جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

کهیعص درکلام ائمۀ اطهارعلیهم السلام

آنچه در این مقاله خواهید خواند

کهیعص درکلام ائمه و ارتباط آن با ماجرای کربلا چیست؟ بسیاری از نویسندگان و مفسرین قرآن ارتباط آیه اول سوره مریم با واقعه کربلا را با روایاتی از امام مهدی موعود علیهم السلام که درکتابهای مختلفی چون ، تفسیرالبرهان سید هاشم بحرانی ، بحارالانوارعلامه مجلسی ، احتجاج مرحوم طبرسی ، کمالدین و تمام النعمه شیخ صدوق ، نفس المهموم شیخ عباس قمی که این روایت در آنها ذکر شده است، را مرتبط می دانند.
در روایتی از سعد بن عبدالله قمی است که از حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف سوال شد : ای فرزند رسول خدا تأویل آیه « کهیعص » چیست؟ فرمود: این حروف از اخبار غیبی است که خداوند زکریّا را از آن مطّلع کرده و بعد از آن داستان آن را به محمّد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم باز گفته است و داستان آن از این قرار است که زکریّا از پروردگارش درخواست کرد که اسماء خمسه طیّبه را به او بیاموزد و خدای تعالی جبرئیل را بر او فرو فرستاد و آن اسماء را بدو تعلیم داد، زکریّا چون محمّد و علیّ و فاطمه و حسن را یاد می‌کرد اندوهش برطرف می‌شد.
و گرفتاریش زایل می‌گشت و چون حسین را یاد می‌کرد بغض و غصّه گلویش را می‌گرفت و می‌گریست و مبهوت می‌شد، روزی گفت: بار الها! چرا وقتی آن چهار نفر را یاد می‌کنم تسلیت می‌یابم و اندوهم برطرف می‌شود، امّا چون حسین را یاد می‌کنم اشکم جاری می‌شود و ناله‌ام بلند می‌شود؟ خدای تعالی او را از این داستان آگاه کرد و فرمود: کهیعص و کاف اسم کربلاست و هاء رمز هلاک عترت است و یاء نام یزید ظالم بر حسین علیه السّلام است و عین اشاره به عطش و صاد نشان صبر او است.
زکریا یکی از پیامبران بنی اسرائیل می باشد. حضرت زکریا متکفل حضرت مریم بود وبا مشاهده نعمت ورحمت الهی که بر مریم نازل میشد، تصمیم گرفت از خداوند طلب فرزند نموده و خداوند نیز با استجابت دعایش،در سالخوردگی حضرت یحیی را به او و همسرش بخشید.

و چون زکریّا این مطلب را شنید نالان و غمین شد و تا سه روز از مسجدش بیرون نیامد و به کسی اجازه نداد که نزد او بیاید و گریه و ناله سرداد و نوحه او چنین بود: بار الها! از مصیبتی که برای فرزند بهترین خلایق خود تقدیر کرده‌ای دردمندم، خدایا! آیا این مصیبت را در آستانه او نازل می‌کنی؟ و آیا جامه این مصیبت را بر تن علیّ و فاطمه می‌پوشانی؟ و آیا این فاجعه را در ساحت آنها فرود می‌آوری؟ و بعد از آن می‌گفت: بار الها! فرزندی به من عطا کن تا در پیری چشمم بدو روشن باشد و او را وارث و وصیّ من قرار ده و منزلت او را در نزد من مانند منزلت حسین قرار بده و چون او را به من ارزانی داشتی مرا شیفته او گردان آنگاه مرا دردمند او گردان همچنان که حبیبت محمّد را دردمند فرزندش گرداندی، و خداوند یحیی را بدو داد و او را دردمند وی ساخت و دوره حمل یحیی شش ماه بود و بارداری از حسین علیه السّلام نیز شش ماه بود. (۱)
و قابل ذکر است که ، میان یحیى بن زکریا و حسین بن على شباهت هاى دیگر نیز وجود دارد. از جمله سر هر دو مظلومانه بریده شده و سر هر دو در طشت و طبقى پیش طاغوت زمانشان نهاده شد.
و در دو سه کتاب هم دیده ام که چنین آورده اند: زینب(س) به امر حضرت امیر(ع) مفسره قرآن بود و در روزی که داشت برای مردم درس تفسیر سوره ی مریم آیه کهیعص را می‌داد، امیر المومنین علی بن ابیطالب(ع) آمدند و فرمودند بگذار من بگویم که معنی آیه { کهیعص }چیست؟ کاف یعنی کربلا، هاء یعنی هلاکت یزید ، یاء عطش حسین و صاد یعنی صبر تو زینب (س) است.

منابع
۱- ترجمه کمال الدین و تمام النعمه – محمد بن علی بن بابویه شیخ صدوق.ج۲.ص۲۰۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.