جمشید آذرمی آذر
من اهل ایران آذربایجان شرقی شهرستان بناب روستای چپقلو متولد1352 هستم سواد ابتدائی دارم ! علاقه مند به مطالعه، نوشتن و پژوهش میباشم.

یا ایها الذین آمنوا

یا ایها الذین آمنوا

در تعدادی از آیات قرآن کریم مشاهده می‌شود که خداوند متعال با لفظ  یا ایها الذین آمنوا ؛ ای کسانیکه ایمان آورده اید، برخی از مسایل دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و دیگر موارد را با مسلمانان و علی الخصوص اشخاصی که به یکتایی خداوند و پیامبر اسلام  ایمان دارند مورد خطاب قرار داده است و در بسیاری از این آیات مومنین را امر به معروف و نهی از منکر می فرماید. و در سوره‌های مختلف قرآن که در ۸۹ آیه با یا ایها الذین آمنوا  اجرا یا عدم اجرای برخی از امور را گوشزد می‌کند و ایمان آنها را بیش از سایرین محک می زند.

سول؟

سوال اینجاست که چرا خداوند متعال مومنین و ایمان آورندگان را مورد خطاب قرار میدهد، نه عموم مردم را ،که چرا نگفت ((یاایهاالناس)) ای مردم ، بلکه فرمود : « یا ایها الذین آمنوا » ای کسانی که ایمان آورده اید.؟ شاید جواب این باشد که خدای متعال افراد با ایمان را در اجرای امور پسندیده مورد تاکید ویژه قرار داده است نه از این باب است که نباید سایر مردم به آن بی توجه باشند، بلکه از این جهت است که انتظار اجرای این موارد از سوی مؤمنان بیشتر است .

یا ایها الذین آمنوا چه کسانی هستند؟

برخی از مفسرین  خطاب یا ایها الذین آمنوا را برای همه آنهایی که اسلام آورده‌اند نسبت می‌دهند و عده‌ای از مفسران نیز آن را برای همه آنهایی که خود را عبد و بنده خدا می‌دانند، تعبیر کرده‌اند و همچنین برخی از مفسران خطاب یا ایها الذین آمنوا را به مؤمنان و ایمان آوردندگان به همه پیامبران که آئین و شریعت الهی را تبلیغ کردند عنوان کرده‌اند. علامه بزرگوار ایت الله محمد حسین طباطبایی در تفسیرالمیزان آورده است که : لفظ « الذین آمنوا » مطلق است، و در صورت وجود قرینه عمومیت دارند کان ایمان را تا روز قیامت شامل میشود.

صاحب تفسیر حکیم در چلد چهار می نویسد. ابونعیم اصفهانى از علماى اهل سنت در کتاب حلیه الاولیاء از ابن عباس روایت مى‏کند که پیامبر خدا فرمود: ما انزل‏ الله‏ آیه فیها یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا الا و على رأسها و امیرها: هیچ آیه‏اى را خدا در قرآن نازل نکرد که در آن‏ یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا؛ باشد مگر این که على در رأس و امیر آن است. در کتاب اطیب البیان فی تفسیر القرآن است، هر چه ایمان کاملتر و مراتب آن بالاتر باشد شمول آیه نسبت بآن واضحتر و ظاهرتر است.

تعدادی از آیاتی که با یاایهاالذین آمنوا شروع شده اند چنین است

یا ایها الذین آمنوا ، ای کسانی که ایمان آورده اید

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثیراً . سوره احزاب آیه ۴۱
ای کسانیکه ایمان آورده اید خدا را بسیار یاد کنید.

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ. سوره محمد آیه ۷
ای کسانیکه ایمان آورده اید اگر خدا را یاری کنید شما را یاری میکند و گامهایتان را استوار می دارد.

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقْناکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَ یَوْمٌ لا بَیْعٌ فیهِ وَ لا خُلَّهٌ وَ لا شَفاعَهٌ وَ الْکافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ. سوره بقره آیه ۲۵۴
ای کسانیکه ایمان آورده اید از آنچه به شما روزی داده ایم انفاق کنید پیش از آنکه روزی فرا رسد که در آن نه خرید و فروش است و نه دوستی و نه شفاعت و کافران خود ستمگرند .

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّهً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ. سوره بقره آیه ۲۰۸
ای کسانیکه ایمان آورده اید همگی در صلح و آشتی درآیید و از گامهای شیطان پیروی نکنید که او دشمن آشکار شماست.

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِذا قیلَ لَکُمْ تَفَسَّحُوا فِی الْمَجالِسِ فَافْسَحُوا یَفْسَحِ اللَّهُ لَکُمْ وَ إِذا قیلَ انْشُزُوا فَانْشُزُوا یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ خَبیرٌ . سوره مجادله آیه ۱۱

ای کسانیکه ایمان آورده اید هنگامیکه به شما گفته شود مجلس را وسعت بخشید وسعت بخشید خداوند برای شما وسعت می بخشد و هنگامی که گفته شود برخیزید برخیزید اگر چنین کنید خداوند کسانی را که ایمان آورده اند و کسانی را که علم به آنان داده شده درجات عظیمی می بخشد و خداوند به آنچه انجام میدهید آگاه است.

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُونُوا أَنْصارَ اللَّهِ کَما قالَ عیسَی ابْنُ مَرْیَمَ لِلْحَوارِیِّینَ مَنْ أَنْصاری إِلَی اللَّهِ قالَ الْحَوارِیُّونَ نَحْنُ أَنْصارُ اللَّهِ فَآمَنَتْ طائِفَهٌ مِنْ بَنی‏ إِسْرائیلَ وَ کَفَرَتْ طائِفَهٌ فَأَیَّدْنَا الَّذینَ آمَنُوا عَلی‏ عَدُوِّهِمْ فَأَصْبَحُوا ظاهِرینَ . سوره صف آیه ۱۴

ای کسانیکه ایمان آورده اید یاوران خدا باشید همان گونه که عیسی بن مریم به حواریون گفت :چه کسانی در راه خدا یاوران من هستند حواریون گفتند: ما یاوران خدائیم در این هنگام گروهی از بنی اسرائیل ایمان آوردند و گروهی کافر شدند ما کسانی را که ایمان آورده بودند در برابر دشمنانشان تایید کردیم و سرانجام بر آنان پیروز شدند.

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرینَ . سوره بقره آیه ۱۵۳
ای کسانیکه ایمان آورده اید از صبر و نماز کمک بگیرید زیرا خداوند با صابران است .

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ .سوره بقره آیه ۱۸۳
ای کسانیکه ایمان آورده­اید روزه بر شما نوشته شد همانگونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد تا عاشق شوید .
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ . سوره توبه آیه ۱۱۹
ای اهل ایمان، خداترس باشید و با مردان راستگوی با ایمان بپیوندید.

جمع آیاتی که با جمله (یا ایها الذین آمنوا) در قرآن مجید است.

شمار و نشان آیاتی که در قرآن مجید با خطاب ( یا ایها الذین آمنوا ) نازل شده است به این ترتیب است.
سوره بقره آیه های :۱۰۴،۱۵۳،۱۷۲،۱۷۸،۱۸۳،۲۰۸،۲۵۴،۲۶۴،۲۶۷،۲۷۸،۲۸۲
سوره آل عمران آیه های:۱۰۰،۱۰۲،۱۱۸،۱۳۰،۱۴۹،۱۵۶،۲۰۰
سوره نسا آیه های :۱۹،۲۹،۴۳،۵۹،۷۱،۹۴،۱۳۵،۱۳۶،۱۴۴
سوره مائده آیه های :۱،۲،۶،۸،۱۱،۳۵،۵۱،۵۴،۵۷،۸۷،۹۰،۹۴،۹۵،۱۰۱،۱۰۵،۱۰۶
سوره انفال آیه های :۱۵،۲۰،۲۴،۲۷،۲۹،۴۵
سوره توبه آیه های :۲۳،۲۸،۳۴،۳۸،۱۱۹،۱۲۳
سوره حج آیه های :۷۷
سوره نور آیه های :۲۱،۲۷،۵۸
سوره احزاب آیه های :۹،۴۱،۴۹،۵۳،۵۶،۶۹،۷۰
سوره محمد آیه های :۷،۳۳
سوره حجرات آیه های :۱،۲،۶،۱۱،۱۲،
سوره حدید آیه :۲۸
سوره مجادله آیه های :۹،۱۱،۱۲
سوره حشر آیه :۱۸
سوره ممتحنه آیه های :۱،۱۰،۱۳
سوره صف آیه های :۲،۱۰،۱۴
سوره جمعه آیه :۹
سوره منافقون آیه :۹
سوره تغابن آیه :۱۴
سوره تحریم آیه های :۶،۸

حرف آخر

در آیه ۱۳۶ از سوره مبارکه نساء است که خدای متعال فرموده: « یا ایها الذین آمنوا ءامِنوا…» « ای کسانی که ایمان آورده‌اید، ایمان واقعی بیاورید…» می‌توان فصل‌الخطاب و مخاطبین واقعی از «یا ایها الذین امنوا» را که تاکید ویژه‌ای بر انجام امور پسندیده که تاثیر بسزایی در تعالی روح بشر دارد را متوجه شد.‌

2 نظرات
  1. حامد می نویسد

    سلام حاجی. سوره‌ی حج یه دونه «یا ایها الذین آمنوا» داره، نه دو تا. آیه‌ی ۷ عبارت « ان الذین آمنوا» داره، نه « یا ایها الذین آمنوا»

    1. جمشید آذرمی آذر می نویسد

      جناب آقای حامد مختاری با تشکر از جنابعالی. اشکال مورد نظر اصلاح گردید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.