جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

کلاه خود را قاضی کنید!

آنچه در این مقاله خواهید خواند

 کلاه خود را قاضی کنید : خدا رحمت کند انسانهای قدیم را می گفتند هر از گاهی بنشینید و کلاه خود را قاضی کنید! تا در رابطه با کارهای که برای خود یا دیگران انجام داده اید بیندیشید. و در واقع در کرسی قضاوت قاضی خود باشید.

و چه راست گفته اند خوب است که انسان هر از گاهی بنشیند و کلاه خود را قاضی کند و به اعمالی که انجام داده است خوب دقت کند، تا ببیند که کارهای که انجام داده است، آیا همه اش به خاطر رضای خداوند متعال بوده است؟ یا نه! به خاطر رضای مردم بوده است!؟ هر عملی که برای جلب رضای پروردگار متعال به انجام برسد. اکثر مردم نیز حتما از آن کارها و عمل رضایت خواهند داشت.
و یا اگر بخاطر رضایت عده ای از مردم انجام شود ، که در این مواقع خیلی وقتها رضایت خداوند متعال نادیده گرفته شده است و حتما با معصیتی همراه خواهد شد.

آیا تاکنون شده که بینه و بین الله کلاه خود را قاضی قرار دهیم و با خودمان خلوت کنیم و در باره خوردنمان، پوشیدنمان، نوشیدنمان، گفتنمان، شنیده هامان، و کارهایی که تاکنون انجام داده ایم و انجام خواهیم داد، فکر کنیم و بیاندیشیم که آیا در رضایت آفریدگار دانا و توانا قرارگرفته است یا نه؟
البته در هر دین و مذهبی که باشیم فرق نمی کند، چون که در هر دینی که باشید، اعتقاد به معاد و عدل خداوند متعال هست. و با این همه دلیل و برهانی که تنها در برابر چشمانمان می باشد. برای شناخت توحید، معاد و عدل خداوند متعال کافی می باشد.

ما آذربایجانیها مثلی داریم که ، هر وقت حق مان را کسی بخورد یا ندهد، می گویم! عیب ندارد خدای هست، قیامتی هست، حق و حسابی هست  روز قیامت پیش عَلَم سفید حقم را ازت نگیرم حلالت نمی کنم. که منظورشان همان حساب روز قیامت می باشد.

مسئولیت در قضاوت

مسئولیت در زمان قضاوت : و شما برادر، یا خواهر گرامی، اگر مسئولیتی در کشور داشتی یا داری ، یا نه اگر بعنوان یک ریش سفید برای قضاوت، یا برای تصمیم گیری در امری انتخاب شده ای، یا انتخاب شده بودی، یا بعنوان سرپرست در ارکانی چه تصمیمها گرفته ای، یا در سخنرانیها، نوشته ها برای مردم، یا برای خودمان چه تصمیمها گرفته ایم؟

پس بهتر است کلاه خود را قاضی کنیم و اگر مال مردم را بالا کشیده ایم به خودشان برگردانیم. یا اگر در وقت قضاوت حق کسی را ناحق کرده ایم برویم پیدایش کنیم و ازش حلالیت بگیریم، که شاید این کارها اول سخت تر به نظر برسد، که حتما هم دادن حق مردم که یک عمر مال خود مان دانسته ایم، سخت است.

اما سخت تر از آن هم است، و آن چیزی است که مال مردم و حق مردم به گردن مان باشد ، تا به پیش پروردگارمان برویم و در پیشگاه عادل یکتا و قاضی بی همتا برای جواب به سوالات حاضر باشیم .

افلاطون میگوید: « گریز از مجازات ، جنایت کار را از آنهم که هست، بدتر می کند». پس چه بهتر است قبل از اینکه در دادگاه عدل الهی به حسابمان رسیدگی شود. کلاه خود را قاضی کنیم و خودمان بحساب خودمان برسیم.

حدیث

کلاه خود را قاضی کنید : که پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: حاسِبُوا اَنْفُسَکُمْ قَبْلَ اَنْ تُحاسَبُوا، وَ زِنُوها قَبْلَ اَنْ تُوزَنُوا و تَجَهَّزُوا لِلْعَرْضِ الأکْبَرِ؛ : پیش از آن که به حسابتان برسند، به حساب خویش برسید، و پیش از آن که شما را بسنجند و بکَشند، خود را وزن کنید، و براى آن عرضه بزرگتر (در قیامت) آماده شوید (۱)

مدرک:
۱_ وسائل الشیعه، ج ۱۱ ص ۳۸۰].

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.