تحمل است چون خدا راضى است .
در اینهمه سال که موسى ابن جعفر علیه السلام در زندانهاى مختلف به سر مى برد امام رضا علیه السلام عهده دار تربیت و متکفل زندگى خواهرش حضرت معصومه و دیگر خواهران است در نبود پدر رسالت رهبرى و مسئولیت رسیدگى به تربیت فرزندان و حل مشکلات خانواده بر دوش اوست حتى رسیدگى به خاندان علوى که امام کاظم سر پرستى یا سر کشى و رسیدگى به آنان را عهده دار بوده در این دوران سخت غم الود بر عهده حضرت رضا است.

مورخین تعداد خانواده هایى را که از طریق امام هفتم موسى ابن جعفر اداره مى شدند و تحت تکفل او بودند تا پانصد خانواده ذکر کرده اند تاثیر تربیتى امام رضا علیه السلام را بر خواهر معصومش حضرت فاطمه نمی توان نادیده گرفت بى جهت نیست که این بانوى جوان در دانش و کمال ، در حدیث و فضل ، در ایمان و ثبات قدم ، در اراده و فداکارى و هجرت پایگاه و جایگاه بلندى یافته و به مرز عصمت رسیده است.

و دلهاى عاشقانه عترت را مجذوب خود ساخته است و عالمانى فرزانه و فقیهانى بلند مرتبه ، به استانه بوسى او افتخار کرده و مى کنند و سلام به او را هر صبح و شام توفیقى الهى مى شمرند. در خانواده امام زمینه از هر جهت فراهم است که فرزندان چه دختر و چه پسر با علم و قرآن و حدیث و فقه اشنایى کامل داشته باشند.

فاطمه علیها السلام نیز از این موهبت برخوردار است و آنگونه که گفته اند عالمه محدثه راویه بوده است هم احادیثى را از پدران ارجمندش روایت مى کند و هم زنان و مردانى صاحب دانش و آشناى حدیث، احادیثى را از زبان این بانو روایت مى کنند و نام فاطمه دختر موسى ابن جعفر علیه السلام در سلسله سند برخى روایات دیده مى شود و عالمانى از شیعه و سنت روآیات او را در ضمن روایات ثابت و صحیح و مورد قبول نقل مى کنند.

آرى نقل حدیث از فاطمه علیها السلام و اهتمام و توجه عالمان به انچه از زبان او به عنوان حدیث مى شنوند و نقل و ثبت ان در مجموعه هاى حدیثى نشان دهنده جایگاه معتبرى است که این دختر جوان و عالمه ، نزد ارباب بصیرت دارد.
در باب فضیلت زیارتش و تاکید و توصیه اى که نسبت به زیارت قبر حضرت معصومه علیها السلام در روایات دیده میشود، شگفت است و ما را به مقام و منزلتش بیشتر واقف مى سازد.

پاداش زیارت مدفن کریمه اهل بیت علیهم السلام بهشت است.

تشویق به زیارت او، از زبان امام صادق علیه السلام ، امام رضا علیه السلام ، امام جواد علیه السلام و….نقل شده است. سعد ابن سعد از امام رضا علیه السلام در این باره می پرسد حضرت پاسخ میدهد من زارها فله الجنه کسى که او را زیارت کند، پاداش بهشت است.

در حدیث دیگرى که سعد روایت مى کند، چنین است که امام رضا علیه السلام از او می پرسد: ای سعد! قبری مربوط به ما اهل بیت نزد شماست؟سعد پاسخ میدهد:آری فدایت شوم قبر فاطمه دختر موسی ابن جعفر علیه السلام .آنگاه حضرت می فرماید: آری هرکس با معرفت به حقش او را زیارت کند،بهشت برای اوست.
زائران حرمش ، هنگام تشرف باید خود را ایستاده در برابر آینه اى از کمال و بصیرت و عفاف و علم ببینند و از شایستگیها، فضیلتها، ایمان و اخلاقش اسوه و الگو بگیرند، زیارت در این صورت است که اثر تربیتى خواهد داشت ، اگر براى زیارت ، پاداش و اجر عظیم است ، بخاطر سازندگى هاى آن و تاثیر گذارى در فکر، روح ، اخلاق و زندگى زائر است. با این حساب حرم کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام یک مهد تربیت روح و مرکز تعلیم کمال است ، اگر زائر را چشمى بینا و قلبى اگاه باشد.

برگرفته ازکتاب: ازعاشورا تاغدیر، مولف: محمد عسکری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.